Czym łagodzić ból głowy z przodu czoła?

Jest wiele przyczyn bólu głowy z przodu czoła, jedną z nich jest migrena, ale bóle z przodu czoła mogą również być związane z zapaleniem zatok czołowych. W zależności od przyczyny należy podać środki farmakologiczne lub próbować zminimalizować dolegliwości domowymi sposobami.
 Czym łagodzić ból głowy z przodu czoła?
/ fot. pexels-andrea-piacquadio

Przyczyny bólu głowy z przodu czoła

Jedną z przyczyn bólu głowy z przodu czoła jest migrena. Może mieć ona podłoże genetyczne, ale coraz częściej zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych. Statystycznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, przy czym cierpiące na nią osoby skarżą się szczególnie na uporczywy ból głowy z przodu czoła. Tego typu dolegliwości są też charakterystyczne dla zapalenia zatok czołowych.

W dzisiejszych czasach żyjemy szybko i dynamicznie. Podczas gdy ból zatok spowodowany jest np. przeziębieniem, tak za ból głowy odpowiedzialny jest przede wszystkim stres i przemęczenie. Właśnie dlatego też bóle migrenowe zalicza się do chorób cywilizacyjnych.  Stres, odwodnienie, niespokojny sen, zbyt mała liczba godzin, w których odpoczywamy, ale także głód mogą wywoływać przykre dolegliwości, które często odczuwamy w okolicy czoła, po czym rozlewają się na skronie, a nawet całą głowę. Tego rodzaju ból często wywołuje objawy towarzyszące, jak nudności i wymioty, które wydłużają czas trwania ataku. Dlatego przy pierwszych symptomach warto sięgnąć po lek dostępny bez recepty, który szybko poradzi sobie z bólem, przywracając nam pełną sprawność.

Inne przyczyny bólu głowy z przodu czoła

Długo utrzymujący się ból w okolicy czoła może mieć bardzo poważne przyczyny i wskazywać na nowotwór. Niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak powtarzające się nudności, zmiany w zachowaniu, wahania nastroju, ale też napady padaczkowe czy zaburzenia mowy. W takich sytuacjach konieczna jest specjalistyczna diagnostyka i RTG czaszki.

Innym rodzajem bólu są klasterowe bóle głowy, czyli napadowe ataki odczuwane również w okolicach skroni. Objawem towarzyszącym jest łzawienie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie spojówek oraz ich obrzęk. Atak bólowy może trwać aż do kilku godzin i skutecznie wykluczyć cierpiąca osobę z normalnego funkcjonowania. Niestety nadal nie określono jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości. Coraz częściej mówi się, że może być wynikiem niezdrowego trybu życia. Wiadomo, że częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i zaczyna się w nocy.

Ból głowy w okolicy czoła wywołują także choroby oczu i te powiązane z narządem wzroku. Najczęściej problem pojawia się u osób z dużymi wadami wzroku, jeśli nie mają one dopasowanych szkieł korekcyjnych oraz chorujących na jaskrę. Szczególnie podatne na ból głowy są osoby ze zdiagnozowaną dalekowzrocznością, ale także te, które wiele godzin dziennie spędzają przed monitorem.

Jak złagodzić bóle głowy z przodu czoła domowymi sposobami?

Jeśli przyczyna bólu głowy nie jest powiązana z poważnymi chorobami, warto sięgnąć po farmakoterapię. W doraźnym łagodzeniu dolegliwości dobrze sprawdzają się leki z grupy NPLZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), zwłaszcza te, które zawierają ketoprofen. Jeśli jednak ból nawraca, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Przy nagłych atakach można zastosować delikatne masowanie i uciskanie czoła oraz skroni, szczególnie w miejscu pojawiającego się bólu. Skutecznym domowym sposobem jest również przykładanie okładów np. zimnego kompresu i odpoczynek, ale warto pamiętać, że zarówno terapię, jak i domowe sposoby należy dobierać bardzo indywidualnie. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe