W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”

W czwartek 30 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.
 W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”
/ fot. własne

W imieniu Przewodniczącego Sekcji Marka Boińskiego, który nie mógł być obecny na WZD, zebranych Delegatów i przybyłych gości powitał Robert Jusis, sekretarz Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “S”. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ "S" i odśpiewaniu Hymnu Solidarności, Delegaci uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich kolegów i koleżanek związkowców, którzy odeszli w czasie pandemii.  

Następnie przyjęto porządek obrad i dokonano wyboru przewodniczącego i sekretarza WZD, a także wybrano komisję skrutacyjną oraz komisję uchwał i wniosków. 

Później odczytano protokół z ostatniego WZD, sprawozdanie z działalności KSE za lata 2018-2022 oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej KSE. Poinformowano też, że na zebraniu obecnych było 43 delegatów. 

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego przypomniał historię Sali BHP, Stoczni Gdańskiej i krótko omówił sytuację w branży stoczniowej; Krzysztof Nowicki, wiceprezes Zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy Lotos oraz Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazali informacje na temat kart paliwowych LOTOSu dla członków “Solidarności” uprawniających do zniżek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Członkowie Solidarności tankują bez limitu i z większymi zniżkami

Przewodnicząca Zydorek odczytała także list szefa “Solidarności” Piotra Dudy skierowany do Delegatów Sekcji Energetyki. Przewodniczący Komisji Krajowej życzył w nim owocnych obrad i podkreślił, że “polska suwerenność musi być oparta na polskiej energetyce zasilanej polskimi bogactwami. I tak jak Solidarność wywalczyła w Polsce wolność, tak dzisiaj musi zrobić wszystko, aby tę wolność obronić” – zaapelował Piotr Duda. 

Na WZD przemiał także Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, który zdał relacje z prac Sekretariatu i podkreślał, jak ważna jest niego współpraca z Krajową Sekcją Energetyki: – Cztery lata razem pracujemy i uważam, że były to dobre lata, a nie stracone. (…) Razem możemy więcej, lepiej i jesteśmy bardziej skuteczni. Wiele rzeczy nam się udało, wiele rzeczy jest też przed nami i są rzeczy, którymi możemy się pochwalić. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w jednej kadencji zrobiliśmy dwie potężne manifestacje. Pierwsza miała miejsce w Warszawie i odniosła sukces praktyczny, bo błyskawicznie po niej odezwali się do nas przedstawiciele rządu, aby z nami rozmawiać. Druga manifestacja, bardzo nośna medialnie odbyła się w Luksemburgu, gdzie pojechaliśmy z hasłem obrony kopalni Turów, której funkcjonowanie zostało zagrożone decyzją “Europejskiego Trybunału Niesprawiedliwości”. Myślę, że również ta manifestacja była jednym z elementów tego, że ostatecznie udało się doprowadzić do porozumienia między rządem polskim a czeskim i dzisiaj tego problemu już nie ma. W mojej ocenie upływająca kadencja pokazuje, że jako Sekretariat Górnictwa i Energetyki i Krajowa Sekcja Energetyki potrafimy odnosić sukcesy, być skuteczni, a w jedności jest siła. (…) Przed wami jako energetykami stoi duże wyzwanie w postaci transformacji całego systemu paliwowo-energetycznego Polski. Wasza rola jest w tym procesie olbrzymia i polega na tym, aby zapewnić bezpieczeństwo waszym pracownikom, aby ich interes był nadrzędnym celem w tym procesie transformacji, a szczególnie w trakcie negocjacji umowy społecznej dla pracowników energetyki. Jestem pewien, że będziecie skuteczni, bo pokazaliście jako Sekcja, że potraficie uparcie dążąc do celu, załatwiać wiele spraw i myślę, że tym razem też się to uda – przekonywał Jarosław Grzesik. 

W czasie zebrania przedyskutowano również tematy związane z polityką energetyczną kraju, a w szczególności te dotyczące projektu Umowy Społecznej z sektorem energetycznym, NABE i PUZP. 

Następnie przedstawiono sytuacje w Grupach Energetycznych, takich jak: ENEA, TAURON, Energa i PGE. Omówiono zawarte porozumienia płacowe, plany ich renegocjacji i podpisane umowy stabilizacyjne. Podkreślano kwestię niewystarczających inwestycji w sieci energetyczne, a także problem związany z traktowaniem pracowników punktów obsługi. Ponadto w przypadku Energi wskazywano na potrzebę utrzymania tożsamości energetycznej firmy w związku z nabyciem jej przez ORLEN. Zwracano też uwagę na kwestię politycznych nominacji osób zasiadających w spółkach energetycznych. 

Podczas WZD przyjęto siedem stanowisk. W stanowisku nr 4 Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu "bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji". W innym stanowisku, WZD wezwało Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki "o wliczenie do taryf URE pełnych kosztów pracy, w tym kosztów corocznych wzrostów wynagrodzeń w Spółkach Dystrybucyjnych wchodzących w skład Grup Energetycznych ENEA, ENERGA, Tauron, PGE". Z kolei w stanowisku nr 6 zaznaczono, że "wydzielenie aktywów węglowych z Grup Energetycznych do NABE nie może odbywać się na zasadzie »oddłużenia« tych podmiotów przez Grupy Energetyczne".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe