[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja

Muzułmanie okupowali południowe Włochy tylko dekady, na przykład Bari przez około 25 lat w IX w. Wyspy okoliczne miały mniej szczęścia.
Foto T. Gutry [Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja
Foto T. Gutry

Na Sycylii dżihadyści wylądowali w 827 r., a zostali stamtąd wyrzuceni dopiero w 1061 r. Okupacja trwała ponad 200 lat. W 870 r. po zdobyciu Malty mahometanie wyrżnęli część ludności, a resztę zniewolili i deportowali. Po kilkudziesięciu latach sprowadzili kolonistów muzułmańskich głównie z Sycylii, ale ich władza na Malcie padła w 1091 r. W międzyczasie w całej południowej Italii długo z powodzeniem walczyli przeciw miejscowym siłom włoskim, posiłkom frankijskim, a szczególnie przeciw Bizantyjczykom. Muzułmanie najeżdżali wybrzeża Italii i atakowali włoskie wyspy. W 846 r. zdobyli Rzym, złupili m.in. bazylikę św. Piotra.

W końcu na Sycylii zjawili się Normanowie, którzy pobili muzułmanów i złamali ich władzę w regionie do końca XI w. W sumie rekonkwistę italiańską ukończono po ponad 250 latach. Jednak dopiero w połowie XIII w. wyegzekwowano konwersję ludności muzułmańskiej na chrześcijaństwo. Aż do XIX w. nie uwolniono się od zmory islamskich piratów. W ostatnich latach problem islamu powrócił wraz z wielkimi falami migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rekonkwista w Europie Południowo-Wschodniej trwa od wjazdu Turków osmańskich do Europy w 1345 r., gdy zajęli prowincje greckie Bizancjum. Najpierw pokonali Serbię w 1389 r., a potem Bułgarię w 1393 r. Po podboju Konstantynopola w 1453 r. nacierali ponownie na północ. Połknęli księstwa naddunajskie, a w tym Multany. Rządzili na Węgrzech, zwasalizowali Transylwanię. W 1529 r. z Sulejmanem Wspaniałym (1494–1566) stanęli pod Wiedniem. To był właściwie największy zasięg muzułmańskiej dominacji w Europie Południowo-Zachodniej, z wyjątkiem tymczasowego zdobycia Podola na Rzeczypospolitej w 1672 r.

Od początku ekspansja islamska spotkała się z chrześcijańskim oporem. Rekonkwista bałkańska wyszła niejako z krucjat. Początkowo ciężar jej spoczywał na miejscowych – posiłkowanych z czasem przez rycerstwo zachodnie. Jak w innych wypadkach, duchowym ojcem oporu był papież. Ale przecież od początku w walkę z islamem zaangażowany był też władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Począwszy od Karola Wielkiego, który osobiście uczestniczył w ekspedycjach po południowej stronie Pirenejów, cesarzowie byli nominalnymi panami świeckimi łacińskiego chrześcijaństwa. Zwykle rywalizowali z papieżami, a więc choćby z tego powodu interesowało ich kontrowanie dżihadu. Leżało to też ich własnym interesie, bowiem islam nie tylko opanował ponownie Ziemię Świętą, gdzie władcy Cesarstwa byli nominalnymi królami Jerozolimy, ale nieubłagalnie zbliżał się do ich własnych ziem.
Stąd Zygmunt Luksemburski (1368–1437), cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, władca Rzymian, król Niemiec, Węgier, Chorwacji, Czech i Moraw, stanął na czele wielonarodowej krucjaty rycerstwa z Anglii, Italii, Francji, Niemiec, Polski, Węgier, Wołoszczyzny i innych krajów. Kulminacją była zupełna klęska pod Nikopolis w 1396 r. Niebawem z cesarzami zaczęli konkurować Jagiellonowie. Jednak w ciągu następnego wieku ponieśli poważne klęski, szczególnie pod Warną w 1444 r., gdzie zginął król polski i węgierski Władysław III Jagiellończyk (1424–1444), oraz pod Mohaczem w 1526 r., gdzie padł król węgierski i czeski Ludwik II Jagiellończyk (1506–1526). Obaj piękni, dwudziestoletni.

Od tego czasu Korona przestała grać poważną rolę w obronie południowo-wschodniej Europy przed Osmanami. Pałeczkę od Jagiellonów przejęli Habsburgowie, którzy w międzyczasie wmanewrowali się na tron Świętego Cesarstwa. Pozycję tę utrzymają przez prawie przez następne 300 lat, aż do jego rozwiązania.

Rzeczpospolita tymczasem usiłowała najpierw zwasalizować wołoskich i multańskich wasali Istambułu. Gdy tureckie satelity zachowywały się krnąbrnie, sułtanowie wydawali pozwolenie Polakom na pokaranie naddunajskich buntowników. Czasami jednak Turcy usiłowali swych wasali wzmocnić i atakowali Rzeczpospolitą. Rzadko przechodzili przez barierę karpacką. Konflikt ograniczał się głównie do cyklicznych łupieskich wypraw osmańskich wasali – Tatarów krymskich – po jasyr oraz ekspedycji po łupy do ziemi osmańskich przez polskich Kozaków. Tylko wyjątkowo RP atakowali sami Turcy. Jednak tureckie zwycięstwo pod Cecorą w 1620 r. zostało natychmiast zniwelowane polską wiktorią pod Chocimiem w 1621 r., a potem w tym samym miejscu w 1673 r. Ostatni poważny marsz Osmanów do Europy zatrzymali Polacy pod Wiedniem w 1683 r.

cdn.

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, DC, 12 stycznia 2022
Intel z DC

 

 

 

 


 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja

Muzułmanie okupowali południowe Włochy tylko dekady, na przykład Bari przez około 25 lat w IX w. Wyspy okoliczne miały mniej szczęścia.
Foto T. Gutry [Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja
Foto T. Gutry

Na Sycylii dżihadyści wylądowali w 827 r., a zostali stamtąd wyrzuceni dopiero w 1061 r. Okupacja trwała ponad 200 lat. W 870 r. po zdobyciu Malty mahometanie wyrżnęli część ludności, a resztę zniewolili i deportowali. Po kilkudziesięciu latach sprowadzili kolonistów muzułmańskich głównie z Sycylii, ale ich władza na Malcie padła w 1091 r. W międzyczasie w całej południowej Italii długo z powodzeniem walczyli przeciw miejscowym siłom włoskim, posiłkom frankijskim, a szczególnie przeciw Bizantyjczykom. Muzułmanie najeżdżali wybrzeża Italii i atakowali włoskie wyspy. W 846 r. zdobyli Rzym, złupili m.in. bazylikę św. Piotra.

W końcu na Sycylii zjawili się Normanowie, którzy pobili muzułmanów i złamali ich władzę w regionie do końca XI w. W sumie rekonkwistę italiańską ukończono po ponad 250 latach. Jednak dopiero w połowie XIII w. wyegzekwowano konwersję ludności muzułmańskiej na chrześcijaństwo. Aż do XIX w. nie uwolniono się od zmory islamskich piratów. W ostatnich latach problem islamu powrócił wraz z wielkimi falami migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rekonkwista w Europie Południowo-Wschodniej trwa od wjazdu Turków osmańskich do Europy w 1345 r., gdy zajęli prowincje greckie Bizancjum. Najpierw pokonali Serbię w 1389 r., a potem Bułgarię w 1393 r. Po podboju Konstantynopola w 1453 r. nacierali ponownie na północ. Połknęli księstwa naddunajskie, a w tym Multany. Rządzili na Węgrzech, zwasalizowali Transylwanię. W 1529 r. z Sulejmanem Wspaniałym (1494–1566) stanęli pod Wiedniem. To był właściwie największy zasięg muzułmańskiej dominacji w Europie Południowo-Zachodniej, z wyjątkiem tymczasowego zdobycia Podola na Rzeczypospolitej w 1672 r.

Od początku ekspansja islamska spotkała się z chrześcijańskim oporem. Rekonkwista bałkańska wyszła niejako z krucjat. Początkowo ciężar jej spoczywał na miejscowych – posiłkowanych z czasem przez rycerstwo zachodnie. Jak w innych wypadkach, duchowym ojcem oporu był papież. Ale przecież od początku w walkę z islamem zaangażowany był też władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Począwszy od Karola Wielkiego, który osobiście uczestniczył w ekspedycjach po południowej stronie Pirenejów, cesarzowie byli nominalnymi panami świeckimi łacińskiego chrześcijaństwa. Zwykle rywalizowali z papieżami, a więc choćby z tego powodu interesowało ich kontrowanie dżihadu. Leżało to też ich własnym interesie, bowiem islam nie tylko opanował ponownie Ziemię Świętą, gdzie władcy Cesarstwa byli nominalnymi królami Jerozolimy, ale nieubłagalnie zbliżał się do ich własnych ziem.
Stąd Zygmunt Luksemburski (1368–1437), cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, władca Rzymian, król Niemiec, Węgier, Chorwacji, Czech i Moraw, stanął na czele wielonarodowej krucjaty rycerstwa z Anglii, Italii, Francji, Niemiec, Polski, Węgier, Wołoszczyzny i innych krajów. Kulminacją była zupełna klęska pod Nikopolis w 1396 r. Niebawem z cesarzami zaczęli konkurować Jagiellonowie. Jednak w ciągu następnego wieku ponieśli poważne klęski, szczególnie pod Warną w 1444 r., gdzie zginął król polski i węgierski Władysław III Jagiellończyk (1424–1444), oraz pod Mohaczem w 1526 r., gdzie padł król węgierski i czeski Ludwik II Jagiellończyk (1506–1526). Obaj piękni, dwudziestoletni.

Od tego czasu Korona przestała grać poważną rolę w obronie południowo-wschodniej Europy przed Osmanami. Pałeczkę od Jagiellonów przejęli Habsburgowie, którzy w międzyczasie wmanewrowali się na tron Świętego Cesarstwa. Pozycję tę utrzymają przez prawie przez następne 300 lat, aż do jego rozwiązania.

Rzeczpospolita tymczasem usiłowała najpierw zwasalizować wołoskich i multańskich wasali Istambułu. Gdy tureckie satelity zachowywały się krnąbrnie, sułtanowie wydawali pozwolenie Polakom na pokaranie naddunajskich buntowników. Czasami jednak Turcy usiłowali swych wasali wzmocnić i atakowali Rzeczpospolitą. Rzadko przechodzili przez barierę karpacką. Konflikt ograniczał się głównie do cyklicznych łupieskich wypraw osmańskich wasali – Tatarów krymskich – po jasyr oraz ekspedycji po łupy do ziemi osmańskich przez polskich Kozaków. Tylko wyjątkowo RP atakowali sami Turcy. Jednak tureckie zwycięstwo pod Cecorą w 1620 r. zostało natychmiast zniwelowane polską wiktorią pod Chocimiem w 1621 r., a potem w tym samym miejscu w 1673 r. Ostatni poważny marsz Osmanów do Europy zatrzymali Polacy pod Wiedniem w 1683 r.

cdn.

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, DC, 12 stycznia 2022
Intel z DC

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe