W Krakowie trwają Warsztaty Muzyki Niezwykłej

Już po raz siódmy do krakowskiego klasztoru dominikanów na Warsztaty Muzyki Niezwykłej zjechali pasjonaci muzyki liturgicznej z całej Polski. W tym roku wydarzenie wpisuje się w obchody „Triduum Jackowego”, czyli jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski.
zdjęcie poglądowe W Krakowie trwają Warsztaty Muzyki Niezwykłej
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Arcaion

Do niedzieli w klasztorze dominikanów przy ul. Stolarskiej w Krakowie odbywają się Warsztaty Muzyki Niezwykłej, w których uczestniczy 300 osób. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia jest fragment z tekstów św. Hildegardy z Bingen, odnoszący się do hiacyntu - „Powstaje z ognia”.

W programie wydarzenia znalazły się warsztaty wielogłosowe w trzech grupach zaawansowania oraz warsztaty tematyczne w sekcjach: podstawy dyrygowania, emisja głosu, śpiew gregoriański, śpiew bizantyjski, pieśni zespołu „Jerycho”. 

Dodatkowo przewidziano spotkania otwarte, czyli codzienna Msza święta oraz propozycje wieczorne, w tym nabożeństwa, koncerty, a nawet projekcja filmu. Na te wydarzenia zaproszeni są wszyscy zainteresowani, także niebędący uczestnikami warsztatów. Eucharystie są również transmitowane na żywo przez internet. Zwieńczeniem całotygodniowej pracy będzie otwarta dla wszystkich prezentacja jej efektów w niedzielę o 14:30 w Bazylice Świętej Trójcy.

- Śpiew liturgiczny, to coś, co tworzy liturgię. To nie oprawa, coś co ma zająć czas, kiedy ksiądz „robi swoje”. Śpiew liturgiczny ma być związany z tym, co się dzieje przy ołtarzu. Bardzo cieszę się, że już po raz kolejny jest tak duża odpowiedź w postaci liczby uczestników - mówi o. Wojciech Sznyk OP, koordynator warsztatów. 

Wśród prowadzących zajęcia znaleźli się m.in.: Urszula Rogala - kompozytorka, dyrygentka, wokalistka; Hubert Kowalski - kompozytor, dyrygent, producent muzyczny, kontrabasista i wokalista; Paweł Bębenek - dyrygent, kompozytor i wokalista czy Piotr Pałka - dyrygent, kompozytor i śpiewak oraz o. Dawid Kusz - dominikanin, dyrygent i kompozytor.

Uczestnicy wydarzenia podkreślają, że co roku czekają na e-mail od organizatorów, zachęcający do zapisania się na warsztaty. - Ten czas jest „zastrzykiem”. I to nie tylko muzycznym, bo można wypracować wiele rzeczy, dowiedzieć się wielu nowości i później pracować nad nimi cały rok. Ale jednocześnie to też „zastrzyk” duchowy, bo atmosfera, która tutaj panuje wiąże się z czymś więcej, niż z samą muzyką - ocenia ks. Michał Stęchły.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to wiodący projekt Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przeznaczony dla wokalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Mają one służyć kształtowaniu nowych i dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów - ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Celem warsztatów jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

luk / Kraków


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe