Znak nadziei dla chrześcijan w Iraku. Chrześcijańskie rodziny wracają na Równinę Niniwy

Tegoroczne święta Wielkanocne dały powód do szczególnej radości chrześcijanom w niewielkiej miejscowości Batnaja w północnej części irackiej Równiny Niniwy. Odbudowany został tam bowiem już w znacznej części kościół św. Cyriaka zrujnowany przez terrorystów Państwa Islamskiego. W Wielkanoc sprawowano tam już pierwszą liturgię, poinformowała wiedeńska fundacja ekumeniczna „Pro Oriente”.
 Znak nadziei dla chrześcijan w Iraku. Chrześcijańskie rodziny wracają na Równinę Niniwy
/ pixabay.com/rperucho

 

Dawniej w Batnai żyło 3 tys. rodzin chrześcijańskich. Wszyscy musieli jednak uciekać latem 2014 roku, gdy na Równinę Niniwy weszły terrorystyczne oddziały Państwa Islamskiego. Terroryści zabarykadowali się w Batnai i przez dwa lata kontrolowali tę miejscowość, leżącą bezpośrednio na linii frontu. Niemal całkowicie zniszczone miasteczko odbiły pod koniec 2016 roku formacje kurdyjskie. Prawie wszystkie domy zastali zbombardowane i spalone.

Chaldejski kościół św. Cyriaka znajdował się wówczas w bardzo złym stanie. Wnętrze było całkowicie splądrowane, mury uszkodzone. Terroryści poobcinali głowy figurom, zrujnowali ołtarz, a ściany pomazali antychrześcijańskimi i wulgarnymi napisami. Zniszczyli również położony w sąsiedztwie cmentarz oraz kaplicę.

Ze względu na niemal całkowite zniszczenie małego miasteczka powrót jego mieszkańców trwał dłużej niż w innych miejscowościach Równiny Niniwy. Batnaja była najbardziej zniszczonym miastem na Równinie Niniwy. Ale i tam wracają powoli dawni jej mieszkańcy. W Wigilii Paschalnej w kościele św. Cyriaka uczestniczyło około 500 wiernych.

Prace przy kościele nie zostały jeszcze w pełni ukończone, ale wstrzymano je na okres świąt wielkanocnych, aby można było odprawiać nabożeństwa. Budowniczowie mają nadzieję, że prace uda się zakończyć do lipca. Kościół św. Cyriaka jest jedną z największych świątyń w chaldejskiej diecezji Alkosz.

Powrót chrześcijan do ich rodzinnej Batnai wspiera finansowo przede wszystkim Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Papieskie dzieło z siedzibą w niemieckim Königstein finansuje nie tylko renowację kościoła, ale również remont dwóch przedszkoli, miejscowego klasztoru, domu parafialnego, biblioteki oraz plebanii.

ts (KAI) / Batnaja


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia Wiadomości
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe