Jedenaście rozmów z wielkimi polskimi sportowcami…
To dla mnie osobiście wielka rzecz, że mogłem zainicjować wydanie niezwykłej książki, namówić wydawcę i autora, aby powstała, wreszcie napisać do niej przedmowę. Dosłownie wczoraj, w siedzibie PKOl odbyła się premiera bardzo ważnej pozycji na rynku polskiego czytelnictwa sportowego: „Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu”. Jej autorem jest Maciej Zdziarski, wydawca – Instytut Łukasiewicza, zaś treścią – rozmowy z jedenastoma wybitnymi polskimi sportowcami.
To jednocześnie jedenaście niezwykłych historii. Wśród bohaterów tej jakże ważnej pozycji jest sensacyjna wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Rzymu (1960) – Jarosławia Jóźwiakowska. Jest mistrz olimpijski w szermierce indywidualnie w Tokio (1964) i jednocześnie pierwszy polski złoty medalista IO w historii Egon Franke (w sumie zdobył trzy medale igrzysk, bo jeszcze w drużynie srebro w 1964 i brąz w 1968). I inny szermierz – medalista z Tokio, olimpijczyk z Rzymu (1960) – Janusz Różycki, syn jednego z trzech wielkich polskich kryptologów, który złamali szyfr Enigmy!
Jest też dwukrotny medalista olimpijski w kolarstwie Mieczysław Nowicki (srebro w drużynie i brąz indywidualnie w Montrealu w 1976 roku – jedyny kolarz na tych igrzyskach, który zdobył dwa medale!). Jest również ostatni polski mistrz olimpijski w boksie – Jerzy Rybicki (Montreal 1976). Ale także hokeista, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiego hokeja, który zostawił sport, bo został… księdzem (!) – Paweł Łukaszka z Podhala Nowy Targ.
Jako uczeń szkoły podstawowej wygrałem parę turniejów w tenisie stołowym, stąd tym bardziej chętnie przeczytałem rozmowę z jednym z dwóch najlepszych tenisistów stołowych w naszej historii (obok Andrzeja Grubby) – Leszkiem Kucharskim. Był dwukrotnym olimpijczykiem (w Seulu 1988 ćwierćfinał debla), był też wicemistrzem świata i dwukrotnym brązowym medalistą MŚ oraz dwukrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym brązowym medalistą ME. Był też indywidualnym mistrzem Europy juniorów.
Mój Wrocław reprezentuje dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska z WKS Śląsk.
No i czterokrotny mistrz olimpijski w lekkiej atletyce (najwięcej złotych medali IO w historii Polski) Robert Korzeniowski. Książkę kończą rozmowy z przedstawicielami naszego sportu narodowego, czyli siatkówki: Magdaleną Śliwą i Piotrem Gruszką – oboje są rekordzistami pod względem występów w reprezentacji Polski (Magda: 359, Piotr: 450).
W moim wstępie do tej książki napisałem, że: „To znakomita forma uczczenia naszych rodaków, którzy przez wiele lat walczyli pod biało-czerwoną flagą, z orzełkiem na piersi – z Polską w sercach”.
*tekst ukazał się na portalu pobandzie.pl (30.11.2021)