Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii: Generyk może nie zapewnić optymalnego leczenia

Podanie pacjentowi po transplantacji leku generycznego może doprowadzić, w najgorszym przypadku, do odrzucenia przeszczepu. Lekarze nieczęsto bowiem znają rzeczywistą siłę działania leku oraz farmakodynamikę, a co za tym idzie nie wiedzą, jak lek dawkować – mówi prof. dr hab. med. Lech Cierpka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
T. Gutry Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii: Generyk może nie zapewnić optymalnego leczenia
T. Gutry / TS
- Ministerstwo Zdrowia zmieniło listę leków refundowanych. Pacjenci po przeszczepach skarżą się, że gwałtownie wzrastają ceny leków, które muszą brać. Opakowanie jednego z leków, za które pacjent płacił 42 złote, teraz będzie kosztowało 302 złote. 
- Ministerstwo Zdrowia z powodów ekonomicznych zdecydowało się zastąpić oryginalne leki generykami, czyli lekami odtwórczymi,  ich tańszymi zamiennikami. Zgodnie z ustawą o refundacji podstawę limitu w danej grupie leków stanowi najwyższa spośród najniższej ceny hurtowej za lek, który zwykle jest generykiem. Producenci leków droższych, w tym oryginalnych, od dnia opublikowania listy mają 30 dni, aby obniżyć ceny hurtowe swoich produktów i tym samym stać się cenowo konkurencyjnym.

- Dlaczego Ministerstwo zdecydowało się na taki krok?
- Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy nowy samochód. Uległ wypadkowi. Chcemy, aby do jego naprawy użyto oryginalnych część, tymczasem ubezpieczyciel uważa, że równie dobrze do naprawy można użyć tańszych zmieników.  
Ponadto umieszczenie generyków na liście leków refundowanych jest formą nacisku na producentów oryginalnych leków, aby obniżyli ich ceny. Część z producentów z pewnością to zrobi, część zdecyduje się wycofać swoje produkty z polskiego rynku. 

- Samochód po naprawie, niezależnie czy warsztat zastosuje części oryginalne, czy zamienniki, będzie jeździł (przynajmniej powinien). A jak jest z lekami? Czy dla pacjenta jest wszystko jedno, czy jest leczony przy pomocy oryginalnych leków, czy generyków?
- Nie jest. Lek odtwórczy, czyli zamiennik leku oryginalnego zawiera tę samą substancję czynną.  Substancje czynne leków odtwórczych, by obniżyć ich cenę są kupowane u producentów w Chinach czy Indiach. Lekarz na podstawie opisu dawki i substancji czynnej na opakowaniu przepisuje lek. Problem polega na tym, że siła działania konkretnej dawki leku oraz farmakodynamika substancji czynnej może odbiegać od deklarowanej . 
Dodatkowo importerzy generyków nie mają dobrze rozwiniętej sieci dystrybucji leków. To powoduje, że na terenie kraju mogą występować początkowo niedobory w zaopatrzeniu, a co za tym idzie pacjent będzie musiał kupować leki z poza listy leków refundowanych lub w ogóle nie będzie miał dostępu do potrzebnych mu preparatów. 

- Co może spowodować zastosowanie niewłaściwego leku?
- Nawet odrzucenie przeszczepu. Dlatego lekarze niechętnie decydują się na stosowanie nowo wprowadzanych leków generycznych. Nie lubią stosować leków, do których nie nabrali jeszcze zaufania. Również pacjenci nie lubią, gdy znany im lek zastępowany jest nieznanym.  

- Czy ministerstwo konsultowało z panem profesorem możliwość zamiany leków oryginalnych, czy dotychczas szeroko  stosowanych na nowe generyki?
- Nie było takich konsultacji. Napisałem w tej prawie pismo do ministerstwa, w którym sugerowałem, aby wprowadzić okres przejściowy przechodzenia od leków oryginalnych, czy znanych szeroko stosowanych leków odtwórczych  na nowe leki generyczne, tak aby lekarze mogli się dokładnie zapoznać z ich rzeczywistym działaniem. 
Można było również ustawić progi dopłat do leków tak, aby pacjent miał wybór: kupuje tańszy zamiennik lub nieco droższy lek oryginalny. W przypadku, gdy lek oryginalny nie jest refundowany, jego koszt zakupu przekracza możliwości większości pacjentów. Przykładowo jeden z oryginalnych leków przeciwwirusowych stosowanych w transplantologii będzie teraz kosztował 1057 złotych. To powoduje, że pacjent jest skazany na nowo wprowadzony lek generyczny.    

- I?
- Działania ministerstwa poprzez gwałtowne zmiany na liście leków refundowanych wprowadzają elementy niepewności i ryzyka. Leki generyczne to oszczędność, która jednak nie zawsze przekłada się na jakość leczenia i spokój pacjenta. Generalnie nie jestem przeciwnikiem leków odtwórczych, bo szereg leków generycznych pozyskało zaufanie lekarzy i pacjentów. Pacjenci jednak chcą mieć pewność, że otrzymają odpowiedniki leków oryginalnych o takim samym działaniu i właściwych dawkach odpowiednich dla nich leków. Nowe generyki pojawiające się na liście leków refundowanych, gdzie jedynym kryterium jest cena, takiej pewności w pełni nie dają. 

Prof. dr med. Lech Cierpka jest jednym z najbardziej cenionych specjalistów w kraju w dziedzinie transplantologii klinicznej. Brał udział w innowacyjnych zabiegach przeprowadzonych w Śląskim Centrum Chorób Serca. Kieruje Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach, gdzie wykonuje się przeszczepy nerek, trzustki i wątroby. Jest również specjalistą chirurgii ogólnej, angiologii oraz chirurgii naczyniowej. W 1983 roku obronił pracę doktorską, a w 1989 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.  W 1999 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wręczył mu akt nadania tytułu naukowego profesora. 

Artykuł pochodzi z Tygodnika Solidarność

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii: Generyk może nie zapewnić optymalnego leczenia

Podanie pacjentowi po transplantacji leku generycznego może doprowadzić, w najgorszym przypadku, do odrzucenia przeszczepu. Lekarze nieczęsto bowiem znają rzeczywistą siłę działania leku oraz farmakodynamikę, a co za tym idzie nie wiedzą, jak lek dawkować – mówi prof. dr hab. med. Lech Cierpka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
T. Gutry Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii: Generyk może nie zapewnić optymalnego leczenia
T. Gutry / TS
- Ministerstwo Zdrowia zmieniło listę leków refundowanych. Pacjenci po przeszczepach skarżą się, że gwałtownie wzrastają ceny leków, które muszą brać. Opakowanie jednego z leków, za które pacjent płacił 42 złote, teraz będzie kosztowało 302 złote. 
- Ministerstwo Zdrowia z powodów ekonomicznych zdecydowało się zastąpić oryginalne leki generykami, czyli lekami odtwórczymi,  ich tańszymi zamiennikami. Zgodnie z ustawą o refundacji podstawę limitu w danej grupie leków stanowi najwyższa spośród najniższej ceny hurtowej za lek, który zwykle jest generykiem. Producenci leków droższych, w tym oryginalnych, od dnia opublikowania listy mają 30 dni, aby obniżyć ceny hurtowe swoich produktów i tym samym stać się cenowo konkurencyjnym.

- Dlaczego Ministerstwo zdecydowało się na taki krok?
- Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy nowy samochód. Uległ wypadkowi. Chcemy, aby do jego naprawy użyto oryginalnych część, tymczasem ubezpieczyciel uważa, że równie dobrze do naprawy można użyć tańszych zmieników.  
Ponadto umieszczenie generyków na liście leków refundowanych jest formą nacisku na producentów oryginalnych leków, aby obniżyli ich ceny. Część z producentów z pewnością to zrobi, część zdecyduje się wycofać swoje produkty z polskiego rynku. 

- Samochód po naprawie, niezależnie czy warsztat zastosuje części oryginalne, czy zamienniki, będzie jeździł (przynajmniej powinien). A jak jest z lekami? Czy dla pacjenta jest wszystko jedno, czy jest leczony przy pomocy oryginalnych leków, czy generyków?
- Nie jest. Lek odtwórczy, czyli zamiennik leku oryginalnego zawiera tę samą substancję czynną.  Substancje czynne leków odtwórczych, by obniżyć ich cenę są kupowane u producentów w Chinach czy Indiach. Lekarz na podstawie opisu dawki i substancji czynnej na opakowaniu przepisuje lek. Problem polega na tym, że siła działania konkretnej dawki leku oraz farmakodynamika substancji czynnej może odbiegać od deklarowanej . 
Dodatkowo importerzy generyków nie mają dobrze rozwiniętej sieci dystrybucji leków. To powoduje, że na terenie kraju mogą występować początkowo niedobory w zaopatrzeniu, a co za tym idzie pacjent będzie musiał kupować leki z poza listy leków refundowanych lub w ogóle nie będzie miał dostępu do potrzebnych mu preparatów. 

- Co może spowodować zastosowanie niewłaściwego leku?
- Nawet odrzucenie przeszczepu. Dlatego lekarze niechętnie decydują się na stosowanie nowo wprowadzanych leków generycznych. Nie lubią stosować leków, do których nie nabrali jeszcze zaufania. Również pacjenci nie lubią, gdy znany im lek zastępowany jest nieznanym.  

- Czy ministerstwo konsultowało z panem profesorem możliwość zamiany leków oryginalnych, czy dotychczas szeroko  stosowanych na nowe generyki?
- Nie było takich konsultacji. Napisałem w tej prawie pismo do ministerstwa, w którym sugerowałem, aby wprowadzić okres przejściowy przechodzenia od leków oryginalnych, czy znanych szeroko stosowanych leków odtwórczych  na nowe leki generyczne, tak aby lekarze mogli się dokładnie zapoznać z ich rzeczywistym działaniem. 
Można było również ustawić progi dopłat do leków tak, aby pacjent miał wybór: kupuje tańszy zamiennik lub nieco droższy lek oryginalny. W przypadku, gdy lek oryginalny nie jest refundowany, jego koszt zakupu przekracza możliwości większości pacjentów. Przykładowo jeden z oryginalnych leków przeciwwirusowych stosowanych w transplantologii będzie teraz kosztował 1057 złotych. To powoduje, że pacjent jest skazany na nowo wprowadzony lek generyczny.    

- I?
- Działania ministerstwa poprzez gwałtowne zmiany na liście leków refundowanych wprowadzają elementy niepewności i ryzyka. Leki generyczne to oszczędność, która jednak nie zawsze przekłada się na jakość leczenia i spokój pacjenta. Generalnie nie jestem przeciwnikiem leków odtwórczych, bo szereg leków generycznych pozyskało zaufanie lekarzy i pacjentów. Pacjenci jednak chcą mieć pewność, że otrzymają odpowiedniki leków oryginalnych o takim samym działaniu i właściwych dawkach odpowiednich dla nich leków. Nowe generyki pojawiające się na liście leków refundowanych, gdzie jedynym kryterium jest cena, takiej pewności w pełni nie dają. 

Prof. dr med. Lech Cierpka jest jednym z najbardziej cenionych specjalistów w kraju w dziedzinie transplantologii klinicznej. Brał udział w innowacyjnych zabiegach przeprowadzonych w Śląskim Centrum Chorób Serca. Kieruje Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach, gdzie wykonuje się przeszczepy nerek, trzustki i wątroby. Jest również specjalistą chirurgii ogólnej, angiologii oraz chirurgii naczyniowej. W 1983 roku obronił pracę doktorską, a w 1989 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.  W 1999 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wręczył mu akt nadania tytułu naukowego profesora. 

Artykuł pochodzi z Tygodnika Solidarność

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe