Były komisarz UE: Musimy być gotowi by wyciągnąć rękę do Rosji. Zawsze chodziło o partnerstwo od Lizbony do Władywostoku

W relacjach Unii Europejskiej z Rosją zawsze chodziło o partnerstwo pod hasłem „od Lizbony po Władywostok”. Musimy być gotowi na ponowne wyciągnięcie ręki do Rosji – przekonuje niemiecki polityk Günter Verheugen, wieloletni komisarz UE, jeden z architektów rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje na wschód od Niemiec. Obecna postawa Niemiec spotyka się z krytyką ze strony ukraińskiej, która zarzuca Niemcom powściągliwość w karaniu Rosji.
Były komisarz Günter Verheugen Były komisarz UE: Musimy być gotowi by wyciągnąć rękę do Rosji. Zawsze chodziło o partnerstwo od Lizbony do Władywostoku
Były komisarz Günter Verheugen / Copyright World Economic Forum (www.weforum.org)/Photo by Serkan Eldeleklioglu-Bora Omerogullari-Ozan Atasoy, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

W wywiadzie opublikowanym w "Tagesspiegel" ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował dotychczasową politykę Niemiec wobec Rosji, zarzucając RFN uległą postawę wobec Moskwy i tworzenie rozległej sieci powiązań między Zachodem a Kremlem.

Steinmeier od dziesięcioleci tworzył pajęczynę kontaktów z Rosją. Zaangażowanych jest wiele osób, które są obecnie związane z aktualnym rządem

– mówił ambasador.

Dla Steinmeiera stosunki z Rosją były i pozostają czymś fundamentalnym, nawet świętym, bez względu na to, co się może wydarzyć. Agresywna wojna nie odgrywa tu większej roli (...) Niemcy nadal mają zbyt wiele własnych interesów w stosunku do Rosji, takich jak zależność od gazu, ropy i węgla. Winne są tu również wieloletnie działania Steinmeiera jako szefa Kancelarii, a później jako ministra spraw zagranicznych.

- mówił Melnyk, oskarżając Niemcy o trwanie przy "bliskości politycznej z Rosją", nawet pomimo najnowszych odkryć na odbitych ziemiach obwodu kijowskiego (m.in. w Buczy), gdzie - jak utrzymuje strona ukraińska - Rosjanie mieli dokonać kilku masakr na ludności cywilnej. Odnaleziono tam m.in. ciała zastrzelonych osób, które w dodatku miały związane ręce.

„Partnerstwo od Władywostoku po Lizbonę”

W wywiadzie dla niemieckiej gazety "Neues Deutschland" obecnie związanej z niemieckimi socjaldemokratami, dawniej organu niemieckiej partii komunistycznej, niemiecki polityk Günter Verheugen, wieloletni komisarz UE, został zapytany, czy przyczyną obecnego konfliktu z Rosją było rozszerzenie UE o kraje Europy Środkowej.

Rozszerzenie UE na wschód było konieczne i słuszne. Nawiasem mówiąc, odbyło się to w porozumieniu z Rosją. Oczywiście, były pewne spory, ale rozwiązywano je w dialogu z Moskwą. Rozszerzenie UE na wschód nie jest przyczyną konfrontacji, w jakiej się dziś znajdujemy. Wręcz przeciwnie, wyeliminowało możliwe przyczyny napięć

– stwierdził polityk.

Naszym celem była wzajemna więź. Członkostwo Rosji w UE nie było poważnie rozważane przez żadną ze stron. Zawsze chodziło o współpracę i partnerstwo, pod hasłem "od Lizbony do Władywostoku"

– stwierdził były komisarz.

 

Za przykład utrzymywania partnerstwa między RFN a Federacją Rosyjską może posłużyć ich współpraca na polu energetyki, zwłaszcza w kwestii handlu surowcami takimi jak gaz i ropa. Z doniesień agencji Reutersa wynika, że Scholz i Putin zgodzili się, że możliwość płacenia za rosyjski gaz w rublach powinna stać się przedmiotem rozmów między Rosją a Niemcami.

Tydzień temu Putin postawił ultimatum, zgodnie z którym od kwietnia dostawy energii z Rosji mają być opłacane wyłącznie w rublach, a nie w euro czy dolarach.

Nie można liczyć na zmianę ekipy rządzącej na Kremlu?

Verheugen został zapytany, czy stosunki między Unią Europejską a Rosją są możliwe do poprawy.

Jako Niemiec pytasz o to Niemca? Pewnego dnia będą musieli znów ze sobą porozmawiać, a im szybciej, tym lepiej. Dla nas, Europejczyków, tylko paneuropejskie partnerstwo może być odpowiedzią na wciąż narastające konflikty światowe. Musimy być gotowi na ponowne wyciągnięcie ręki do Rosji.

– przekonywał niemiecki polity

Zobacz też: Sukces ukraińskiej armii? Mieli zestrzelić nowoczesny rosyjski śmigłowiec [WIDEO]

Zdaniem byłego komisarza do poprawy relacji między Rosją a Zachodem nie dojdzie "ani dziś, ani jutro", bo na drodze do współpracy stoi sytuacja wokół Ukrainy. Nakłaniał, by w polityce wschodniej nie liczyć na "zmianę reżimu w Moskwie", bo na to "będziemy musieli czekać bardzo długo".

Verheugen stwierdził, że Unia Europejska też nie jest wolna od błędów.

Zobacz też: Najwyższy rangą wojskowy USA, gen. Milley, poparł utworzenie stałych baz USA na wschodniej flance NATO

Powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie: Kto doprowadził do fiaska porozumienia mińskiego (porozumienia m.in. między Ukrainą a Rosją dot. dwóch separatystycznych republik w Donbasie - red.) i kto lub co skłoniło UE do udziału w operacji zmiany reżimu na Ukrainie w 2013 roku.

– stwierdza Günter Verheugen


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24 z ostatniej chwili
„Niebywały skandal dyplomatyczny”. Ambasador USA krytykuje polski rząd w TVN24

Rząd Stanów Zjednoczonych podziela obawy związane z ustawami, które może się wydawać, że pozwalają na zmniejszanie zdolności głosujących do głosowania na tych, na których chcą głosować, poza jasno określonym procesem w niezawisłym sądzie – oświadczył na antenie TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Zdaniem byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego słowa amerykańskiego dyplomaty to „niebywały skandal dyplomatyczny”.

Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Emerytury
Stażowe