"Sytuacja jest nieprzewidywalna". Lwów przygotowuje się na atak z terytorium Białorusi

Władze Lwowa przygotowują scenariusze działań na wypadek ataku z terytorium Białorusi – powiadomił w sobotę mer miasta Andrij Sadowy. W dzielnicach powstaną stosowne sztaby, a formacje obrony terytorialnej przejdą dodatkowe przeszkolenie.
/ PAP/Alena Solomonova

Sytuacja na granicy białorusko-rosyjskiej jest nieprzewidywalna i to jest największy problem. Dzisiaj zwołałem naradę, by ustalić, jak będziemy działać w przypadku eskalacji ze strony Białorusi

– poinformował Sadowy w Telegramie.

Mer oświadczył, że w każdej dzielnicy powstaną sztaby do organizacji działań obronnych, a wojska obrony terytorialnej przejdą dodatkowe przeszkolenie. Na razie nie będą one jednak przeniesione na całodobową służbę.

Władze rozważają także stworzenie rezerwowych batalionów ochotniczych, składających się z pracowników rady miejskiej i przedsiębiorstw komunalnych.

Sadowy dodał, że ewentualna "decyzja o ataku na Lwów będzie ostatnią decyzją w życiu tych potworów".

Ukraińskie władze wojskowe oceniają, że obecnie na granicach Białorusi z Ukrainą nie widać oznak formowania zgrupowań ofensywnych. Niemniej, jak oceniają, ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na terytorium Ukrainy stale się utrzymuje. Wojskowi przestrzegają również przed możliwymi prowokacjami z terytorium sąsiedniego kraju.

Nowa taktyka Rosjan?

Tymczasem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zwraca uwagę na istotny szczegół – Rosja "po raz kolejny zmieniła taktykę".

– Rosjanie przeszli do koncepcji wojny, w której chcą wywołać masową panikę w Ukrainie. Celem wroga jest zastraszenie ludzi i zmuszenie ich, by wywarli presję na rząd tak, żebyśmy poszli na jakieś ustępstwa wobec Rosji

– tłumaczy doradca Wołodymyra Zełenskiego. Jego wypowiedź przytacza Wirtualna Polska.

CZYTAJ TEŻ: „Ponad 10 tys. mieszkańców miasta jest więzionych i torturowanych”. Ukraińcy przekazują najnowsze informacje z Mariupola

CZYTAJ TEŻ: Niemieckie media komentują skandaliczną wypowiedź ukraińskiego ambasadora o Banderze. Padają mocne słowa

Według wskazanego urzędnika, głównym ustępstwem ze strony rządu w Kijowie, jakiego oczekuje Moskwa są cesje części terytorium Ukrainy na rzecz Federacji Rosyjskiej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe