Hiszpania: Marksistowscy związkowcy sprzeciwiają się świętu św. Jakuba, bo… przywołuje ono czasy Franco

Dwie hiszpańskie centrale związkowe sprzeciwiają się przywrócenia święta patrona Hiszpanii jako dnia wolnego od pracy. Podany przez nich powód może budzić zdziwienie.
zdjęcie poglądowe Hiszpania: Marksistowscy związkowcy sprzeciwiają się świętu św. Jakuba, bo… przywołuje ono czasy Franco
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/

W kalendarzu liturgicznym 25 lipca przypada święto św. Jakuba (po hiszpańsku Santiago) Apostoła, patrona Hiszpanii. Jednakże od kilkunastu lat dzień ten nie ma charakteru święta ogólnonarodowego i dnia wolnego od pracy, ale poszczególne wspólnoty autonomiczne i rady miejskie tego kraju mogą podejmować we własnym zakresie decyzje co do świątecznego wymiaru tego dnia.

I właśnie radca ds. przemysłu, handlu i zatrudnienia Kastylii i Leonu postanowił zmienić kalendarz pracowniczy na przyszły rok i przywrócić wspomnienie świętego jako dzień świąteczny. Oznacza to jednocześnie usunięcie 2 stycznia jako dnia wolnego od pracy, jeśli Nowy Rok wypada w niedzielę, a tak będzie w 2023 roku.

Tymczasem dwie hiszpańskie centrale związkowe: Komisje Robotnicze i Ogólny Związek Pracowników sprzeciwiły się przywróceniu dnia św. Jakuba Apostoła jako świątecznego we Wspólnocie Autonomicznej Kastylii i Leonu. Według nich zakłada to “ponowne wprowadzenie kłamstw i mitologii przeszłości fankistowskiej do kalendarze pracowniczego”.

Niedawno arcybiskup Walencji kard. Antonio Cañizares Llovera upomniał się o katolickie korzenie Hiszpanii i jej patrona, twierdząc, iż “historia naszej ojczyzny jest zespolona i wymieszana z postacią tego Apostoła”. Wypowiedź ta nawiązywała do faktu, że liturgiczne wspomnienie św. Jakuba nie ma charakteru świątecznego w cywilnym kalendarzu dni roboczych. Zdaniem purpurata jest to coś nienormalnego, zważywszy że w br. ogólnokrajowymi dniami świątecznymi są np. uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), Wielki Czwartek i Wielki Piątek, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Niepokalane Poczęcie (8 grudnia) i Boże Narodzenie (25 grudnia). - Bez wiary przekazanej nam przez apostołów nie ma Hiszpanii, także tej dzisiejszej – stwierdził kardynał.

Brat św. Jana Ewangelisty – święty Jakub, zwany Starszym, dla odróżnienia od swego brata w apostolstwie Jakuba Młodszego, był obecny przy wszystkich wielkich cudach Chrystusa i – wraz ze św. Janem i Piotrem – uprzywilejowanym świadkiem Jego Przemienienia i modlitwy w Ogrójcu. Jako pierwszy z 12 apostołów otrzymał palmę męczeństwa. Tradycja mówi, że przybył do dzisiejszej Hiszpanii, aby ją ewangelizować, i tu był pierwszym świadkiem ukazania się Maryi Panny na słupie (Pilar) w Saragossie. Uważa się, że ciało apostoła złożono w katedrze w dzisiejszym Santiago de Compostela, (które zresztą od niego otrzymało pierwszy człon nazwy) i do jego grobu w ciągu wieków przybywały miliony pielgrzymów, czyniąc z tego miejsca jeden z głównych ośrodków pielgrzymkowych w średniowiecznej Europie. Św. Jakub Starszy jest patronem Hiszpanii.

Przypomnijmy, że Komisje Robotnicze (Comisiones Obreras, CC.OO.) to konfederacja hiszpańskich związków zawodowych, która ma korzenie komunistyczne i choć obecnie nie jest formalnie powiązana z żadną partią polityczną, to w jej ideologicznych założeniach figuruje socjalizm i internacjonalizm. Z kolei Ogólny Związek Pracowników (Unión General de Trabajadores, UGT ) to inna unia związków zawodowych powiązana z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE).

kg (KAI/ACI Prensa) / Madryt/Walencja, adg

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe