Kasparow: „Otwarty konflikt z NATO kwestią czasu. Jutro wojska Putina przyjdą do was”

W rozmowie dla Wirtualnej Polski arcymistrz szachowy i działacz polityczny Garri Kasparow ostro krytykuje NATO i zapowiada, że jeśli tylko armia rosyjska umocni swoje pozycje w Ukrainie, ruszy dalej, a na ich celowniku znajduje się Polska i kraje nadbałtyckie.
Garri Kasparow Kasparow: „Otwarty konflikt z NATO kwestią czasu. Jutro wojska Putina przyjdą do was”
Garri Kasparow / Wikipedia - fot. Tore Sætre/ CC BY-SA 4.0

Otwarty konflikt z NATO jest tylko kwestią czasu. Jeśli tylko armia Putina umocni swoje pozycje w Ukrainie, ruszy dalej. Najpierw będzie Lwów, potem zacznie testować granice NATO. Czy to się stanie za siedem dni, czy za siedem tygodni, czy za rok, możemy mieć pewność, że Polska i państwa nadbałtyckie będą następne na liście celów – mówi Garri Kasparow w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Gdy dziennikarz zwrócił uwagę na fakt, iż Polska, w przeciwieństwie do Ukrainy, jest w NATO, ten odparł:

Papierki dzisiaj są warte tyle, ile memorandum budapesztańskie, w ramach którego Ukraina zgodziła się zrezygnować z własnego arsenału nuklearnego. W 1994 roku oddała broń atomową za obietnicę bezpieczeństwa, którą złożyły USA, Wielka Brytania i Rosja – przypomniał. W jego opinii albo Putin zostanie zatrzymany teraz, albo konflikt wyjdzie poza terytorium Ukrainy.

Musimy zrozumieć, że mamy do czynienia z największym zagrożeniem dla ludzkości od dziesiątków lat, a może w całej historii świata w ogóle. (…) Zachód przeczy sam sobie. Twierdzi, że zamknięcie nieba nad Ukrainą doprowadzi do otwartego konfliktu z Rosją i stanie się przyczyną III wojny światowej. Nie rozumieją, że ta wojna już trwa. Putin ogłosił ją dawno temu. Tyle że była ona hybrydowa – podkreślił Kasparow. Przypomniał, że Rosja od wielu lat rozkłada demokratyczne państwa od wewnątrz poprzez kupowanie czołowych polityków, biznesmenów, działaczy kultury i sportu. 

– Stworzono w ten sposób nieprawdopodobną sieć lobbystów, która do dzisiaj paraliżuje Zachód. (…) Putin całą swoją postawą pokazuje Zachodowi, aby się nie wtrącał, bo odpali broń jądrową. Zachód tchórzliwe podwinął pod siebie ogon. NATO, największy militarny sojusz w historii ludzkości, dzisiaj milcząc, obserwuje ludobójstwo w Ukrainie – zaznaczył. Zapytany o bardzo mocne sankcje, jakie zostały nałożone na Rosję, odparł, że mogły nie dopuścić do inwazji, ale trwającej wojny już nie zatrzymają.

Zachód przespał moment, kiedy trzeba było działać. Jeszcze pół roku temu można było o wiele lepiej dozbroić Ukrainę. (…) Zamiast tego administracja Joe Bidena uległa szantażom Rosji i została ograna. Ponosi dzisiaj pełną odpowiedzialność za krwawą wojnę w Ukrainie i niegotowość NATO, by stawiać czoła rosyjskiej agresji – podkreślił Garri Kasparow.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe