Co z kamieniami milowymi? Maląg: Przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać

– Gdy mówimy o środkach z KPO, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny. Nic bardziej błędnego. Przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać – zapowiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Tzw. kamienie milowe, których wypełnienie jest warunkiem wypłat pieniędzy z KPO, dotyczą również wydłużania wieku emerytalnego.
starszy pan Co z kamieniami milowymi? Maląg: Przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać
starszy pan / Pixabay.com

Szefowa MRiPS wzięła udział w otwarciu śląskiej II Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i Targów Seniora Silver Silesia, które odbywają się w Bielsku-Białej.

Przywróciliśmy wiek emerytalny. 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. Dziś, gdy mówimy o środkach z KPO, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny. Nic bardziej błędnego. My ten wiek przywróciliśmy nie po to, by go wydłużać, bo wiarygodność jest dewizą naszych rządów. Tak będziemy postępowali. Wprowadzamy rozwiązania, które pomagają podjąć decyzję, czy czujemy się na siłach i chcemy dalej pracować, czy chcemy przejść na emeryturę

– mówiła minister Maląg.

Jak dodała, rząd wprowadza różne rozwiązania korzystne dla seniorów, m.in. w systemie podatkowym. To kwestia 30 tys. kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie emerytur bez podatku do kwoty 2,5 tys. zł. "Od lipca sytuacja się zmieni, ponieważ próg podatkowy z 17 proc. obniży się do 12 proc. Sytuacja dla emerytów będzie jeszcze bardziej korzystna" – wyjaśniła.

Minister podkreśliła, że w polityce podatkowej ważne jest też wprowadzenie PIT-0 dla osób, "które czują się na siłach, by jeszcze pracować, dzielić się swoim doświadczeniem i mieć z tego jeszcze korzyści".

My takie rozwiązania wprowadziliśmy. Nie jest odprowadzany podatek do 120 tys. zł

– powiedziała.

Marlena Maląg podkreśliła zarazem, że tematyka polityki senioralnej jest dla rządu bardzo ważna.

"Seniorów mamy blisko 10 mln. To coraz większa grupa, która powinna zostać otoczona stosownym wsparciem" – mówiła. Wskazała, że rządowi zależy, by sytuacja seniorów była oparta na dwóch silnych filarach. Pierwszy jest finansowy. To wzmocnienie poprzez świadczenia czy godną rewaloryzację. Drugi wiąże się z pobudzaniem aktywności osób starszych.

Minister podkreśliła, że obecne czasy są trudne. "Po pandemii koronawirusa, czyli kiedy ratowaliśmy każde miejsce pracy, teraz jest wojna na Ukrainie. A więc sytuacja związana z inflacją i sytuacja geopolityczna wymaga odpowiedniego wsparcia, które dotyczy nie tylko rodzin z małymi dziećmi, ale także seniorów, bo dochody tej grupy są niższe. Rozwiązania wprowadzone w tarczy antyinflacyjnej wspierają osoby starsze. Dlatego 14. emerytura jest wprowadzana, aby pomóc w ten trudny czas" – mówiła.

Jak przypomniała, 14. emerytura zostanie wypłacona już po raz drugi. Stanie się to od 25 sierpnia.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że niezwykle ważne jest wsparcie w aktywizacji osób starszych. "Kiedy jesteśmy aktywni, czujemy się potrzebni i mamy energię do życia, jesteśmy po prostu zdrowsi" – wskazała.

Szefowa resortu przypomniała, że wśród programów aktywizujących seniorów jest m.in. "Senior plus".

"Gdy obejmowaliśmy rządu istniało niespełna 100 domów i klubów seniora. Dziś jest ich ponad 1 tys. Kolejne będą powstawały" – podała. Mówiła też o programie "Aktywni plus", który kierowany jest do organizacji pozarządowych oferujących różne propozycje zmierzające do aktywizacji osób starszych.

"100 mln zł wsparcia, rokrocznie, na realizację tych programów" – dodała.

Zdaniem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego polityka senioralna jest niezwykle istotna.

"Osoby 60 plus to bardzo istotna grupa społeczna, która ma swoje osiągnięcia i problemy specyficzne dla niej. Na tej konferencji i targach mówimy seniorom, że chcemy o nich dbać i byli aktywni" – powiedział.

Podczas targów do 15 czerwca w bielskiej hali pod Dębowcem swoje oferty prezentuje ponad 60 wystawców z całej Polski. Seniorzy mogą się przebadać w Miasteczku Zdrowia. Porad udzielają lekarze specjaliści z 13 śląskich szpitali. Wystąpią też artyści seniorzy.

Seniorzy powyżej 60 lat mogą bezpłatnie dojechać na targi autobusami linii 7 i 8.

Targom towarzyszy konferencja naukowa "Senior konsument wpływający na rozwój gospodarki".

Konferencja i targi organizowane są po raz drugi. Poprzednia edycja odbyła się przed pandemią w Gliwicach. Uczestniczył w niej ok. 4 tys. osób. (PAP)

 

Buda o wieku emerytalnym

Dziś w Radio Zet minister Buda mówił o tym, że wymóg "podniesienia efektywnego wieku emerytalnego" nie oznacza podniesienia ustawowego i rząd zamierza wypełnić ten punkt innymi sposobami.

- Podniesienie efektywnego wieku emerytalnego to znaczy stworzenie możliwości, zachęt do tego, żeby po osiągnięciu wieku [emerytalnego] pracować. I np. planujemy, żeby częściowo zwalniać ze składek albo z podatków osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego chciałyby dalej pracować. Bo dzisiaj nie ma żadnej wielkiej preferencji w tym zakresie

- mówił Buda


 

POLECANE
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

REKLAMA

Co z kamieniami milowymi? Maląg: Przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać

– Gdy mówimy o środkach z KPO, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny. Nic bardziej błędnego. Przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać – zapowiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Tzw. kamienie milowe, których wypełnienie jest warunkiem wypłat pieniędzy z KPO, dotyczą również wydłużania wieku emerytalnego.
starszy pan Co z kamieniami milowymi? Maląg: Przywróciliśmy wiek emerytalny nie po to, by go wydłużać
starszy pan / Pixabay.com

Szefowa MRiPS wzięła udział w otwarciu śląskiej II Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i Targów Seniora Silver Silesia, które odbywają się w Bielsku-Białej.

Przywróciliśmy wiek emerytalny. 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. Dziś, gdy mówimy o środkach z KPO, opozycja zaczyna opowiadać, że chcemy wydłużyć wiek emerytalny. Nic bardziej błędnego. My ten wiek przywróciliśmy nie po to, by go wydłużać, bo wiarygodność jest dewizą naszych rządów. Tak będziemy postępowali. Wprowadzamy rozwiązania, które pomagają podjąć decyzję, czy czujemy się na siłach i chcemy dalej pracować, czy chcemy przejść na emeryturę

– mówiła minister Maląg.

Jak dodała, rząd wprowadza różne rozwiązania korzystne dla seniorów, m.in. w systemie podatkowym. To kwestia 30 tys. kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie emerytur bez podatku do kwoty 2,5 tys. zł. "Od lipca sytuacja się zmieni, ponieważ próg podatkowy z 17 proc. obniży się do 12 proc. Sytuacja dla emerytów będzie jeszcze bardziej korzystna" – wyjaśniła.

Minister podkreśliła, że w polityce podatkowej ważne jest też wprowadzenie PIT-0 dla osób, "które czują się na siłach, by jeszcze pracować, dzielić się swoim doświadczeniem i mieć z tego jeszcze korzyści".

My takie rozwiązania wprowadziliśmy. Nie jest odprowadzany podatek do 120 tys. zł

– powiedziała.

Marlena Maląg podkreśliła zarazem, że tematyka polityki senioralnej jest dla rządu bardzo ważna.

"Seniorów mamy blisko 10 mln. To coraz większa grupa, która powinna zostać otoczona stosownym wsparciem" – mówiła. Wskazała, że rządowi zależy, by sytuacja seniorów była oparta na dwóch silnych filarach. Pierwszy jest finansowy. To wzmocnienie poprzez świadczenia czy godną rewaloryzację. Drugi wiąże się z pobudzaniem aktywności osób starszych.

Minister podkreśliła, że obecne czasy są trudne. "Po pandemii koronawirusa, czyli kiedy ratowaliśmy każde miejsce pracy, teraz jest wojna na Ukrainie. A więc sytuacja związana z inflacją i sytuacja geopolityczna wymaga odpowiedniego wsparcia, które dotyczy nie tylko rodzin z małymi dziećmi, ale także seniorów, bo dochody tej grupy są niższe. Rozwiązania wprowadzone w tarczy antyinflacyjnej wspierają osoby starsze. Dlatego 14. emerytura jest wprowadzana, aby pomóc w ten trudny czas" – mówiła.

Jak przypomniała, 14. emerytura zostanie wypłacona już po raz drugi. Stanie się to od 25 sierpnia.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że niezwykle ważne jest wsparcie w aktywizacji osób starszych. "Kiedy jesteśmy aktywni, czujemy się potrzebni i mamy energię do życia, jesteśmy po prostu zdrowsi" – wskazała.

Szefowa resortu przypomniała, że wśród programów aktywizujących seniorów jest m.in. "Senior plus".

"Gdy obejmowaliśmy rządu istniało niespełna 100 domów i klubów seniora. Dziś jest ich ponad 1 tys. Kolejne będą powstawały" – podała. Mówiła też o programie "Aktywni plus", który kierowany jest do organizacji pozarządowych oferujących różne propozycje zmierzające do aktywizacji osób starszych.

"100 mln zł wsparcia, rokrocznie, na realizację tych programów" – dodała.

Zdaniem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego polityka senioralna jest niezwykle istotna.

"Osoby 60 plus to bardzo istotna grupa społeczna, która ma swoje osiągnięcia i problemy specyficzne dla niej. Na tej konferencji i targach mówimy seniorom, że chcemy o nich dbać i byli aktywni" – powiedział.

Podczas targów do 15 czerwca w bielskiej hali pod Dębowcem swoje oferty prezentuje ponad 60 wystawców z całej Polski. Seniorzy mogą się przebadać w Miasteczku Zdrowia. Porad udzielają lekarze specjaliści z 13 śląskich szpitali. Wystąpią też artyści seniorzy.

Seniorzy powyżej 60 lat mogą bezpłatnie dojechać na targi autobusami linii 7 i 8.

Targom towarzyszy konferencja naukowa "Senior konsument wpływający na rozwój gospodarki".

Konferencja i targi organizowane są po raz drugi. Poprzednia edycja odbyła się przed pandemią w Gliwicach. Uczestniczył w niej ok. 4 tys. osób. (PAP)

 

Buda o wieku emerytalnym

Dziś w Radio Zet minister Buda mówił o tym, że wymóg "podniesienia efektywnego wieku emerytalnego" nie oznacza podniesienia ustawowego i rząd zamierza wypełnić ten punkt innymi sposobami.

- Podniesienie efektywnego wieku emerytalnego to znaczy stworzenie możliwości, zachęt do tego, żeby po osiągnięciu wieku [emerytalnego] pracować. I np. planujemy, żeby częściowo zwalniać ze składek albo z podatków osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego chciałyby dalej pracować. Bo dzisiaj nie ma żadnej wielkiej preferencji w tym zakresie

- mówił Buda



 

Polecane
Emerytury
Stażowe