Ryszard Czarnecki: Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...

Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...
Parlament Europejski Ryszard Czarnecki: Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...
Parlament Europejski / Flickr/Gideon Benari

Parlament Europejski rozpoczyna maj sesją w Strasburgu. Ten miesiąc jest drugim, w którym europosłowie głosują tradycyjnie, na Sali Plenarnej, a nie on-line, jak przez ostatnie dwa lata.

Poniedziałek w Strasburgu: osiem sprawozdań

Sesja startuje jak zwykle w Strasburgu dziś, w poniedziałek o godzinie 17:00. Poniedziałek przyniesie trzy debaty i tzw. krótkie prezentacje pięciu raportów, a także jednominutowe wystąpienia deputowanych na dowolne tematy (ich tematy wcześniej muszą być zaakceptowane przez administrację PE).

Dziś omówimy sprawozdanie Hiszpana Javiera Zarzalejosa: „Umocnienie mandatu Europolu: współpraca Europolu z podmiotami prywatnymi, przetwarzanie danych osobowych przez Europol na potrzeby dochodzeń karnych oraz rola Europolu w dziedzinie badań naukowych i innowacji”. Raport został przygotowany w ramach Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

W agendzie jest też raport słowackiego deputowanego Martina Hojsíka dotyczący „trwałych zanieczyszczeń organicznych”. Powstał on w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Omówimy też zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego, przewidywanych na 2024, przygotowane przez Komisję Spraw Konstytucyjnych. Autorem sprawozdania jest Hiszpan Demènec Ruiz Deves.

Prezentacje sprawozdań dotyczą pięciu raportów w całych czterech Komisjach: Rybołówstwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Zagranicznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Są to następujące sprawozdania:

1.            Portugalki Isabel Carvalhais: „W kierunku zrównoważonej niebieskiej gospodarki w UE: rola sektorów rybołówstwa i akwakultury”;

2.            Austriaczki Simone Schmiedtbauer: „Plan działanie UE na rzecz rolnictwa ekologicznego”;

3.            Polaka Karola Karskiego (PiS) na bardzo ważny temat „Prześladowanie mniejszości z powodu przekonań lub religii”;

4.            Szweda Davida Legia : „Unijna strategia wspierania edukacji dzieci na świecie: łagodzenie skutków pandemii COVID-19”;

5.            Dunki Pernille Weiss „Osiągniecie przez kobiety niezależności ekonomicznej dzięki przedsiębiorczości i samozatrudnieniu”.

Jutro zajmiemy się „Sztuczną inteligencją w epoce cyfrowej”. Raport powstał w ramach spec komisji ds. właśnie sztucznej inteligencji, a rapporteurem jest Niemiec Axel Voss.

         "Harmonizacja ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych” to temat sprawozdania Maltańczyka Alexa Agiusa Saliby. Raport ten powstał w ramach   Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Jeśli dziś wtorek to przepytujemy Radę Europejską i Komisję

W europarlamencie wprowadzono nowy zwyczaj: wtorkowe popołudnie poświęcone jest specjalnej turze pytań do przewodniczącego Rady Europejskiej, Belga Charlesa Michela, a także, osobno, turze pytań do Komisji Europejskiej. Odbędzie się też dyskusja na temat polityki międzynarodowej w obecności wiceszefa Komisji, a jednocześnie Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Hiszpana(Katalończyka) Josepa Borrella.

Pojutrze, czyli w środę tzw. „Debata Priorytetowa”, będzie - słusznie - poświęcona Ukrainie. W zasadzie będą to dwie debaty. Jedna poświęcona będzie cyberatakom Rosji przeciwko naszemu wschodniemu sąsiadowi, ale oczywiście będziemy zapewne dyskutować o cyberbezpieczenstwie naszego regionu Europy, szczególnie narażonego na ataki Moskwy- ale też szerzej : Zachodu, którego urzędy, instytucje i firmy są celami Kremla i jego zinstytucjonalizowanych lub nie hakerów . Celami zresztą aż na zbyt łatwymi. Druga debata związana w pewnym sensie z Ukrainą dotyczyć ma ekonomicznych skutków agresji Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Chodzi o sektor transportu i turystyki w państwach członkowskich UE-27. Jak widać Unia martwi się tutaj nie tylko o Kijów tylko o własne biznesy. Oczywiście są to bardzo ważne dziedziny gospodarek narodowych i decydują o niemałej części PKB. Ta hierarchia ważności unijnych elit jest jednak znamienna.

Siedem moich sprawozdań

Zaraz po tym odbędzie się szczególnie ważna dla mnie osobiście tzw. „Debata Łączna” dotycząca absolutorium za rok 2020 różnych unijnych instytucji i agencji. Są to, między innymi, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ten słynny z Luksemburga), Europejski Trybunał Obrachunkowy (czyli unijny NIK, też z siedzibą w Luksemburgu) ,Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), Komitet Regionów, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich oraz szereg różnych agencji i tzw. wspólnych przedsięwzięć. Z dumą chciałem poinformować, że wśród 53 sprawozdań składających się na absolutorium za rok 2020, aż 7 jest mojego autorstwa, a dwa kolejne innego europosła z Polski, też z Prawa i Sprawiedliwości - Joachima Brudzińskiego.

Moje sprawozdania dotyczą unijnych tzw. „Wspólnych przedsięwzięć”, a konkretnie:

1.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energi Termojądrowej;

2.            Wspólne Przedsięwzięcie SESAR (chodzi o badania z zakresu „Zarządzania Ruchem Lotniczym w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej”);

3.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Drugiej Inicjatywy w zakresie Leków Innowacyjnych;

4.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz technologii Ogniw Paliwowych i technologii Ogniw Paliwowych i technologii Wodorowych 2 (w międzyczasie nastąpiła zmiana jego nazwy na „Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Czystego Wodoru”);

5.            Wspólne Przedsięwzięcie Shift2Rail (obecnie „Wspólne Europejskie Przedsięwzięcie Kolejowe”);

6.            Wspólne Przedsięwzięcie ECSEL (obecnie "Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Kluczowych Technologii Cyfrowych");

7.            Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali.

W środowe popołudnie odbędzie się, zgodnie z artykułem 162 Regulaminu Parlamentu: „Debata na aktualny temat”. Tym razem będzie to... „Pegasus” i inwigilacja poszczególnych europosłów. Cóż, czy to nadaje się na specjalną, nadzwyczajną debatę? Państwo to sami ocenia.

Tym razem w środę, a nie jak zwykle w czwartek będą miały miejsce tradycyjne: „Debaty nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji o państwa prawa”. Tym razem „na tapecie” Turcja, Chiny i Kambodża. Będziemy też debatować na temat sprawozdania przygotowanego w Komisji Gospodarczej i Monetarnej, którego sprawozdawcą jest niemiecki poseł, nomen-omen, Andreas Schwab: „Polityka konkurencji – sprawozdanie łączne za 2021 rok”

Przewidziany jest też punkt, w którym europosłowie będą mogli wyjaśnić, dlaczego głosowali tak, jak głosowali oraz ewentualnie sprostować swoje pomyłki podczas głosowań. Jest to ukryta forma dodatkowego wystąpienia, szczególnie praktykowana przez posłów, którzy nie mieli szansy zabrać głosu podczas dyskusji na dany temat przed jego przegłosowaniem oraz posłów szczególnie ambitnych, dbających o swoje europarlamentarne statystyki.

W czwartek debaty potrwają do godziny 16:00. Przewidziane są także interpelacje. Głosowania odbędą się - poza rutynowym przyjęciem porządku obrad w poniedziałek – we wtorek (1 godzina), w środę (1,5 godziny) i w czwartek (2 godziny). W sumie wiec w Strasburgu teoretycznie mamy głosować przez 4,5 godziny, a sesje przewidywane są łącznie na 38 godzin (poniedziałek - 5, wtorek- 13, środa – 13, czwartek – 7). Charakterystyczne, że o ile sesje w marcu i kwietniu były zdominowane przez wojnę w Europie Wschodniej – bywały nawet i cztery debaty z tym związane -to teraz jest debata tylko jedna i potrwa dwie i pół godziny...

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (02.05.2022)


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...

Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...
Parlament Europejski Ryszard Czarnecki: Parlament Europejski w Strasburgu: mniej o Ukrainie, znów o Polsce...
Parlament Europejski / Flickr/Gideon Benari

Parlament Europejski rozpoczyna maj sesją w Strasburgu. Ten miesiąc jest drugim, w którym europosłowie głosują tradycyjnie, na Sali Plenarnej, a nie on-line, jak przez ostatnie dwa lata.

Poniedziałek w Strasburgu: osiem sprawozdań

Sesja startuje jak zwykle w Strasburgu dziś, w poniedziałek o godzinie 17:00. Poniedziałek przyniesie trzy debaty i tzw. krótkie prezentacje pięciu raportów, a także jednominutowe wystąpienia deputowanych na dowolne tematy (ich tematy wcześniej muszą być zaakceptowane przez administrację PE).

Dziś omówimy sprawozdanie Hiszpana Javiera Zarzalejosa: „Umocnienie mandatu Europolu: współpraca Europolu z podmiotami prywatnymi, przetwarzanie danych osobowych przez Europol na potrzeby dochodzeń karnych oraz rola Europolu w dziedzinie badań naukowych i innowacji”. Raport został przygotowany w ramach Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

W agendzie jest też raport słowackiego deputowanego Martina Hojsíka dotyczący „trwałych zanieczyszczeń organicznych”. Powstał on w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Omówimy też zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego, przewidywanych na 2024, przygotowane przez Komisję Spraw Konstytucyjnych. Autorem sprawozdania jest Hiszpan Demènec Ruiz Deves.

Prezentacje sprawozdań dotyczą pięciu raportów w całych czterech Komisjach: Rybołówstwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Zagranicznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Są to następujące sprawozdania:

1.            Portugalki Isabel Carvalhais: „W kierunku zrównoważonej niebieskiej gospodarki w UE: rola sektorów rybołówstwa i akwakultury”;

2.            Austriaczki Simone Schmiedtbauer: „Plan działanie UE na rzecz rolnictwa ekologicznego”;

3.            Polaka Karola Karskiego (PiS) na bardzo ważny temat „Prześladowanie mniejszości z powodu przekonań lub religii”;

4.            Szweda Davida Legia : „Unijna strategia wspierania edukacji dzieci na świecie: łagodzenie skutków pandemii COVID-19”;

5.            Dunki Pernille Weiss „Osiągniecie przez kobiety niezależności ekonomicznej dzięki przedsiębiorczości i samozatrudnieniu”.

Jutro zajmiemy się „Sztuczną inteligencją w epoce cyfrowej”. Raport powstał w ramach spec komisji ds. właśnie sztucznej inteligencji, a rapporteurem jest Niemiec Axel Voss.

         "Harmonizacja ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych” to temat sprawozdania Maltańczyka Alexa Agiusa Saliby. Raport ten powstał w ramach   Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Jeśli dziś wtorek to przepytujemy Radę Europejską i Komisję

W europarlamencie wprowadzono nowy zwyczaj: wtorkowe popołudnie poświęcone jest specjalnej turze pytań do przewodniczącego Rady Europejskiej, Belga Charlesa Michela, a także, osobno, turze pytań do Komisji Europejskiej. Odbędzie się też dyskusja na temat polityki międzynarodowej w obecności wiceszefa Komisji, a jednocześnie Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Hiszpana(Katalończyka) Josepa Borrella.

Pojutrze, czyli w środę tzw. „Debata Priorytetowa”, będzie - słusznie - poświęcona Ukrainie. W zasadzie będą to dwie debaty. Jedna poświęcona będzie cyberatakom Rosji przeciwko naszemu wschodniemu sąsiadowi, ale oczywiście będziemy zapewne dyskutować o cyberbezpieczenstwie naszego regionu Europy, szczególnie narażonego na ataki Moskwy- ale też szerzej : Zachodu, którego urzędy, instytucje i firmy są celami Kremla i jego zinstytucjonalizowanych lub nie hakerów . Celami zresztą aż na zbyt łatwymi. Druga debata związana w pewnym sensie z Ukrainą dotyczyć ma ekonomicznych skutków agresji Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Chodzi o sektor transportu i turystyki w państwach członkowskich UE-27. Jak widać Unia martwi się tutaj nie tylko o Kijów tylko o własne biznesy. Oczywiście są to bardzo ważne dziedziny gospodarek narodowych i decydują o niemałej części PKB. Ta hierarchia ważności unijnych elit jest jednak znamienna.

Siedem moich sprawozdań

Zaraz po tym odbędzie się szczególnie ważna dla mnie osobiście tzw. „Debata Łączna” dotycząca absolutorium za rok 2020 różnych unijnych instytucji i agencji. Są to, między innymi, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europejska i Rada Unii Europejskiej, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ten słynny z Luksemburga), Europejski Trybunał Obrachunkowy (czyli unijny NIK, też z siedzibą w Luksemburgu) ,Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), Komitet Regionów, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich oraz szereg różnych agencji i tzw. wspólnych przedsięwzięć. Z dumą chciałem poinformować, że wśród 53 sprawozdań składających się na absolutorium za rok 2020, aż 7 jest mojego autorstwa, a dwa kolejne innego europosła z Polski, też z Prawa i Sprawiedliwości - Joachima Brudzińskiego.

Moje sprawozdania dotyczą unijnych tzw. „Wspólnych przedsięwzięć”, a konkretnie:

1.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energi Termojądrowej;

2.            Wspólne Przedsięwzięcie SESAR (chodzi o badania z zakresu „Zarządzania Ruchem Lotniczym w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej”);

3.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Drugiej Inicjatywy w zakresie Leków Innowacyjnych;

4.            Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz technologii Ogniw Paliwowych i technologii Ogniw Paliwowych i technologii Wodorowych 2 (w międzyczasie nastąpiła zmiana jego nazwy na „Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Czystego Wodoru”);

5.            Wspólne Przedsięwzięcie Shift2Rail (obecnie „Wspólne Europejskie Przedsięwzięcie Kolejowe”);

6.            Wspólne Przedsięwzięcie ECSEL (obecnie "Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Kluczowych Technologii Cyfrowych");

7.            Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali.

W środowe popołudnie odbędzie się, zgodnie z artykułem 162 Regulaminu Parlamentu: „Debata na aktualny temat”. Tym razem będzie to... „Pegasus” i inwigilacja poszczególnych europosłów. Cóż, czy to nadaje się na specjalną, nadzwyczajną debatę? Państwo to sami ocenia.

Tym razem w środę, a nie jak zwykle w czwartek będą miały miejsce tradycyjne: „Debaty nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji o państwa prawa”. Tym razem „na tapecie” Turcja, Chiny i Kambodża. Będziemy też debatować na temat sprawozdania przygotowanego w Komisji Gospodarczej i Monetarnej, którego sprawozdawcą jest niemiecki poseł, nomen-omen, Andreas Schwab: „Polityka konkurencji – sprawozdanie łączne za 2021 rok”

Przewidziany jest też punkt, w którym europosłowie będą mogli wyjaśnić, dlaczego głosowali tak, jak głosowali oraz ewentualnie sprostować swoje pomyłki podczas głosowań. Jest to ukryta forma dodatkowego wystąpienia, szczególnie praktykowana przez posłów, którzy nie mieli szansy zabrać głosu podczas dyskusji na dany temat przed jego przegłosowaniem oraz posłów szczególnie ambitnych, dbających o swoje europarlamentarne statystyki.

W czwartek debaty potrwają do godziny 16:00. Przewidziane są także interpelacje. Głosowania odbędą się - poza rutynowym przyjęciem porządku obrad w poniedziałek – we wtorek (1 godzina), w środę (1,5 godziny) i w czwartek (2 godziny). W sumie wiec w Strasburgu teoretycznie mamy głosować przez 4,5 godziny, a sesje przewidywane są łącznie na 38 godzin (poniedziałek - 5, wtorek- 13, środa – 13, czwartek – 7). Charakterystyczne, że o ile sesje w marcu i kwietniu były zdominowane przez wojnę w Europie Wschodniej – bywały nawet i cztery debaty z tym związane -to teraz jest debata tylko jedna i potrwa dwie i pół godziny...

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (02.05.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe