Ryszard Czarnecki: Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...

Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...
Parlament Europejski Ryszard Czarnecki: Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...
Parlament Europejski / Flickr/Gideon Benari

Parlament Europejski rozpoczyna maj sesją w Strasburgu. Ten miesiąc jest drugim, w którym europosłowie głosują tradycyjnie, na Sali Plenarnej, a nie on-line, jak przez ostatnie dwa lata.

Poniedziałek w Strasburgu: osiem sprawozdań

Sesja startuje jak zwykle w Strasburgu dziś, w poniedziałek o godzinie 17:00. Poniedziałek przyniesie trzy debaty i tzw. krótkie prezentacje pięciu raportów, a także jednominutowe wystąpienia deputowanych na dowolne tematy (ich tematy wcześniej muszą być zaakceptowane przez administrację PE).

Dziś omówimy sprawozdanie Hiszpana Javiera Zarzalejosa: „Umocnienie mandatu Europolu: współpraca Europolu z podmiotami prywatnymi, przetwarzanie danych osobowych przez Europol na potrzeby dochodzeń karnych oraz rola Europolu w dziedzinie badań naukowych i innowacji”. Raport został przygotowany w ramach Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

W agendzie jest też raport słowackiego deputowanego Martina Hojsíka dotyczący „trwałych zanieczyszczeń organicznych”. Powstał on w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Omówimy też zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego, przewidywanych na 2024, przygotowane przez Komisję Spraw Konstytucyjnych. Autorem sprawozdania jest Hiszpan Demènec Ruiz Deves.

Prezentacje sprawozdań dotyczą pięciu raportów w całych czterech Komisjach: Rybołówstwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Zagranicznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Są to następujące sprawozdania:

1.            Portugalki Isabel Carvalhais: „W kierunku zrównoważonej niebieskiej gospodarki w UE: rola sektorów rybołówstwa i akwakultury”;

2.            Austriaczki Simone Schmiedtbauer: „Plan działanie UE na rzecz rolnictwa ekologicznego”;

3.            Polaka Karola Karskiego (PiS) na bardzo ważny temat „Prześladowanie mniejszości z powodu przekonań lub religii”;

4.            Szweda Davida Legia : „Unijna strategia wspierania edukacji dzieci na świecie: łagodzenie skutków pandemii COVID-19”;

5.            Dunki Pernille Weiss „Osiągniecie przez kobiety niezależności ekonomicznej dzięki przedsiębiorczości i samozatrudnieniu”.

Jutro zajmiemy się „Sztuczną inteligencją w epoce cyfrowej”. Raport powstał w ramach spec komisji ds. właśnie sztucznej inteligencji, a rapporteurem jest Niemiec Axel Voss.

         "Harmonizacja ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych” to temat sprawozdania Maltańczyka Alexa Agiusa Saliby. Raport ten powstał w ramach   Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Jeśli dziś wtorek to przepytujemy Radę Europejską i Komisję

W europarlamencie wprowadzono nowy zwyczaj: wtorkowe popołudnie poświęcone jest specjalnej turze pytań do przewodniczącego Rady Europejskiej, Belga Charlesa Michela, a także, osobno, turze pytań do Komisji Europejskiej. Odbędzie się też dyskusja na temat polityki międzynarodowej w obecności wiceszefa Komisji, a jednocześnie Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Hiszpana(Katalończyka) Josepa Borrella.

Pojutrze, czyli w środę tzw. „Debata Priorytetowa”, będzie - słusznie - poświęcona Ukrainie. W zasadzie będą to dwie debaty. Jedna poświęcona będzie cyberatakom Rosji przeciwko naszemu wschodniemu sąsiadowi, ale oczywiście będziemy zapewne dyskutować o cyberbezpieczenstwie naszego regionu Europy, szczególnie narażonego na ataki Moskwy- ale też szerzej : Zachodu, którego urzędy, instytucje i firmy są celami Kremla i jego zinstytucjonalizowanych lub nie hakerów . Celami zresztą aż na zbyt łatwymi. Druga debata związana w pewnym sensie z Ukrainą dotyczyć ma ekonomicznych skutków agresji Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Chodzi o sektor transportu i turystyki w państwach członkowskich UE-27. Jak widać Unia martwi się tutaj nie tylko o Kijów tylko o własne biznesy. Oczywiście są to bardzo ważne dziedziny gospodarek narodowych i decydują o niemałej części PKB. Ta hierarchia ważności unijnych elit jest jednak znamienna.

Siedem moich sprawozdań

Zaraz po tym odbędzie się szczególnie ważna dla mnie osobiście tzw. „Debata Łączna” dotycząca absolutorium za rok 2020 różnych unijnych instytucji i agencji. Są to, między innymi, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ten słynny z Luksemburga), Europejski Trybunał Obrachunkowy (czyli unijny NIK, też z siedzibą w Luksemburgu) ,Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), Komitet Regionów, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich oraz szereg różnych agencji i tzw. wspólnych przedsięwzięć. Z dumą chciałem poinformować, że wśród 53 sprawozdań składających się na absolutorium za rok 2020, aż 7 jest mojego autorstwa, a dwa kolejne innego europosła z Polski, też z Prawa i Sprawiedliwości - Joachima Brudzińskiego.

Moje sprawozdania dotyczą unijnych tzw. „Wspólnych przedsięwzięć”, a konkretnie:

1.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energi Termojądrowej;

2.            Wspólne Przedsięwzięcie SESAR (chodzi o badania z zakresu „Zarządzania Ruchem Lotniczym w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej”);

3.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Drugiej Inicjatywy w zakresie Leków Innowacyjnych;

4.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz technologii Ogniw Paliwowych i technologii Ogniw Paliwowych i technologii Wodorowych 2 (w międzyczasie nastąpiła zmiana jego nazwy na „Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Czystego Wodoru”);

5.            Wspólne Przedsięwzięcie Shift2Rail (obecnie „Wspólne Europejskie Przedsięwzięcie Kolejowe”);

6.            Wspólne Przedsięwzięcie ECSEL (obecnie "Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Kluczowych Technologii Cyfrowych");

7.            Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali.

W środowe popołudnie odbędzie się, zgodnie z artykułem 162 Regulaminu Parlamentu: „Debata na aktualny temat”. Tym razem będzie to... „Pegasus” i inwigilacja poszczególnych europosłów. Cóż, czy to nadaje się na specjalną, nadzwyczajną debatę? Państwo to sami ocenia.

Tym razem w środę, a nie jak zwykle w czwartek będą miały miejsce tradycyjne: „Debaty nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji o państwa prawa”. Tym razem „na tapecie” Turcja, Chiny i Kambodża. Będziemy też debatować na temat sprawozdania przygotowanego w Komisji Gospodarczej i Monetarnej, którego sprawozdawcą jest niemiecki poseł, nomen-omen, Andreas Schwab: „Polityka konkurencji – sprawozdanie łączne za 2021 rok”

Przewidziany jest też punkt, w którym europosłowie będą mogli wyjaśnić, dlaczego głosowali tak, jak głosowali oraz ewentualnie sprostować swoje pomyłki podczas głosowań. Jest to ukryta forma dodatkowego wystąpienia, szczególnie praktykowana przez posłów, którzy nie mieli szansy zabrać głosu podczas dyskusji na dany temat przed jego przegłosowaniem oraz posłów szczególnie ambitnych, dbających o swoje europarlamentarne statystyki.

W czwartek debaty potrwają do godziny 16:00. Przewidziane są także interpelacje. Głosowania odbędą się - poza rutynowym przyjęciem porządku obrad w poniedziałek – we wtorek (1 godzina), w środę (1,5 godziny) i w czwartek (2 godziny). W sumie wiec w Strasburgu teoretycznie mamy głosować przez 4,5 godziny, a sesje przewidywane są łącznie na 38 godzin (poniedziałek - 5, wtorek- 13, środa – 13, czwartek – 7). Charakterystyczne, że o ile sesje w marcu i kwietniu były zdominowane przez wojnę w Europie Wschodniej – bywały nawet i cztery debaty z tym związane -to teraz jest debata tylko jedna i potrwa dwie i pół godziny...

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (02.05.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe