Waloryzacja emerytur w 2023 r. Jest decyzja rządu

Rząd zajął projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i niektórych innych ustaw. Zakłada on podwyższenie wysokości najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i socjalnej, a także najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
"Gwarantowana podwyżka 250 zł"
– Waloryzacja emerytury na poziomie blisko 14 proc. i nie mniej niż 250 zł jest naszym podstawowym zobowiązaniem. Ta waloryzacja może być wyższa - będzie ona zależała od ostatecznego wskaźnika inflacji zaprezentowanego przez GUS – przekazał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
– W 2015 roku zmieniliśmy całkowicie politykę naszych poprzedników. Wprowadziliśmy zasadę solidarności społecznej i dopóki będziemy sprawować władzę to jest nasze zobowiązanie, żeby prowadzić politykę na rzecz tych, którzy potrzebują najwięcej pomocy – dodał.
Premier zaznaczył, że wyrazem tego jest m.in. planowana kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur, a także 13. i 14. emerytura, dodatki do ciepła i do węgla, a także zamrożenie cen energii elektrycznej.
Jak podkreśliła szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, w procentach ostateczny kształt waloryzacji poznamy w połowie lutego, gdy GUS poda wskaźniki.
– Dzisiaj prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2023 r. to 113,8 proc – zaznaczyła.