II EDYCJA KONKURSU „SOLIDARNOŚĆ – DROGA DO WOLNOŚCI”

Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Łomży zorganizowała po raz drugi konkurs wiedzy o związku zawodowym Solidarność. Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli Jolanta Chojnowska, Jolanta Katarzyna Kowalewska, Tadeusz Kowalewski oraz Sławomir Dębek.
 II EDYCJA KONKURSU „SOLIDARNOŚĆ – DROGA DO WOLNOŚCI”

Organizatorzy zachęceni sukcesem ubiegłorocznej edycji konkursu oraz dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych miasta Łomży i powiatu łomżyńskiego postanowili nadać temu charakter wydarzenia cyklicznego.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Białystok, Starostwo Powiatowe w Łomży, prezydent miasta Łomży.

 Konkurs  przeprowadzono zgodnie z formułą, która zakłada, że finał imprezy odbywa się 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W tym roku była to okrągła 40. rocznica.

13 stycznia 2022 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom i finalistom. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wśród nich wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, starosta powiatu łomżyńskiego Lech Szabłowski, wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, dr hab. Krzysztof Sychowicz, prorektor PWSiP w Łomży, prof. Sylwia Chojnowska, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze  Andrzej Piegutkowski oraz przewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” Łomża Henryk Piekarski.

W odpowiedzi na zaproszenie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski przysłał list, który został odczytany na uroczystości. W liście pogratulował nagrodzonym osobom oraz wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu. Wyraził także słowa uznania dla osób i instytucji, które poprzez takie inicjatywy edukacyjne przyczyniają się do pielęgnowania idei patronujących Solidarności, tj. jedność, odwaga, wolność, ale także do kultywowania pamięci historycznej. „Są to wartości niezbywalne w procesie wzmacniania w ludziach młodych poczucia przynależności do Ojczyzny” – napisał w liście i dodał: „Jestem przekonany, że to wydarzenie poza dydaktycznym wymiarem sprzyja budowaniu patriotycznych postaw w pokoleniu, które już dziś bierze aktywny udział w życiu społecznym i ma realny wpływ na jego przemiany”.

Krzysztof Sychowicz, pracownik białostockiego IPN i jednocześnie autor publikacji związanych z dziejami łomżyńskiej i białostockiej Solidarności, nawiązał w swoim wystąpieniu do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. „Stan wojenny zniszczył to, co zbudowała Solidarność” – powiedział. „Lata, które nastąpiły po wprowadzeniu stanu wojennego, to kompletny marazm, zanik wszelkiej działalności społecznej, koniec jedności społeczeństwa, koniec wszelkich nadziei. Osiem lat później nie zobaczymy już połowy ludzi, którzy byli aktywni w latach 1980–1981. Dzisiaj nie mówimy o ludziach, którzy ponieśli najwyższe ofiary, np. byli wyrzucani z pracy. Zapominamy, że Solidarność to było 10 milionów ludzi, a nie tylko jeden przewodniczący w Gdańsku. Stan wojenny zniszczył coś, czego być może nie uda się nigdy więcej odtworzyć” – kontynuował historyk. Co pozostało? „Pamięć. Pamięć, którą jesteśmy winni ludziom, którzy ponieśli ofiarę w stanie wojennym, tym, którzy byli internowani. My musimy o nich pamiętać” – podsumował swoje wystąpienie.

Po części oficjalnej przystąpiono do wręczania nagród. Poziom wiedzy uczestników tegorocznej edycji był bardzo wysoki, a różnice punktowe niewielkie, dlatego komisja konkursowa postanowiła oprócz trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrodzić miejsce czwarte. Przyznano także trzy wyróżnienia.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce: Urszula Filipkowska – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

II miejsce: Damian Patalan – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży

III miejsce: Kacper Zaczek – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

IV miejsce: Krystian Zawalich – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży

                   Bruno Przybylski – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Wyróżnienia:

Gabriela Tkacz – Zespół szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Natalia Tokarzewska – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży

Julia Zagroba – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży

Nagrodami w konkursie były tablety, głośniki mobilne, karty podarunkowe, albumy tematyczne, sprzęt sportowy i inne gadżety ufundowane przez IPN Oddział Białystok, Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz  prezydenta Łomży.

Organizatorzy konkursu, zaproszeni goście oraz zdobywczyni I miejsca zostali uhonorowani przez Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Krzysztofa Sychowicza okolicznościowym medalem wydanym przez białostocki IPN z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W planach organizatorów jest zaproszenie do uczestnictwa w konkursie także studentów lokalnych uczelni.

Organizatorzy uzyskali już teraz zapewnienia o udzieleniu wsparcia materialnego i organizacyjnego w  następnej edycji konkursu.

Konkurs odbił się głośnym echem w lokalnych mediach w postaci relacji telewizyjnych i artykułów prasowych.


 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

II EDYCJA KONKURSU „SOLIDARNOŚĆ – DROGA DO WOLNOŚCI”

Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Łomży zorganizowała po raz drugi konkurs wiedzy o związku zawodowym Solidarność. Pomysłodawcami i organizatorami konkursu byli Jolanta Chojnowska, Jolanta Katarzyna Kowalewska, Tadeusz Kowalewski oraz Sławomir Dębek.
 II EDYCJA KONKURSU „SOLIDARNOŚĆ – DROGA DO WOLNOŚCI”

Organizatorzy zachęceni sukcesem ubiegłorocznej edycji konkursu oraz dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych miasta Łomży i powiatu łomżyńskiego postanowili nadać temu charakter wydarzenia cyklicznego.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Białystok, Starostwo Powiatowe w Łomży, prezydent miasta Łomży.

 Konkurs  przeprowadzono zgodnie z formułą, która zakłada, że finał imprezy odbywa się 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W tym roku była to okrągła 40. rocznica.

13 stycznia 2022 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom i finalistom. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wśród nich wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, starosta powiatu łomżyńskiego Lech Szabłowski, wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, dr hab. Krzysztof Sychowicz, prorektor PWSiP w Łomży, prof. Sylwia Chojnowska, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze  Andrzej Piegutkowski oraz przewodniczący Oddziału NSZZ „Solidarność” Łomża Henryk Piekarski.

W odpowiedzi na zaproszenie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski przysłał list, który został odczytany na uroczystości. W liście pogratulował nagrodzonym osobom oraz wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu. Wyraził także słowa uznania dla osób i instytucji, które poprzez takie inicjatywy edukacyjne przyczyniają się do pielęgnowania idei patronujących Solidarności, tj. jedność, odwaga, wolność, ale także do kultywowania pamięci historycznej. „Są to wartości niezbywalne w procesie wzmacniania w ludziach młodych poczucia przynależności do Ojczyzny” – napisał w liście i dodał: „Jestem przekonany, że to wydarzenie poza dydaktycznym wymiarem sprzyja budowaniu patriotycznych postaw w pokoleniu, które już dziś bierze aktywny udział w życiu społecznym i ma realny wpływ na jego przemiany”.

Krzysztof Sychowicz, pracownik białostockiego IPN i jednocześnie autor publikacji związanych z dziejami łomżyńskiej i białostockiej Solidarności, nawiązał w swoim wystąpieniu do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. „Stan wojenny zniszczył to, co zbudowała Solidarność” – powiedział. „Lata, które nastąpiły po wprowadzeniu stanu wojennego, to kompletny marazm, zanik wszelkiej działalności społecznej, koniec jedności społeczeństwa, koniec wszelkich nadziei. Osiem lat później nie zobaczymy już połowy ludzi, którzy byli aktywni w latach 1980–1981. Dzisiaj nie mówimy o ludziach, którzy ponieśli najwyższe ofiary, np. byli wyrzucani z pracy. Zapominamy, że Solidarność to było 10 milionów ludzi, a nie tylko jeden przewodniczący w Gdańsku. Stan wojenny zniszczył coś, czego być może nie uda się nigdy więcej odtworzyć” – kontynuował historyk. Co pozostało? „Pamięć. Pamięć, którą jesteśmy winni ludziom, którzy ponieśli ofiarę w stanie wojennym, tym, którzy byli internowani. My musimy o nich pamiętać” – podsumował swoje wystąpienie.

Po części oficjalnej przystąpiono do wręczania nagród. Poziom wiedzy uczestników tegorocznej edycji był bardzo wysoki, a różnice punktowe niewielkie, dlatego komisja konkursowa postanowiła oprócz trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrodzić miejsce czwarte. Przyznano także trzy wyróżnienia.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

I miejsce: Urszula Filipkowska – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

II miejsce: Damian Patalan – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży

III miejsce: Kacper Zaczek – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

IV miejsce: Krystian Zawalich – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży

                   Bruno Przybylski – I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Wyróżnienia:

Gabriela Tkacz – Zespół szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży

Natalia Tokarzewska – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży

Julia Zagroba – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży

Nagrodami w konkursie były tablety, głośniki mobilne, karty podarunkowe, albumy tematyczne, sprzęt sportowy i inne gadżety ufundowane przez IPN Oddział Białystok, Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz  prezydenta Łomży.

Organizatorzy konkursu, zaproszeni goście oraz zdobywczyni I miejsca zostali uhonorowani przez Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Krzysztofa Sychowicza okolicznościowym medalem wydanym przez białostocki IPN z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W planach organizatorów jest zaproszenie do uczestnictwa w konkursie także studentów lokalnych uczelni.

Organizatorzy uzyskali już teraz zapewnienia o udzieleniu wsparcia materialnego i organizacyjnego w  następnej edycji konkursu.

Konkurs odbił się głośnym echem w lokalnych mediach w postaci relacji telewizyjnych i artykułów prasowych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe