[FOTORELACJA] Polska pomoc humanitarna dla Ukrainy. Trasa ze Lwowa do Medyki w obiektywie naszego fotoreportera
![[FOTORELACJA] Polska pomoc humanitarna dla Ukrainy. Trasa ze Lwowa do Medyki w obiektywie naszego fotoreportera](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/80359/1646824343166753a9b85b96066b3a68.jpg)
Na trasie ze Lwowa do Medyki pełni misję polski zespół medyczny. Leczą, pomagają chorym dostać się do szpitali w Polsce i zaopatrują ukraińskie placówki, nie zważając na to, że za chwilę mogą znaleźć się tuż przy froncie. W skład zespołu wchodzą: Jacek Dutkiewicz, chirurg, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Centrum Urazowego w Sosnowcu, ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR, kieruje zespołem medycznym, który w ramach pomocy humanitarnej działa na osi Medyka–Mościska–Lwów; dwóch chirurgów, pięciu ratowników medycznych oraz dwóch techników-kierowców, a także dwa ambulanse z wyposażeniem specjalistycznym, które od ponad tygodnia dyżurują na Ukrainie. Ich baza znajduje się w przedszkolu prowadzonym przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Krysowicach.
– Pełnimy kilka ról. Z jednej strony pomagamy osobom, które potrzebują konsultacji medycznych, w okolicach Mościsk działamy doraźnie wspólnie z tutejszym pogotowiem ratunkowym oraz zabezpieczamy uchodźców po ukraińskiej stronie granicy. W razie konieczności transportujemy ich też do szpitala. Pełnimy także dyżur i interweniujemy w nagłych przypadkach. Z drugiej strony zaopatrujemy szpital w Mościskach w leki, materiały opatrunkowe i sprzęt medyczny dostarczany z Polski – mówi Jacek Dutkiewicz.
I dodaje: – Mimo iż w tej chwili nie trwają w tym rejonie wzmożone działania militarne, co kilka godzin mamy alarm przeciwlotniczy. Sytuacja tu jest tragiczna. Do tego szpital w Mościskach dysponuje bardzo słabym wyposażeniem, w obecnych warunkach ciężko o podstawowe artykuły. Zespół medyczny przygotował też drogę ewakuacyjną dla pacjentów poszkodowanych w trakcie działań wojennych, a także takich, którzy wymagają diagnostyki wysokospecjalistycznej i leczenia, a w obecnych warunkach stanu wojennego na Ukrainie jest to niemożliwe. Tacy pacjenci są transportowani przez Medykę do dwóch placówek w Sosnowcu, w tym do Centrum Urazowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary.
Poniżej fotorelacja Marcina Żeglińskiego z „Tygodnika Solidarność” wykonana na trasie z Medyki do Lwowa.