Groby polskich żołnierzy na Białorusi sprofanowane. Jest odpowiedź MSZ

Zaniepokojenie budzą coraz częstsze akty bezczeszczenia miejsc polskiej pamięci narodowej na Białorusi; stanowczo potępiamy tworzenie przez miejscowe władze atmosfery przyzwolenia na takie praktyk; sprzyja im antypolska kampania w białoruskich mediach - czytamy w oświadczeniu MSZ.
 Groby polskich żołnierzy na Białorusi sprofanowane. Jest odpowiedź MSZ
/ Flickr / Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / CC BY 2.0

MSZ opublikowało w czwartek oświadczenie, w którym wyraziło zaniepokojenie aktami wandalizmu wobec polskich miejsc pamięci narodowej na Białorusi.

– Zniszczenia te dotyczą głównie terenu Grodzieńszczyzny, gdzie znajduje się ok. 550 miejsc spoczynku polskich żołnierzy, uczestników powstań narodowych, obrońców Grodna. W ostatnim czasie nieznani sprawcy zdewastowali polskie nagrobki i upamiętnienia w Bogdanach, Bobrowiczach, Dyndyliszkach, Iwiu, Oszmianie, Jodkiewiczach

– informuje MSZ.

Żniwo antypolskiej kampanii?

MSZ "zdecydowanie potępia tworzenie przez miejscowe władze atmosfery przyzwolenia na takie praktyki" - czytamy. Jak podano w komunikacie, praktykom tym sprzyja "wydatnie oszczercza antypolska kampania" prowadzona przez białoruskie media.

"Apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe ukrócenie aktów wandalizmu na cmentarzach oraz o ujawnienie i rozliczenie sprawców. Polska stanowczo domaga się poszanowania dla grobów i upamiętnień osób zmarłych. Kwestia ta, zgodnie z międzynarodowymi standardami, powinna zostać całkowicie wyłączona z bieżących sporów politycznych"

– odpowiada Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

CZYTAJ TEŻ: Rosyjska ambasador odgraża się Bułgarii. To odpowiedź na wydalenie "dyplomatów"

CZYTAJ TEŻ: Ukraińcy na wyposażeniu jeńców znaleźli atropinę. To bardzo niepokojące


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe