Ukraińscy żołnierze ewakuowani z Azowstalu

Kilkanaście autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechało w poniedziałek z obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu – poinformował świadek, na którego powołuje się agencja Reutera.
Ruiny zakładów Azowstal Ukraińscy żołnierze ewakuowani z Azowstalu
Ruiny zakładów Azowstal / TT Pułk Azow

Aktualizacja: Jak donoszą ukraińskie media 53 najciężej rannych obrońców Azowstalu trafiło do szpitala do Nowoazowska. 211 zostało "ewakuowanych" do miejscowości Oleniwka. Nie jest jasne czy to oznacza, że są w niewoli, ale na to wskazuje obietnica ukraińskich sił zbrojnych, które obiecują, że żołnierze trafią na tereny kontrolowane przez Ukraińców na zasadzie wymiany jeńców.

Ukraina potrzebuje ukraińskich bohaterów żywych (...) Mamy nadzieję, że uda się uratować życie naszych chłopców

- powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

 

Wcześniejsze doniesienia o ewakuacji

Wcześniej dowódca pułku Azow, który broni Azowstalu, zamieścił w internecie nagranie, w którym mówi, że obrońcy wykonali rozkaz dowództwa związany z ratowaniem życia żołnierzy.

- #Ukraina wymieniła rannych żołnierzy z oblężonej huty #AzovStal w #Mariupol na rosyjskich jeńców wojennych. Szczegóły operacji zostaną wyjaśnione w wieczornym wystąpieniu prezydenta Ukrainy.

- pisał z kolei ukraiński dziennikarz Wiktor Kowalenko

- Kanały Telegram związane z #Rosja służbami oraz kanały używane do prowadzenia działań dezinfo. aktywnie nagłaśniają przekaz o rzekomej ewakuacji 300 obrońców z Azowstalu. Warto poczekać z wnioskami do jutra. Zbyt duży chaos informacyjny - wątpliwość budzi aktywność danych źródeł.

(...)

Sytuacja jest niejasna. Dostępne przekazy i nagrania wskazują na ewakuację rannych obrońców, lecz nie wiemy jak sprawa się zakończy i jakie są szczegóły. RU wykorzystują dane działania do deprecjacji obrazu obrońców. Oby wszystko zakończyło sie dobrze - czekamy na oficjalne info.

- pisał ekspert ds. wschodnich, autor książki "Operacja Ukraina" Michał Marek

- Trwa ewakuacja ukraińskich żołnierzy z Azowstali. Wieści na razie są takie, że zabierają ich rosyjskie autobusy i wiozą na tereny kontrolowane przez separatystów w Doniecku - do Nowoazowska. Wygląda na to, że właśnie skończył najbardziej znany dramat tej wojny - obrona Mariupola.

- pisał dziennikarz SuperExpressu Tomasz Walczak

Ukraiński dziennikarz Ilia Ponomarenko pisał o doniesieniach na temat opuszczających Azowstal ukraińskich żołnierzach w rosyjskich autobusach. Publikuje też zdjęcia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe