Bahrajn – cel 39. podróży zagranicznej papieża Franciszka

Bahrajn, który Ojciec Święty odwiedzi w dniach 3-6 listopada b.r. jest maleńkim krajem, położonym w Azji, w Zatoce Perskiej, na archipelagu między Katarem a północno-wschodnim wybrzeżem Arabii Saudyjskiej. Jest też siedzibą wikariusza apostolskiego Północnej Arabii, obejmującego swą jurysdykcją Bahrajn, Kuwejt, Katar i Arabię Saudyjską. Celem papieskiej wizyty jest udział „Bahrajńskim Forum Dialogu: Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”.
Bahrajn Bahrajn – cel 39. podróży zagranicznej papieża Franciszka
Bahrajn / pixabay.com/djkemmy

Katedra Matki Bożej Arabskiej

Papież Franciszek został zaproszony do Bahrajnu już w 2014 roku, ale wtedy wolał udać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2019 roku, aby podpisać Dokument o Ludzkim Braterstwie. Przed niespełna rokiem (10 grudnia 2021 roku) ówczesny prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kardynał Luis Antonio Tagle konsekrował katedrę Matki Bożej Arabskiej. Kilka godzin po tej uroczystości został on przyjęty przez króla, Hamada ibn Isa Al Chalifa wraz z biskupem Paulem Hinderem, ówczesnym administratorem wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, oraz arcybiskupem Eugene Martinem Nugentem, nuncjuszem apostolskim w Kuwejcie, Katarze i Bahrajnie. 

Jak podały media Królestwa Bahrajnu, papież Franciszek w liście wyraził „swoje podziękowanie i uznanie dla otwarcia katedry Matki Bożej Arabskiej”. Z kolei król przesłał papieżowi pozdrowienia. Pochwalił rolę papieża „w promowaniu dialogu i zrozumienia między religiami i cywilizacjami, a także w promowaniu wartości ludzkiego braterstwa, tolerancji i współistnienia między wszystkimi”. Ponadto król miał potwierdzić swoje pragnienie „umocnienia istniejących stosunków przyjaźni i współpracy” ze Stolicą Apostolską. W szczególności podkreślił, że konsekracja katedry „ucieleśnia rolę cywilizacji humanistycznej w Bahrajnie", państwie muzułmańskim, które „od wielu dziesięcioleci” gości również niemuzułmańskie miejsca kultu.

Świątynia ta mieści 2300 osób, oddalona jest około 20 km od stolicy Bahrajnu Manamy, i została wybudowana za zgodą króla, na ziemi podarowanej przez króla. 3 lutego 2020 roku, rok po podpisaniu Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, Salman Bin Al Chalifa, następca tronu Bahrajnu, został przyjęty na audiencji u papieża Franciszka.

Pierwotnie zakładano, że papież pojawi się właśnie na konsekrację katedry Matki Bożej Arabskiej. Ale pragnienie wizyty papieża w Bahrajnie jest od dawna.

Wikariat Apostolski Arabii Północnej

W maju 2011 roku Stolica Apostolska zreorganizowała Wikariat Kuwejtu, nadając mu nową nazwę „Wikariat Apostolski Arabii Północnej” i włączając do niego terytoria Kataru, Bahrajnu i Arabii Saudyjskiej. W związku z tym, ze względów logistycznych i praktycznych, stolica biskupia przeszła z Kuwejtu do Bahrajnu.

Królestwo Bahrajnu jest jednym z niewielu państw w regionie, w którym od 1930 roku wzrosła liczba miejscowych chrześcijan. Większość z nich to migranci z Azji, zwłaszcza z Filipin. Według danych watykańskich na obszarze całego Wikariatu mieszka niemal 3 mln katolików, i stanowią oni 6,5 proc. ludności kraju.

Katedra Matki Bożej Arabskiej stoi na 9 tys. metrów kwadratowych ziemi w Awali, przyznanej przez króla Hamada ibn Isa Al Chalifa.

Decyzja o budowie kościoła zapadła w dniu święta Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego 2013 roku.

st (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej Wiadomości
Morawiecki: Potrzebujemy zjednoczenia sił, które chcą Europy republikańskiej

Nie jesteśmy państwem drugorzędnym, jesteśmy państwem pierwszorzędnym w Europie i jako takie państwo będziemy na pewno prowadzić odpowiednią politykę - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas ECR Party Warsaw Summit. Podkreślał też, że wartością Zjednoczonej Prawicy jest jedność.

Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać Wiadomości
Złe wieści na temat zdrowia Pelego. Chemioterapia przestała działać

Legendarny brazylijski piłkarz Pele otrzymuje opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia w związku z nowotworem okrężnicy przestała przynosić oczekiwane rezultaty - poinformowała w sobotę gazeta "Folha de Sao Paulo".

Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku? Wiadomości
Transmisja NA ŻYWO! VIII Dzień Patrioty z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Anną Popek czy Jakubem Maciejewskim. Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna Wiadomości
Giorgia Meloni: Bądźcie pewni - przyszłość Europy będzie konserwatywna

– Przyszłość Europy będzie konserwatywna – zapewniła w sobotę premier Włoch Giorgia Meloni podczas warszawskiego spotkania partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza Wiadomości
Zapytano Niemców, jak oceniają pracę rządu Olafa Scholza

Przeszło dwie trzecie Niemców jest niezadowolonych z koalicji rządzącej – wynika z badania przeprowadzonego przez ARD Deutschlandtrend.

Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. Byłem bardzo rozczarowany Wiadomości
Legenda reprezentacji Niemiec krytycznie o Polsce. "Byłem bardzo rozczarowany"

Reprezentacja Polski ostatecznie wyszła z grupy na mundialu w Katarze. Jednak od początku nie brak z wielu stron komentarzy, że styl gry biało-czerwonych jest delikatnie mówiąc – męczący. Teraz głos na temat naszej reprezentacji zabrał Lothar Matthaeus.

Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe