Początek światowego kryzysu? Niepokojące sygnały docierają z gospodarki Chin

Chiński eksport w statystykach wypada najgorzej od początku pandemii. To kolejny sygnał nadciągającej recesji. Szczególnie w obliczu zamieszania z nową falą koronawirusa w tym kraju. Eksperci zwracają uwagę m.in. na słabnącego juana. Jeśli inflacja szybko nie odpuści, trudno będzie liczyć na tzw. miękkie lądowanie – zauważa Michał Stajniak z domu maklerskiego XTB.
 Początek światowego kryzysu? Niepokojące sygnały docierają z gospodarki Chin
/ Flickr - Glen - CC BY 2.0

Coraz większa liczba państw musi się mierzyć z inflacją. Pod koniec kwietnia inflacja w polskiej gospodarce osiągnęła rekordowy poziom ok. 12%. Ostatnim razem wskaźnik inflacji osiągnął ten pułap w 1998 roku.

Banki centralne chcąc zdusić wzrost inflacji, prowadzą bardziej restrykcyjną politykę monetarną, np. podnosząc stopy procentowe. Może na tym ucierpieć popyt. Jednak niepokojące wiadomości w tej chwili zaczynają napływać już nawet z gospodarki Chińskiej Republiki Ludowej.

– Rynek obawia się spowolnienia wynikającego ze zbyt szybkiego i mocnego zaostrzania polityki monetarnej, ale dodając do tego potężne ryzyko z Chin, faktycznie możemy niestety mieć receptę na kryzys

 tłumaczy analityk XTB Michał Stajniak.

Lockdown źródłem problemów gospodarczych

Jako jedno ze źródeł problemów gospodarki Państwa Środka wskazał bardzo restrykcyjną politykę, jaką Pekin prowadzi w obliczu pandemii. Obecnie poruszanie się transportem publicznym i zrobienie codziennych zakupów w supermarkecie wymaga przedstawienia negatywnego testu covidowego.

– Mamy spowolnienie nie tylko w samej produkcji, popycie na paliwa, ale również w eksporcie, co jest pokazane w poniedziałkowych danych handlowych. Eksport w ujęciu rocznym wzrósł zaledwie o 3,9 proc. Jest to więcej, niż oczekiwano, ale jednocześnie to najgorsze dane od początku pandemii. W poprzednim odczycie była to dwucyfrowa dynamika

– obawia się ekspert XTB.

Od początku kwietnia kurs chińskiego juana w relacji do dolara amerykańskiego gwałtownie spada.

– W przeszłości takie sytuacje bardzo często wskazywały na globalne problemy, a nawet na recesję. Jeśli inflacja szybko nie odpuści, utrzymanie wzrostu gospodarczego lub, co ważniejsze, niedoprowadzenie do recesji (tzw. miękkie lądowanie) będzie ekstremalnie trudne 

– przewiduje Michał Stajniak.

CZYTAJ TEŻ: Wójt z serialu „Ranczo” w tarapatach! Policja wydała oświadczenie

CZYTAJ TEŻ: „Bild”: W Niemczech odbyły się prorosyjskie demonstracje. Przybyły „Nocne wilki”

Z powyższych problemów Chińczycy zdają już sobie sprawę. Bank Ludowy Chin zapowiedział zwiększenie wsparcia dla gospodarki. Głównym adresatem pomocy ma być przemysł oraz małe przedsiębiorstwa, które najmocniej ucierpiały w trakcie prowadzenia restrykcyjnej polityki w obliczu pandemii COVID-19.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [VIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [VIDEO]

Wirtualna Rzeczywistość z 1830 roku!! Książki tunelowe, to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn. Wiadomości
"Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn."

Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. Zagrożenie dla ludzkości Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. "Zagrożenie dla ludzkości"

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak, apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Emerytury
Stażowe