Królowa Elżbieta II nie żyje

Nie żyje królowa Elżbieta II. Brytyjska władczyni zmarła 8 września. Okres panowania Elżbiety II jest datowany od 6 lutego 1952 roku. Z kolei uroczystość koronacji królowej nastąpiła rok później – 2 czerwca 1953 roku. Elżbieta II była najdłuższej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.
 Królowa Elżbieta II nie żyje
/ fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka króla Jerzego VI i jego małżonki – Elżbiety Bowes-Lyon. W roku 1947 wyszła za mąż za Filipa Mountbattena. Małżeństwo brytyjskiej władczyni trwało aż do śmierci jej małżonka, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Elżbieta oraz Filip doczekali się czwórki potomstwa — Karola, Anny, Andrzeja oraz Edwarda.

Nie żyje Elżbieta II

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu - poinformował profil rodziny królewskiej na Twitterze.

Nie żyje Elżbieta Druga – Kto nowym monarchą Wielkiej Brytanii?

Z dzieci królowej to Karol jest jej następcą, który na dojście do władzy czekał najdłużej wśród wszystkich następców tronu w długiej historii Zjednoczonego Królestwa. Syn Elżbiety II oraz księcia Filipa w opinii publicznej zasłynął przede wszystkim z burzliwego małżeństwa z Dianą Spencer. Z tego związku następca brytyjskiego tronu ma dwoje synów –  Wilhelma i Henryka. Aktualną żona Karola jest Kamila Shand, z którą wziął ślub w 2005 roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe