[FOTO] Finał II Forum Morskiego Radia Gdańsk. Znamy zwycięzców!

Dziś w studiu Radia Gdańsk odbyła się uroczysta Gala II Forum Morskiego. Podczas wydarzenia przyznano dwie wyjątkowe nagrody - statuetkę „Statek Roku” oraz „Żagiel Radia Gdańsk”.
 [FOTO] Finał II Forum Morskiego Radia Gdańsk. Znamy zwycięzców!
/ fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

Forum Morskie to autorski projekt Radia Gdańsk składający się z audycji, debat i spotkań kongresowych, podczas których toczone są dyskusje na tematy związane z morzem oraz jego gospodarczym wykorzystaniem. Wydarzenie ma charakter cykliczny, a tegoroczna edycja już po raz drugi odbywała się pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Patronem medialnym wydarzenia był "Tygodnik Solidarność".

Idea zorganizowania Forum Morskiego wyłoniła się naturalnie z charakteru i specjalizacji Radia Gdańsk, które na co dzień relacjonuje najważniejsze wydarzenia z polskiego wybrzeża.

Wiosną tego roku zorganizowano 4 debaty w ramach II Forum Morskiego. Pierwsza z nich odbyła się 1 kwietnia, a tematem dyskusji była energetyka jądrowa. Następnie 22 kwietnia rozmawiano o tym, jak zwiększyć konkurencyjność polskich portów w nowej sytuacji geopolitycznej. Z kolei 6 maja dyskutowano nad wyzwaniami, stojącymi przed pomorskim rynkiem pracy w następstwie napływu uchodźców z Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu morskiego. Natomiast 20 maja rozmawiano na temat ekologii w kontekście broni chemicznej i powojennych substancji na dnie Bałtyku.

Finał II Forum Morskiego Radia Gdańsk odbywa się w studiu gdańskiej rozgłośni w dniach 9-10 czerwca. W ciągu dwóch intensywnych dni przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi czołowych polskich spółek wezmą udział w sześciu merytorycznych debatach.

Pierwszego dnia dyskutowano o nowoczesnych technologiach i silnej gospodarce morskiej jako jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kolejny panel dotyczył przyszłości polskiej energetyki, czyli morskich farm wiatrowych i szansy jaką jest offshore dla konsorcjum polskich uczelni w opracowywaniu technologii pływających farm wiatrowych. Ostatnia tego dnia dyskusja dotyczyła przyszłości żeglugi śródlądowej i udziału przekopu Mierzei Wiślanej w rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce.

W drugi dzień finału Forum, 10 czerwca, paneliści będą rozmawiać o ekoTransporcie, czyli wpływie masowych środków komunikacji na środowisko. Następny panel skupi się na sprawie dostępności portów od strony lądu i tego, co zmieni w tej kwestii budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ostatnia debata poświęcona będzie bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu Żuław, a także temu, dlaczego utrzymanie dobrego stanu środowiska wód morskich jest obowiązkiem człowieka.

Dziś w czasie uroczystej gali przyznano dwie specjalne nagrody Forum Morskiego.

Dwa statki – Coey Viking i Cooper Viking (wyprodukowane przez Remontowa Shipbuilding) – otrzymały tytuł „Statek Roku”. Z kolei nagrodę „Żagiel Radia Gdańsk” otrzymał Jacek Sadaj, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Uroczystą galę zakończył koncert zespołu „Zagan Acoustic”.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe