Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Awaria zielonych złudzeń

„Import surowców energetycznych przez kraje Unii Europejskiej z Rosji skłonił Moskwę do wykorzystania tych surowców jako efektywnego narzędzia służącego realizacji celów politycznych i gospodarczych. Będzie to mieć długoterminowe konsekwencje dla bezpieczeństwa UE” pisze w artykule „Ugotowanie zupy podrożeje” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie kwestii energetyki dotyczy aktualny temat numeru „TS”. 
Okładka Tygodnika Solidarność Najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność / foto. TS

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Rosja praktycznie uzyskała kontrolę nad sektorem energetycznym oraz spółkami naftowymi i gazowymi, zmonopolizowała podaż energii. W ten sposób, pomimo przepisów prawa energetycznego UE, Rosja zmonopolizowała europejski rynek energii i surowców energetycznych. Bezpieczeństwo energetyczne w Europie stanęło obecnie w obliczu poważnej katastrofy. 
W rzeczywistości był to długotrwały proces, który rozpoczął się od lat 60. Zimna wojna nie przeszkodziła Rosji Sowieckiej w zacieśnianiu stosunków surowcowych z państwami europejskimi. Po upadku państwa sowieckiego Rosja przechodziła ogromne wstrząsy gospodarcze, ale jedno zupełnie nie uległo zmianie – dostarczanie coraz większych wolumenów gazu, ropy i węgla na rynki europejskie. 

O „Delegacji Solidarności z wizytą na Ukrainie” pisze Marcin Krzeszowiec

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wraz z delegacją Związku na zaproszenie Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU) przebywał u naszego wschodniego sąsiada. Wizyta na Ukrainie rozpoczęła się 7 lipca, w czasie trzech dni związkowcy odwiedzili 8 miejscowości, w tym podkijowską Buczę, i odbyli kilkanaście spotkań, m.in. z ambasadorem Bartoszem Cichockim czy merem Kijowa Witalijem Kliczką.


Z Janem Krzysztofem Ardanowskim, doradcą prezydenta RP ds. rolnictwa, byłym ministrem rolnictwa rozmawia Jakub Pacan

 
W ostatnich dziesięcioleciach Polska i Europa były bezpieczne, jeżeli chodzi o dostęp do żywności. Polska jest nawet jej dużym eksporterem. Nasze produkty docierają do prawie 80 krajów świata. Niestety ten dobrobyt żywnościowy zarówno w Polsce, jak i Europie może się skończyć. Polityka tzw. Zielonego Ładu, okraszona ładnymi hasłami ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, prowadzi do zmniejszenia produkcji rolnej w Europie i Komisja Europejska nawet tego nie ukrywa. Tak więc z jednej strony mamy głód na świecie, zerwanie łańcucha dostaw przez wojnę na Ukrainie, z drugiej działania instytucji unijnych dążą do zwijania produkcji rolnej w imię utopijnych haseł. 

„Boris odchodzi jak zwykle” o ostatnich wydarzeniach w Albionie pisze Wojciech Kulecki 

– To najlepsza praca na świecie – mówił Boris Johnson, żegnając się z funkcją brytyjskiego premiera. Budynku przy Downing Street 10 jeszcze nie opuścił – do czasu jesiennych wyborów na nowego lidera Torysów będzie prowadził brytyjską radę ministrów w sposób techniczny – czyli nie podejmując żadnych kluczowych decyzji prawnych. Kiedy Johnson zapowiedział przed siedzibą rządu swoją rezygnację, zebrani na ulicy mieszkańcy Londynu i dziennikarze zaczęli bić brawo. Jednak nie ze względu na Johnsona, ale z radości, że ten polityk raczej kończy karierę. 

O ośrodku internowania dla kobiet pisze Tomasz Białaszczyk - „Gołdap – 200 dni odosobnienia, 400 tragedii”

Mija 40 lat od zamknięcia ośrodka odosobnienia dla internowanych kobiet w Gołdapi. Wiemy, że ta placówka istniała 7 miesięcy. Blisko 200 dni. Mimo że czas zaciera rany, to także co najmniej 400 indywidualnych historii często na granicy tragedii. Mamy i siostry, córki i narzeczone, babcie i ciocie jednoosobową decyzją komendanta Milicji Obywatelskiej zostały internowane. Nie popełniły przestępstwa, lecz „zagrażałyby bezpieczeństwu Państwa i porządkowi publicznemu”. Wyrwane z własnych rodzin musiały sprostać złamanym marzeniom, przerwanym karierom, rozbitym związkom, pożegnaniom na odległość, emigracji z Ojczyzny.

A co jeszcze w numerze? 

 

  • "NATO – początek wyboistej drogi" Teresa Wójcik o ostatnich zmianach w strategii sojuszu 
  • "Tusk w obietnicach socjalnych przebija lewicę" Jakub Pacan rozmawia z dr hab. Bartłomiejem Biskupem 
  • "Umarłych pogrzebać" Agnieszka Żurek o obchodach rzezi wołyńskiej 
  • "Początek złotej ery" Barbara Michałowska rozmawia z Andrzejem Kuchtą, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PZL-Świdnik
  • "W wakacje tankuj taniej na LOTOSIE" Barbara Michałowska
  • "Szturm na więzienie, sztrm na Europę" Wojciech Kulecki o wielkiej ucieczce więźniów w Nigerii 
  • "Kampinos śladami Prymasa" Agnieszka Żurek o projekcie "Koło Puszczy - muzealna jazda po Kampinosie" 
  • "Mamy swoją drogę" Bartosz Boruciak rozmawia z członkami zespołu Martin Lange 
  • Sebastian Pytel o książce "Zielone światła" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz" Regionalistyka światów islamu "
  • "Uczcili świdnicki lipiec" Barbara Michałowska 
  • Marcin Krzeszowiec - "Problem związkowców w Polskiej Żegludze Bałtyckiej 
  • "Wspólna walka o dobro branży spożywczej" Barbara Michałowska 
  • SPORT: "Przedwcześnie przerwane polskie sny o Lidze Mistrzów" Łukasz Bobruk i "Rowerem po śladach ks. Popiełuszki" Barbara Michałowska 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Awaria zielonych złudzeń

„Import surowców energetycznych przez kraje Unii Europejskiej z Rosji skłonił Moskwę do wykorzystania tych surowców jako efektywnego narzędzia służącego realizacji celów politycznych i gospodarczych. Będzie to mieć długoterminowe konsekwencje dla bezpieczeństwa UE” pisze w artykule „Ugotowanie zupy podrożeje” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie kwestii energetyki dotyczy aktualny temat numeru „TS”. 
Okładka Tygodnika Solidarność Najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność / foto. TS

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Rosja praktycznie uzyskała kontrolę nad sektorem energetycznym oraz spółkami naftowymi i gazowymi, zmonopolizowała podaż energii. W ten sposób, pomimo przepisów prawa energetycznego UE, Rosja zmonopolizowała europejski rynek energii i surowców energetycznych. Bezpieczeństwo energetyczne w Europie stanęło obecnie w obliczu poważnej katastrofy. 
W rzeczywistości był to długotrwały proces, który rozpoczął się od lat 60. Zimna wojna nie przeszkodziła Rosji Sowieckiej w zacieśnianiu stosunków surowcowych z państwami europejskimi. Po upadku państwa sowieckiego Rosja przechodziła ogromne wstrząsy gospodarcze, ale jedno zupełnie nie uległo zmianie – dostarczanie coraz większych wolumenów gazu, ropy i węgla na rynki europejskie. 

O „Delegacji Solidarności z wizytą na Ukrainie” pisze Marcin Krzeszowiec

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wraz z delegacją Związku na zaproszenie Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy (KVPU) przebywał u naszego wschodniego sąsiada. Wizyta na Ukrainie rozpoczęła się 7 lipca, w czasie trzech dni związkowcy odwiedzili 8 miejscowości, w tym podkijowską Buczę, i odbyli kilkanaście spotkań, m.in. z ambasadorem Bartoszem Cichockim czy merem Kijowa Witalijem Kliczką.


Z Janem Krzysztofem Ardanowskim, doradcą prezydenta RP ds. rolnictwa, byłym ministrem rolnictwa rozmawia Jakub Pacan

 
W ostatnich dziesięcioleciach Polska i Europa były bezpieczne, jeżeli chodzi o dostęp do żywności. Polska jest nawet jej dużym eksporterem. Nasze produkty docierają do prawie 80 krajów świata. Niestety ten dobrobyt żywnościowy zarówno w Polsce, jak i Europie może się skończyć. Polityka tzw. Zielonego Ładu, okraszona ładnymi hasłami ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, prowadzi do zmniejszenia produkcji rolnej w Europie i Komisja Europejska nawet tego nie ukrywa. Tak więc z jednej strony mamy głód na świecie, zerwanie łańcucha dostaw przez wojnę na Ukrainie, z drugiej działania instytucji unijnych dążą do zwijania produkcji rolnej w imię utopijnych haseł. 

„Boris odchodzi jak zwykle” o ostatnich wydarzeniach w Albionie pisze Wojciech Kulecki 

– To najlepsza praca na świecie – mówił Boris Johnson, żegnając się z funkcją brytyjskiego premiera. Budynku przy Downing Street 10 jeszcze nie opuścił – do czasu jesiennych wyborów na nowego lidera Torysów będzie prowadził brytyjską radę ministrów w sposób techniczny – czyli nie podejmując żadnych kluczowych decyzji prawnych. Kiedy Johnson zapowiedział przed siedzibą rządu swoją rezygnację, zebrani na ulicy mieszkańcy Londynu i dziennikarze zaczęli bić brawo. Jednak nie ze względu na Johnsona, ale z radości, że ten polityk raczej kończy karierę. 

O ośrodku internowania dla kobiet pisze Tomasz Białaszczyk - „Gołdap – 200 dni odosobnienia, 400 tragedii”

Mija 40 lat od zamknięcia ośrodka odosobnienia dla internowanych kobiet w Gołdapi. Wiemy, że ta placówka istniała 7 miesięcy. Blisko 200 dni. Mimo że czas zaciera rany, to także co najmniej 400 indywidualnych historii często na granicy tragedii. Mamy i siostry, córki i narzeczone, babcie i ciocie jednoosobową decyzją komendanta Milicji Obywatelskiej zostały internowane. Nie popełniły przestępstwa, lecz „zagrażałyby bezpieczeństwu Państwa i porządkowi publicznemu”. Wyrwane z własnych rodzin musiały sprostać złamanym marzeniom, przerwanym karierom, rozbitym związkom, pożegnaniom na odległość, emigracji z Ojczyzny.

A co jeszcze w numerze? 

 

  • "NATO – początek wyboistej drogi" Teresa Wójcik o ostatnich zmianach w strategii sojuszu 
  • "Tusk w obietnicach socjalnych przebija lewicę" Jakub Pacan rozmawia z dr hab. Bartłomiejem Biskupem 
  • "Umarłych pogrzebać" Agnieszka Żurek o obchodach rzezi wołyńskiej 
  • "Początek złotej ery" Barbara Michałowska rozmawia z Andrzejem Kuchtą, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PZL-Świdnik
  • "W wakacje tankuj taniej na LOTOSIE" Barbara Michałowska
  • "Szturm na więzienie, sztrm na Europę" Wojciech Kulecki o wielkiej ucieczce więźniów w Nigerii 
  • "Kampinos śladami Prymasa" Agnieszka Żurek o projekcie "Koło Puszczy - muzealna jazda po Kampinosie" 
  • "Mamy swoją drogę" Bartosz Boruciak rozmawia z członkami zespołu Martin Lange 
  • Sebastian Pytel o książce "Zielone światła" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz" Regionalistyka światów islamu "
  • "Uczcili świdnicki lipiec" Barbara Michałowska 
  • Marcin Krzeszowiec - "Problem związkowców w Polskiej Żegludze Bałtyckiej 
  • "Wspólna walka o dobro branży spożywczej" Barbara Michałowska 
  • SPORT: "Przedwcześnie przerwane polskie sny o Lidze Mistrzów" Łukasz Bobruk i "Rowerem po śladach ks. Popiełuszki" Barbara Michałowska 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe