B. sędzia, adwokat i radca udusił chłopca. Teraz może wyjść na wolność

Krzysztof F. były sędzia, adwokat i radca prawny udusił 11-letniego chłopca. Tragiczne zdarzenie miało miejsce 22 stycznia 1996 roku. Mężczyzna został skazany prawomocnie na karę 25 lat pozbawienia wolności. Teraz okazuje się, że może wyjść na wolność.
Zabójstwo małego chłopca B. sędzia, adwokat i radca udusił chłopca. Teraz może wyjść na wolność
Zabójstwo małego chłopca / Pixabay License

W sprawie tej nie mógł milczeć Zbigniew Ziobro, który skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 29 listopada 2021 roku.

Zabójstwo małego chłopca

Krzysztof F. 22 stycznia 1996 roku udusił 11-letniego chłopca. Na tym jednak nie poprzestał i próbował wymusić okup od zrozpaczonych rodziców dziecka. Za swój czyn został skazany prawomocnie na karę 25 lat więzienia.

Dyrektor Zakładu Karnego w Sieradzu z racji zbliżającego się końca wyroku skierował do sądu wniosek o uznanie Krzysztofa F. za osobę niebezpieczną dla otoczenia.

- Zgodnie z przepisami tego aktu prawnego w przypadku stwierdzenia wysokiego prawdopodobieństwa popełnienia kolejnego przestępstwa przez skazanego, sąd orzeka o zastosowaniu wobec niego nadzoru prewencyjnego, zaś w przypadku stwierdzenia prawdopodobieństwa bardzo wysokiego – orzeka o skierowaniu do ośrodka zamkniętego w Gostyninie - przekazał Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej.

- Postanowienie to zostało zaskarżone przez prokuratora, który w apelacji wskazał na błędy w postępowaniu dowodowym. Prokurator podniósł, że sąd bezzasadnie zaniechał dopuszczenia dowodu z opinii lekarzy, którzy prowadzili wielodniową obserwację Krzysztofa F. w szpitalu psychiatrycznym, a także przesłuchania tych biegłych na rozprawie sądowej. W ocenie prokuratora Krzysztof F. po prawidłowo przeprowadzonym postępowaniu dowodowym winien być umieszczony w ośrodku zamkniętym w Gostyninie z uwagi na niekorzystne prognozy popełnienia kolejnego przestępstwa - dodał Łukasz Łapczyński.

Nawiązał przy tym do postanowienia z 4 sierpnia 2021 roku. Wówczas Sąd Okręgowy w Sieradzu zakwalifikował Krzysztofa F. jako osobę stwarzającą zagrożenie w stopniu wysokim.

Naruszenie przepisów

Zbigniew Ziobro jest zdania, że sąd naruszył przepisy ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, które stwarzają zagrożenie zdrowia, życia i wolności seksualnej u innych osób.

- Skarżący podkreślił, że sąd błędnie nie dopuścił dowodu z informacji z Zakładu Karnego w Sieradzu o aktualnym postępie terapii Krzysztofa F., jej efektach oraz celowości jej kontynuowania na wolności. Informacje te należy uznać za niezwykle istotne dla przeprowadzenia rzetelnej prognozy zachowań kryminalnych byłego sędziego - wyjaśnił rzecznik PK.
 

Krzysztof F. w czasie odbywania kary nie poddał się terapii w temacie uzależnienia od hazardu. Tymczasem do zabójstwa pchnął go nałóg, ponieważ mężczyzna próbował zdobyć pieniądze na długi i dalszą grę. Dalszy proces wymagałby ustalenia, czy skazany posiada osobowość nieprawidłową, a także czy wykazuje skłonność do działań impulsywnych. Mężczyzna nigdy nie miał chęci, by analizować motywacje swoich działań. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Kijowa

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN Wiadomości
Kompromitująca wpadka w Dzień Dobry TVN

W programach na żywo nie trudno o wpadkę. Tak było tym razem w "Dzień Dobry TVN". Prowadzący - Filip Chajzer prawdopodobnie nie wiedział, że jego mikrofon jest włączony. Słowa dziennikarza są szeroko komentowane.

Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki Wiadomości
Elon Musk zdecydował kogo poprze w walce o fotel prezydencki

Miliarder Elon Musk powiedział w piątek, że jeśli Ron DeSantis, który zapewnił sobie drugą kadencję gubernatora Florydy, będzie się ubiegał o prezydenturę w 2024 roku, otrzyma jego poparcie.

PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ] Wiadomości
PiS zdecydowanym liderem. Zyskują Lewica i Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę głos na PiS oddałoby 38 proc. badanych - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową Wiadomości
Eksperci: Korea Płn. wyraźnie opowiada się po stronie Chin i Rosji; ponownie grozi światu wojną atomową

Korea Północna nasiliła w tym roku próby rakietowe i groźby nuklearne. W czasie wojny na Ukrainie i rywalizacji mocarstw Pjongjang wyraźnie opowiada się po stronie Rosji i Chin, a jednocześnie zacieśnia relacje z Moskwą, by równoważyć swoje uzależnienie od Pekinu – oceniają w rozmowie z PAP eksperci.

Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach Wiadomości
Tadeusz Płużański: Wiceszef bezpieki na Powązkach

Od 1 sierpnia 1948 roku do 30 listopada 1954 roku był wiceministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Już wcześniej Konrad Świetlik dał się poznać jako szef Głównego Zarządu Politycznego WP i dowódca Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 14 grudnia 1945 roku awansowany na generała brygady – był wówczas najmłodszym generałem w „ludowej” armii.

Wiadomości
[Nowy rysunek Krysztopy] "Mentalny zbieracz szparagów"

Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność.

Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni Wiadomości
Polska nie wpuściła Ławrowa. Niemcy niezadowoleni

W Łodzi w grudniu będzie miało miejsce spotkanie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Pojawią się na nim ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Polska nie wyraziła jednak zgody na wjazd do kraju szefowi rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.

Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego Wiadomości
Warszawa-Berlin. Ważna deklaracja Niemiec w sprawie nauki języka polskiego

Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości - podkreślił w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.

Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat Wiadomości
Szef Pentagonu rozmawiał z minister obrony Niemiec o pomocy Ukrainie i wzmacnianiu NATO. Jest komunikat

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał w piątek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Christine Lambrecht o pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - przekazał Pentagon.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe