W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”

W czwartek 30 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.
 W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”
/ fot. własne

W imieniu Przewodniczącego Sekcji Marka Boińskiego, który nie mógł być obecny na WZD, zebranych Delegatów i przybyłych gości powitał Robert Jusis, sekretarz Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “S”. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ "S" i odśpiewaniu Hymnu Solidarności, Delegaci uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich kolegów i koleżanek związkowców, którzy odeszli w czasie pandemii.  

Następnie przyjęto porządek obrad i dokonano wyboru przewodniczącego i sekretarza WZD, a także wybrano komisję skrutacyjną oraz komisję uchwał i wniosków. 

Później odczytano protokół z ostatniego WZD, sprawozdanie z działalności KSE za lata 2018-2022 oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej KSE. Poinformowano też, że na zebraniu obecnych było 43 delegatów. 

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego przypomniał historię Sali BHP, Stoczni Gdańskiej i krótko omówił sytuację w branży stoczniowej; Krzysztof Nowicki, wiceprezes Zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy Lotos oraz Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazali informacje na temat kart paliwowych LOTOSu dla członków “Solidarności” uprawniających do zniżek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Członkowie Solidarności tankują bez limitu i z większymi zniżkami

Przewodnicząca Zydorek odczytała także list szefa “Solidarności” Piotra Dudy skierowany do Delegatów Sekcji Energetyki. Przewodniczący Komisji Krajowej życzył w nim owocnych obrad i podkreślił, że “polska suwerenność musi być oparta na polskiej energetyce zasilanej polskimi bogactwami. I tak jak Solidarność wywalczyła w Polsce wolność, tak dzisiaj musi zrobić wszystko, aby tę wolność obronić” – zaapelował Piotr Duda. 

Na WZD przemiał także Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, który zdał relacje z prac Sekretariatu i podkreślał, jak ważna jest niego współpraca z Krajową Sekcją Energetyki: – Cztery lata razem pracujemy i uważam, że były to dobre lata, a nie stracone. (…) Razem możemy więcej, lepiej i jesteśmy bardziej skuteczni. Wiele rzeczy nam się udało, wiele rzeczy jest też przed nami i są rzeczy, którymi możemy się pochwalić. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w jednej kadencji zrobiliśmy dwie potężne manifestacje. Pierwsza miała miejsce w Warszawie i odniosła sukces praktyczny, bo błyskawicznie po niej odezwali się do nas przedstawiciele rządu, aby z nami rozmawiać. Druga manifestacja, bardzo nośna medialnie odbyła się w Luksemburgu, gdzie pojechaliśmy z hasłem obrony kopalni Turów, której funkcjonowanie zostało zagrożone decyzją “Europejskiego Trybunału Niesprawiedliwości”. Myślę, że również ta manifestacja była jednym z elementów tego, że ostatecznie udało się doprowadzić do porozumienia między rządem polskim a czeskim i dzisiaj tego problemu już nie ma. W mojej ocenie upływająca kadencja pokazuje, że jako Sekretariat Górnictwa i Energetyki i Krajowa Sekcja Energetyki potrafimy odnosić sukcesy, być skuteczni, a w jedności jest siła. (…) Przed wami jako energetykami stoi duże wyzwanie w postaci transformacji całego systemu paliwowo-energetycznego Polski. Wasza rola jest w tym procesie olbrzymia i polega na tym, aby zapewnić bezpieczeństwo waszym pracownikom, aby ich interes był nadrzędnym celem w tym procesie transformacji, a szczególnie w trakcie negocjacji umowy społecznej dla pracowników energetyki. Jestem pewien, że będziecie skuteczni, bo pokazaliście jako Sekcja, że potraficie uparcie dążąc do celu, załatwiać wiele spraw i myślę, że tym razem też się to uda – przekonywał Jarosław Grzesik. 

W czasie zebrania przedyskutowano również tematy związane z polityką energetyczną kraju, a w szczególności te dotyczące projektu Umowy Społecznej z sektorem energetycznym, NABE i PUZP. 

Następnie przedstawiono sytuacje w Grupach Energetycznych, takich jak: ENEA, TAURON, Energa i PGE. Omówiono zawarte porozumienia płacowe, plany ich renegocjacji i podpisane umowy stabilizacyjne. Podkreślano kwestię niewystarczających inwestycji w sieci energetyczne, a także problem związany z traktowaniem pracowników punktów obsługi. Ponadto w przypadku Energi wskazywano na potrzebę utrzymania tożsamości energetycznej firmy w związku z nabyciem jej przez ORLEN. Zwracano też uwagę na kwestię politycznych nominacji osób zasiadających w spółkach energetycznych. 

Podczas WZD przyjęto siedem stanowisk. W stanowisku nr 4 Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu "bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji". W innym stanowisku, WZD wezwało Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki "o wliczenie do taryf URE pełnych kosztów pracy, w tym kosztów corocznych wzrostów wynagrodzeń w Spółkach Dystrybucyjnych wchodzących w skład Grup Energetycznych ENEA, ENERGA, Tauron, PGE". Z kolei w stanowisku nr 6 zaznaczono, że "wydzielenie aktywów węglowych z Grup Energetycznych do NABE nie może odbywać się na zasadzie »oddłużenia« tych podmiotów przez Grupy Energetyczne".


 

POLECANE
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

Kipi gniewem. Eksperci punktują księcia Harry'ego Wiadomości
"Kipi gniewem". Eksperci punktują księcia Harry'ego

Książę Harry znalazł się w ogniu krytyki. Po tym, jak przegrał sprawę w londyńskim Sądzie Apelacyjnym dotyczącą policyjnej ochrony, udzielił emocjonalnego wywiadu BBC. Wypowiedzi Harry’ego nie spotkały się jednak z przychylnością ekspertów.

Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat Wiadomości
Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat

Policja poinformowała o fatalnym bilansie majówki na polskich drogach. Zatrzymano prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców.

Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej” z ostatniej chwili
Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej”

Nasza wspólna przyszłość nigdy nie jawiła się jaśniej - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Marco Rubio w oświadczeniu wydanym z okazji polskiego Święta Trzeciego Maja. Podkreślił, że Polska "radykalnie wzmocniła wspólne bezpieczeństwo" obu krajów.

Silny ból. Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA pilne
"Silny ból". Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA

Aleksandar Vuczić, prezydent Serbii, został w sobotę przyjęty do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie - poinformowało jego biuro. Stało się to krótko po jego powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodów zdrowotnych przedwcześnie zakończył swoją wizytę.

GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu z ostatniej chwili
GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu

GKS Katowice poinformował o śmierci Sylwestra Wilczka, jednej z największych postaci w historii śląskiego hokeja. Były reprezentant Polski i trener zmarł w wieku 88 lat.

Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją Wiadomości
Hit, który pokochała młodzież. Twórcy zaskoczeni frekwencją

Ten film to prawdziwy hit. Od jego premiery minęły już dwa miesiące, a zainteresowanie wśród widzów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski polityka
Mentzen: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski

Jeżeli zostanę prezydentem uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski - powiedział w sobotę na wiecu w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Zapewnił, że będzie dbał o polskie interesy, a nie zagraniczne.

REKLAMA

W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”

W czwartek 30 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.
 W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”
/ fot. własne

W imieniu Przewodniczącego Sekcji Marka Boińskiego, który nie mógł być obecny na WZD, zebranych Delegatów i przybyłych gości powitał Robert Jusis, sekretarz Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “S”. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ "S" i odśpiewaniu Hymnu Solidarności, Delegaci uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich kolegów i koleżanek związkowców, którzy odeszli w czasie pandemii.  

Następnie przyjęto porządek obrad i dokonano wyboru przewodniczącego i sekretarza WZD, a także wybrano komisję skrutacyjną oraz komisję uchwał i wniosków. 

Później odczytano protokół z ostatniego WZD, sprawozdanie z działalności KSE za lata 2018-2022 oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej KSE. Poinformowano też, że na zebraniu obecnych było 43 delegatów. 

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego przypomniał historię Sali BHP, Stoczni Gdańskiej i krótko omówił sytuację w branży stoczniowej; Krzysztof Nowicki, wiceprezes Zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy Lotos oraz Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazali informacje na temat kart paliwowych LOTOSu dla członków “Solidarności” uprawniających do zniżek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Członkowie Solidarności tankują bez limitu i z większymi zniżkami

Przewodnicząca Zydorek odczytała także list szefa “Solidarności” Piotra Dudy skierowany do Delegatów Sekcji Energetyki. Przewodniczący Komisji Krajowej życzył w nim owocnych obrad i podkreślił, że “polska suwerenność musi być oparta na polskiej energetyce zasilanej polskimi bogactwami. I tak jak Solidarność wywalczyła w Polsce wolność, tak dzisiaj musi zrobić wszystko, aby tę wolność obronić” – zaapelował Piotr Duda. 

Na WZD przemiał także Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, który zdał relacje z prac Sekretariatu i podkreślał, jak ważna jest niego współpraca z Krajową Sekcją Energetyki: – Cztery lata razem pracujemy i uważam, że były to dobre lata, a nie stracone. (…) Razem możemy więcej, lepiej i jesteśmy bardziej skuteczni. Wiele rzeczy nam się udało, wiele rzeczy jest też przed nami i są rzeczy, którymi możemy się pochwalić. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w jednej kadencji zrobiliśmy dwie potężne manifestacje. Pierwsza miała miejsce w Warszawie i odniosła sukces praktyczny, bo błyskawicznie po niej odezwali się do nas przedstawiciele rządu, aby z nami rozmawiać. Druga manifestacja, bardzo nośna medialnie odbyła się w Luksemburgu, gdzie pojechaliśmy z hasłem obrony kopalni Turów, której funkcjonowanie zostało zagrożone decyzją “Europejskiego Trybunału Niesprawiedliwości”. Myślę, że również ta manifestacja była jednym z elementów tego, że ostatecznie udało się doprowadzić do porozumienia między rządem polskim a czeskim i dzisiaj tego problemu już nie ma. W mojej ocenie upływająca kadencja pokazuje, że jako Sekretariat Górnictwa i Energetyki i Krajowa Sekcja Energetyki potrafimy odnosić sukcesy, być skuteczni, a w jedności jest siła. (…) Przed wami jako energetykami stoi duże wyzwanie w postaci transformacji całego systemu paliwowo-energetycznego Polski. Wasza rola jest w tym procesie olbrzymia i polega na tym, aby zapewnić bezpieczeństwo waszym pracownikom, aby ich interes był nadrzędnym celem w tym procesie transformacji, a szczególnie w trakcie negocjacji umowy społecznej dla pracowników energetyki. Jestem pewien, że będziecie skuteczni, bo pokazaliście jako Sekcja, że potraficie uparcie dążąc do celu, załatwiać wiele spraw i myślę, że tym razem też się to uda – przekonywał Jarosław Grzesik. 

W czasie zebrania przedyskutowano również tematy związane z polityką energetyczną kraju, a w szczególności te dotyczące projektu Umowy Społecznej z sektorem energetycznym, NABE i PUZP. 

Następnie przedstawiono sytuacje w Grupach Energetycznych, takich jak: ENEA, TAURON, Energa i PGE. Omówiono zawarte porozumienia płacowe, plany ich renegocjacji i podpisane umowy stabilizacyjne. Podkreślano kwestię niewystarczających inwestycji w sieci energetyczne, a także problem związany z traktowaniem pracowników punktów obsługi. Ponadto w przypadku Energi wskazywano na potrzebę utrzymania tożsamości energetycznej firmy w związku z nabyciem jej przez ORLEN. Zwracano też uwagę na kwestię politycznych nominacji osób zasiadających w spółkach energetycznych. 

Podczas WZD przyjęto siedem stanowisk. W stanowisku nr 4 Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu "bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji". W innym stanowisku, WZD wezwało Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki "o wliczenie do taryf URE pełnych kosztów pracy, w tym kosztów corocznych wzrostów wynagrodzeń w Spółkach Dystrybucyjnych wchodzących w skład Grup Energetycznych ENEA, ENERGA, Tauron, PGE". Z kolei w stanowisku nr 6 zaznaczono, że "wydzielenie aktywów węglowych z Grup Energetycznych do NABE nie może odbywać się na zasadzie »oddłużenia« tych podmiotów przez Grupy Energetyczne".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe