Abp Jędraszewski na Wawelu: Maryja panią polskiej podmiotowości

Im większa i bardziej świadoma nasza miłość do Maryi, tym większa stawała się siła polskiego narodu – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując w katedrze na Wawelu Mszę św. w intencji ojczyzny w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
abp Marek Jędraszewski Abp Jędraszewski na Wawelu: Maryja panią polskiej podmiotowości
abp Marek Jędraszewski / PAP/Łukasz Gągulski

Metropolita krakowski wskazywał na elementy historii polskiego narodu podkreślające głębokie związki z Maryją wymieniając m.in. „Bogurodzicę” jako pierwszy hymn Polski czy śluby Jana Kazimierza.

Patrząc na nasze dzieje możemy powiedzieć, że Maryja jako nasza matka i królowa jest panią naszej polskiej podmiotowości. Im większa nasza miłość, bardziej świadoma, tym większa stawała się siła polskiego narodu – mówił arcybiskup.

Zaznaczył, że był to pewien dziejowy proces „stawania się polskiego narodu poprzez miłość do Maryi”. – „Oto matka twoja” – usłyszał Jan. „Oto matka wasza” – słyszą Polacy z pokolenia na pokolenie. Wierząc, że jest naprawdę matką oddają Jej najwyższą cześć, szacunek, objawiając przy tym niekiedy przejmującą dziecięcą tkliwość – dodał metropolita krakowski.

– Konstytucja 3 Maja to wielki zryw ku niepodległości, ku odnowie Rzeczypospolitej. Niemal od samego początku zryw zdeptany przez wrogów zewnętrznych i wewnętrznych zdrajców – mówił abp Jędraszewski. Przywołał historię Targowicy, kolejnych rozbiorów oraz zrywów ku niepodległości. 

Nawiązując do inwazji Rosji na Ukrainę abp Jędraszewski wspomniał o Ślubach Jasnogórskich. Odczytując fragmenty preambuły, w których kard. Stefan Wyszyński pisał o uznaniu przez naród polski Maryi za swoją patronkę i królową, kaznodzieja podkreślił, że akt ponowienia ślubów czyniony jest dziś ze świadomością pogłębiania duchowej tożsamości i podmiotowości państwa, które musi dbać o swój byt i suwerenność, a nie polegać na „cynicznych obietnicach wielkich sąsiadów”.

– Ukraińcy walczą tak, jak kiedyś Polacy: „za naszą i waszą wolność”. Walczą także za naszą. Stąd nasze wielkie uznanie wobec nich, nasz szacunek, nasza wdzięczność – mówił abp Jędraszewski. Przypomniał, że 230 lat temu Polska broniła swojej konstytucji, a przez to swojej niepodległości tocząc walki z Rosją na granicy z Ukrainą. – Musimy modlić się o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, dla Polski, dla tej części Europy, dla świata – zakończył metropolita krakowski, wskazując, że jest to zadanie w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

pra / Kraków


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe