Międzynarodowa koalicja w obronie życia. Ordo Iuris wśród sygnatariuszy apelu do prezydenta Francji

Instytut Ordo Iuris dołączył do sygnatariuszy listu międzynarodowej koalicji organizacji społecznych, sprzeciwiających się intencjom wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Koalicję tworzy ponad 100 organizacji z 15 krajów Europy. List do prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma związek z jego wypowiedzią, w której stwierdził, że aborcja powinna zostać uznana za prawo podstawowe.

Słowa Emmanuela Macrona padły 19 stycznia podczas przemówienia przed Parlamentem Europejskim, po rozpoczęciu przez Francję prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Prezydent Francji podkreślił wówczas potrzebę nadania aborcji charakteru prawa podmiotowego, które należy umieścić w Karcie Praw Podstawowych UE, co stoi w sprzeczności z zasadą prawa do życia. Co istotne, drugi artykuł wspomnianej Karty mówi wprost, że “każdy ma prawo do życia”.

Wpisuje się to obecną od dłuższego czasu na forum unijnym praktykę działań środowisk proaborcyjnych. W czerwcu 2021 r. Parlament Europejski przyjął raport, w którym określono aborcję jako podstawową usługę opieki zdrowotnej oraz skrytykowano korzystanie przez lekarzy z prawa do odmowy jej wykonywania ze względu na sprzeciw sumienia.

Choć legalizacja aborcji na poziomie traktatów unijnych wymagałaby zgody wszystkich państw członkowskich, to odczuwalny jest coraz silniejszy nacisk na poszerzenie dostępu do aborcji w państwach członkowskich za pomocą innych instrumentów prawnych. Koalicja skierowała swój apel już teraz, aby pokazać, że w Europie występuje szeroki społeczny sprzeciw wobec tego rodzaju postulatów, a zwolennicy ochrony życia wciąż mają bardzo szeroką reprezentację. List podpisało 150 organizacji m.in. z Hiszpanii, Francji, Holandii, Włoch, Słowacji, Węgier i Polski

Sygnatariusze apelu przypominają międzynarodowe deklaracje, w których zagwarantowano prawo do życia. „Jak możemy sprzeciwić się Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r., ogłoszonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, która zapewnia uznanie i powszechne stosowanie prawa do życia i «wrodzonej godności wszystkich ludzi»? bez różnicy, czy są narodzeni, czy są w stadium prenatalnym?” – napisano.

W liście wspomniana została też Konwencja Rzymska z 1950 r., „która gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do życia”. Przytoczono również Konwencję o prawach dziecka z 1989 r., w preambule której stwierdzono, że dziecko potrzebuje „właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu”.

„Współpraca w walce przeciwko aborcji nie może ograniczać się jedynie do debaty krajowej, ale powinna dążyć do silnego sojuszu międzynarodowego mogącego kształtować debatę na szerszym forum, które jak pokazuje praktyka ostatnich lat, zyskuje na znaczeniu również w kontekście rozwoju spraw wewnętrznych państw członkowskich. Oczywiście przeciwne nam środowiska dysponują potężnymi zasobami natomiast nie może to nas zniechęcać do aktywności i uczciwej walki na rzecz przywrócenia porządku opartego na prawie naturalnym. Nawet nasze skromne działania mogą przynieść pozytywne skutki w długoterminowej perspektywie” – podkreślił Michał Pełka, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe