Transaktywiści chcieli zablokować debatę naukową na temat tzw. tranzycji. Eksperci grzecznie "wysłali ich na bambus"

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej zaprasza 10–11 września na IX Konferencję pt. „Psychoterapia Psychodynamiczna w czasie przemian”. Problematyka poruszana podczas konferencji dotyczyć będzie niezwykle ważnych i istotnych dylematów całego środowiska psychoterapeutów: dysforii płciowej, prowadzenia psychoterapii online oraz zaburzeń osobowości według ICD-11. Gośćmi specjalnymi będą Susan i Marcus Evans, którzy mają odwagę przeciwstawiać się obecnej na Zachodzie powszechnej presji i promocji postaw trans, również wśród dzieci. Zaproszenie wywołało furię transaktywistów.
Krzyk Transaktywiści chcieli zablokować debatę naukową na temat tzw. tranzycji. Eksperci grzecznie
Krzyk / Pixabay.com

- Z oburzeniem przyjmujemy informację o zaproszeniu Marcusa i Susan Evansów na IX konferencję Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej mającą odbyć się w dniach 11-12 września 2022 roku

– piszą w liście otwartym do Towarzystwa organizacje transaktywistów.

Link do strony konferencji

Pośród „zarzutów” wobec naukowców wymieniają między innymi stwierdzenie Marcusa Evansa na temat tzw. operacji zmian płci, które polegają np. na chirurgicznym usunięciu organów płciowych i zastąpieniu ich chirurgicznie modelowanymi „organami zastępczymi”:

– Myślę, że wiele z operacji zmiany płci będzie w przyszłości traktowane tak, jak my teraz traktujemy lobotomię.

„Zarzuty” obejmują również odwołanie do porównania użytego w artykule z 2020 roku przez Marcusa Evansa, w którym zestawia on wzrost dostępności możliwości manipulacji własnym ciałem przez dzieci do epidemii anoreksji.

Evansowie stawiają tezę o krótkotrwałości „tożsamości trans” u dzieci, a także uważają, że zaburzenia tożsamości płciowej można leczyć nie tylko poprzez „operacje zmiany płci”. Transaktywiści nazywają to „terapią konwersyjną”, choć „konwersję” przechodzi się tu raczej w przypadku medycznej, a wręcz chirurgicznej ingerencji w ciało ludzkie, poprzez podawanie hormonów czy usuwanie istotnych organów.

W ostatnich miesiącach obserwujemy intensyfikację działań prawicy wymierzonych w osoby transpłciowe, zarówno za granicą (zakazy tranzycji osób niepełnoletnich w wielu stanach amerykańskich), jak i w Polsce (wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, petycja Ordo Iuris o wprowadzenie analogicznego zakazu tranzycji w Polsce). Specjaliści zdrowia psychicznego, jako osoby odpowiedzialne za wspieranie swoich transpłciowych pacjentów, powinni w takiej sytuacji stanowić przeciwwagę dla tego trendu, stąd wyrażamy nadzieję, że Państwa decyzja o zaproszeniu Evansów jako gości konferencji nie wynika z aprobaty dla ich poglądów i działalności ani sympatii politycznych, a jedynie z nieświadomości. W świetle powyższych faktów wierzymy jednak, że jedynym wyjściem z tej przykrej sytuacji jest wycofanie zaproszenia. Służymy pomocą w poszukiwaniu innych psychoterapeutów, których warto ugościć na Państwa konferencji. Temat dysforii płciowej wśród młodzieży jest niezwykle istotny, ale równie istotnym jest potraktowanie go rzetelnie i z szacunkiem wobec osób transpłciowych oraz z ich aktywnym udziałem

ad

– kończą swój list transaktywiści.

Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej odpowiedziało w specjalnym oświadczeniu:

- (...) Kwestie identyfikacji psychoseksualnej są fundamentalną częścią tożsamości, stąd nasze zainteresowanie tą problematyką. W celu podjęcia merytorycznej dyskusji przyjmujemy do wiadomości, że są różne punkty widzenia i przeżywania rzeczywistości, co pogłębia jeszcze naszą naukową ciekawość. Nie widzimy przeszkód, aby profesjonaliści innych modalności, zainteresowani tematyką IX Konferencji PTPPd, uczestniczyli w niej, zapoznali się z treściami wystąpień i wzięli udział w dyskusji, zawsze przewidzianej na koniec każdego wystąpienia. Jest to oczywista praktyka, stosowana w czasie konferencji naukowych, których celem nie jest przekonywanie kogokolwiek do „jedynie słusznych tez”, ale raczej zainteresowanie konkretnym punktem widzenia, rozumienia omawianych zjawisk, co może skutkować rozwojem w codziennej praktyce zawodowej uczestników konferencji. Po wystąpieniach Marcusa Evansa oraz Susan Evans będzie przestrzeń na zadawanie pytań, a dyskusja panelowa została zaplanowana tak, aby uwzględnić szerokie spektrum poglądów.

(...)

W związku z potrzebą utrzymania neutralności po opublikowaniu oświadczenia nie będziemy już odnosić się do komentarzy na temat konferencji. Terapeuci żywo zainteresowani dynamiką przemian naszych czasów i ich implikacjami w obszarze leczenia psychoterapeutycznego mogą przyjąć naszą ofertę dyskusji w ramach wymiany naukowej, ponieważ konferencja spełnia takie warunki. Pozostajemy z nadzieją, że wszyscy uczestnicy spotkania, z organizatorami na czele, dołożą wszelkich starań, aby świadomość indywidualnych różnic między nami ożywiała dyskusję zamiast budzić demony i czynić ją niemożliwą.

- pisze Towarzystwo w oświadczeniu


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe