Solidarna Polska rozpoczyna akcję zbierania podpisów. „W obronie wolności chrześcijan”

Solidarna Polska powołuje komitet ustawodawczy "W obronie wolności chrześcijan" i zachęca do podpisywania się pod obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który miałby penalizować "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła lub związku wyznaniowego – poinformowali w piątek politycy partii.
 Solidarna Polska rozpoczyna akcję zbierania podpisów. „W obronie wolności chrześcijan”
/ fot. Twitter

Wiosną do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie karnym, autorstwa Solidarnej Polski, zgodnie z którym, "kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności".

W piątek na konferencji prasowej politycy partii: Marcin Warchoł i Jacek Ozdoba poinformowali, że ponieważ tamten projekt nie został poparty przez PiS, projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie chcą złożyć w Sejmie jako obywatelski.

– Jako Solidarna Polska stworzyliśmy projekt i dziś składamy ok. 2 tys. podpisów obywateli, które już pod tym projektem zebraliśmy – powiedział poseł SP, wiceszef MS Marcin Warchoł podczas konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że w związku z tym Solidarna Polska powołuje komitet ustawodawczy "W obronie wolności chrześcijan" i zachęcał do podpisywania się pod tą inicjatywą "wszystkich, zarówno wierzących jak i niewierzących, ponieważ ta ustawa chroni prawo do wyznawania swoich poglądów, przekonań i swobody sumienia".

Czekamy na zarejestrowanie komitetu przez marszałka Sejmu, po czym rozpoczyna się trzymiesięczny okres na zbieranie 100 tys. podpisów

– sprecyzował.

„PiS nie poparło naszego projektu”

– Nie może być takiej sytuacji, że pod przykrywką pięknych haseł, tolerancji znajdują się hasła czy działalność pogardliwa, czego jesteśmy świadkami chociażby w Sejmie, czy w przestrzeni publicznej, gdzie narusza się sferę, która jest dla nas, dla katolików bardzo istotne i miejsce kultu religijnego, jakim jest kościół – mówił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

W odpowiedzi na pytanie PAP, dlaczego Solidarna Polska wnosi ten projekt jako obywatelski, a nie poselski czy Ministerstwa Sprawiedliwości, poseł Warchoł odparł: – Niestety, ku naszemu zasmuceniu, PiS nie poparło naszego projektu, który przygotowaliśmy jako projekt poselski. 

Dodał, że przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast "wyraził brak zainteresowania dla tego projektu, uznając, że istniejące przepisy są wystarczające dla ochrony chrześcijan". – Nie zgadzamy się z tym. Uważamy, że są niewystarczające – oświadczył Warchoł.

Uzasadniając takie stanowisko, wiceminister sprawiedliwości powołał się na piątkowy wyrok Sądu Rejonowego w Poznaniu, który uniewinnił Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego. Oskarżony - według prokuratury - podczas występu jako drag queen miał symulować podcięcie gardła duchownemu. – Sąd nie może pełnić funkcji recenzenta, a tym bardziej cenzora sztuki – podkreślono w uzasadnieniu wyroku.

W ocenie Warchoła, taki wyrok poznańskiego sądu, a także m.in. – jak mówił – "prześladowanie pracownika IKEI za wyrażanie swoich poglądów religijnych, to przykłady, które pokazują, że obecne prawo jest niewystarczające". – Obecne prawo wręcz prowokuje do agresji, a agresja słowna w internecie prowokuje do agresji fizycznej – przekonywał.

W swoim projekcie Solidarna Polska proponuje wprowadzenie do Kodeksu karnego art. 27a, zgodnie z którym "nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinię związane z wyznawaną religią głoszoną przez kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa lub pochwały jego popełnienia".

Ponadto w projekcie zaproponowano zmiany w art. 195 i 196 Kodeksu karnego.

Obecnie artykuł 195 Kk przewiduje karę nawet 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Solidarna Polska proponuje zmianę art. 195 Kk poprzez wykreślenie słowa "złośliwie".

Inna zmiana ma dotyczyć art. 196 Kk, który obecnie brzmi: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Solidarna Polska chce, by artykuł ten otrzymał brzmienie: "Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Tej samej karze podlegałby ten, "kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych".

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.


 

POLECANE
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem w woj. kujawsko-pomorskim. Grozi mu dożywotnie więzienie.

Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami z ostatniej chwili
Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami

Na granicy polsko-niemieckiej pojawili się rolnicy. Dołączyli do członków Ruchu Obrony Granic, by wyrazić solidarność i wspólnie zwrócić uwagę na problem nielegalnej migracji.

Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat z ostatniej chwili
Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat

Największe międzynarodowe lotnisko Węgier, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, zostało uszkodzone przez przechodzącą przez kraj burzę, co zmusiło władze portu do wstrzymania wszystkich połączeń – poinformował w poniedziałek portal Index, cytując komunikat zarządu lotniska.

7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów z ostatniej chwili
7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów

7 lipca Kościół wspomina błogosławioną Rodzinę Ulmów, zamordowaną przez Niemców w 1944 r. za ukrywanie ośmiorga Żydów.

Wojska Obrony Terytorialnej wydały pilny komunikat z ostatniej chwili
Wojska Obrony Terytorialnej wydały pilny komunikat

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) ogłosiły ALERT GOTOWOŚCI w związku z prognozowanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Żołnierze mogą zostać wezwani do natychmiastowej pomocy lokalnym społecznościom w przypadku skutków burz i upałów.

Grozi nam kolejna powódź? Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Grozi nam kolejna powódź? Wody Polskie wydały komunikat

Intensywne opady i niż genueński mogą spowodować zagrożenie tzw. powodziami błyskawicznymi w południowej i centralnej Polsce. "Sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych na dzień 7 lipca 2025 roku jest stabilna i na bieżąco monitorowana" – poinformowały Wody Polskie.

Wprowadzenie kontroli na granicy. Jest komentarz KE z ostatniej chwili
Wprowadzenie kontroli na granicy. Jest komentarz KE

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że otrzymała od Polski powiadomienie o przywróceniu na 30 dni tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Podkreśliła, że takie kontrole wymagają ścisłej koordynacji na szczeblu UE.

Michał Kamiński straci stanowisko? Zaskakujące ustalenia z ostatniej chwili
Michał Kamiński straci stanowisko? Zaskakujące ustalenia

Michał Kamiński może stracić funkcję wicemarszałka Senatu po nocnym spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim i Szymonem Hołownią – informuje w poniedziałek Onet.

Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne infrastrukturą krytyczną z ostatniej chwili
Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne "infrastrukturą krytyczną"

– Na granicy z Niemcami wszystkie przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej. To znaczy, że te miejsca podlegają szczególnej ochronie – przekazał w poniedziałek premier Donald Tusk.

To dziś uczynię. Marszałek Hołownia złożył deklarację pilne
"To dziś uczynię". Marszałek Hołownia złożył deklarację

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w poniedziałek podpisze postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego. Wyraził nadzieję, że zostanie ono opublikowane jeszcze tego dnia

REKLAMA

Solidarna Polska rozpoczyna akcję zbierania podpisów. „W obronie wolności chrześcijan”

Solidarna Polska powołuje komitet ustawodawczy "W obronie wolności chrześcijan" i zachęca do podpisywania się pod obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który miałby penalizować "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła lub związku wyznaniowego – poinformowali w piątek politycy partii.
 Solidarna Polska rozpoczyna akcję zbierania podpisów. „W obronie wolności chrześcijan”
/ fot. Twitter

Wiosną do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie karnym, autorstwa Solidarnej Polski, zgodnie z którym, "kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności".

W piątek na konferencji prasowej politycy partii: Marcin Warchoł i Jacek Ozdoba poinformowali, że ponieważ tamten projekt nie został poparty przez PiS, projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie chcą złożyć w Sejmie jako obywatelski.

– Jako Solidarna Polska stworzyliśmy projekt i dziś składamy ok. 2 tys. podpisów obywateli, które już pod tym projektem zebraliśmy – powiedział poseł SP, wiceszef MS Marcin Warchoł podczas konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że w związku z tym Solidarna Polska powołuje komitet ustawodawczy "W obronie wolności chrześcijan" i zachęcał do podpisywania się pod tą inicjatywą "wszystkich, zarówno wierzących jak i niewierzących, ponieważ ta ustawa chroni prawo do wyznawania swoich poglądów, przekonań i swobody sumienia".

Czekamy na zarejestrowanie komitetu przez marszałka Sejmu, po czym rozpoczyna się trzymiesięczny okres na zbieranie 100 tys. podpisów

– sprecyzował.

„PiS nie poparło naszego projektu”

– Nie może być takiej sytuacji, że pod przykrywką pięknych haseł, tolerancji znajdują się hasła czy działalność pogardliwa, czego jesteśmy świadkami chociażby w Sejmie, czy w przestrzeni publicznej, gdzie narusza się sferę, która jest dla nas, dla katolików bardzo istotne i miejsce kultu religijnego, jakim jest kościół – mówił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

W odpowiedzi na pytanie PAP, dlaczego Solidarna Polska wnosi ten projekt jako obywatelski, a nie poselski czy Ministerstwa Sprawiedliwości, poseł Warchoł odparł: – Niestety, ku naszemu zasmuceniu, PiS nie poparło naszego projektu, który przygotowaliśmy jako projekt poselski. 

Dodał, że przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast "wyraził brak zainteresowania dla tego projektu, uznając, że istniejące przepisy są wystarczające dla ochrony chrześcijan". – Nie zgadzamy się z tym. Uważamy, że są niewystarczające – oświadczył Warchoł.

Uzasadniając takie stanowisko, wiceminister sprawiedliwości powołał się na piątkowy wyrok Sądu Rejonowego w Poznaniu, który uniewinnił Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego. Oskarżony - według prokuratury - podczas występu jako drag queen miał symulować podcięcie gardła duchownemu. – Sąd nie może pełnić funkcji recenzenta, a tym bardziej cenzora sztuki – podkreślono w uzasadnieniu wyroku.

W ocenie Warchoła, taki wyrok poznańskiego sądu, a także m.in. – jak mówił – "prześladowanie pracownika IKEI za wyrażanie swoich poglądów religijnych, to przykłady, które pokazują, że obecne prawo jest niewystarczające". – Obecne prawo wręcz prowokuje do agresji, a agresja słowna w internecie prowokuje do agresji fizycznej – przekonywał.

W swoim projekcie Solidarna Polska proponuje wprowadzenie do Kodeksu karnego art. 27a, zgodnie z którym "nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinię związane z wyznawaną religią głoszoną przez kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa lub pochwały jego popełnienia".

Ponadto w projekcie zaproponowano zmiany w art. 195 i 196 Kodeksu karnego.

Obecnie artykuł 195 Kk przewiduje karę nawet 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Solidarna Polska proponuje zmianę art. 195 Kk poprzez wykreślenie słowa "złośliwie".

Inna zmiana ma dotyczyć art. 196 Kk, który obecnie brzmi: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Solidarna Polska chce, by artykuł ten otrzymał brzmienie: "Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Tej samej karze podlegałby ten, "kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych".

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe