Grzegorz Kuczyński: Putin potrzebuje rozejmu

Rosja od tygodni traci teren na froncie, chaotyczne uzupełnianie szeregów wojsk zmobilizowanym mięsem armatnim nie zmieni sytuacji. Aby móc myśleć o ponownym przejęciu strategicznej inicjatywy, Rosja musi zyskać chwilę oddechu. Wiele wskazuje na to, że po to terroryzuje teraz z powietrza ukraińską ludność i grozi zimą bez ciepła, światła i wody, by za chwilę wystąpić z propozycją zawieszenia broni. Obecne ataki i ostatnie zmiany personalne w wojsku to swego rodzaju ucieczka do przodu, zaspokojenie żądzy krwi „jastrzębi” tuż przed możliwym zamrożeniem – na krótko – wojny.
Władimir Putin Grzegorz Kuczyński: Putin potrzebuje rozejmu
Władimir Putin / Kremlin.ru

Niedawne szczyty regionalne w Astanie prezydent Rosji potraktował jako okazję do zmiany radykalnie wojennej narracji (zapoczątkowanej po innym środkowoazjatyckim szczycie, we wrześniu w Samarkandzie). Putin unikał tematu Ukrainy. Putin mówił o gotowości do rozmów. Nastąpił też zwrot w retoryce dotyczącej polityki energetycznej. Po eskalacji wojny gazowej z Europą, jaką było wysadzenie bałtyckich gazociągów z Rosji do Niemiec, Putin nagle oznajmił, że Rosja chce jednak dostarczać jak najwięcej gazu Europejczykom, tyle że inną trasą. Stąd pomysł gazowego hubu w Turcji. Tyle że Erdogan raczej nie nabierze się na taką wizję, jak kiedyś nabrali się Niemcy. Poza tym wiadomo, że Gazpromu nie stać na budowę kolejnych gazociągów do Turcji (obecnie działają, przecinające Morze Czarne, Blue Stream i Turkish Stream).

 

Osamotniona Rosja

Na dodatek chwilę wcześniej Rosja okazała się osamotniona podczas głosowania nad rezolucją potępiającą aneksję czterech obwodów ukraińskich na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Poparło ją kilka państw bandyckich, w rodzaju Białorusi czy Syrii. Ale większość sojuszników wstrzymała się od głosu. Na przykład Chiny. Xi Jinping zdaje sobie sprawę, że Rosja tej wojny nie wygra. Kontynuacja kampanii będzie miała tylko coraz gorsze efekty dla chińskiego partnera strategicznego. A eskalacja w stylu użycia broni atomowej otworzyłaby puszkę Pandory, czego Pekin sobie nie życzy. Takie przekroczenie Rubikonu może bowiem nieodwracalnie zmienić warunki wielkiej gry globalnej, które dotąd dla Chin były chyba najkorzystniejsze.

Biorąc pod uwagę stanowczość wspierających Ukrainę krajów NATO i determinację samego Kijowa, jak też żenujący poziom gotowości bojowej pododdziałów tworzonych z mobilizowanych w pośpiechu ludzi (z kolei uzupełnianie nimi już istniejących doświadczonych pododdziałów, przerzedzonych w walkach, obniża ich siłę), wydaje się Rosja potrzebuje kilkumiesięcznej pauzy w wojnie. Trzy, może cztery miesiące rozejmu – choćby zawartego na poziomie wojskowych dowódców, choćby na poszczególnych odcinkach frontu – dałoby czas na uzupełnienie braków w sprzęcie wojskowym, czy choćby w mundurach. Baza przemysłowa nie jest w stanie zwiększyć produkcji broni, ponieważ wiele łańcuchów dostaw dotkniętych sankcjami zostało uszkodzonych w sposób nie do naprawienia. Wiele firm jest też w rozsypce z powodu nagłej emigracji kluczowego kierownictwa i kadry informatycznej.

 

Zakończenie "częściowej mobilizacji" w Rosji

Władze Moskwy ogłosiły w poniedziałek zakończenie „częściowej mobilizacji” w stolicy. Punkty mobilizacyjne zakończyły swoją pracę o godzinie drugiej po południu. Zapewne zrealizowano plan, czyli powołanie do wojska ze stolicy 16-20 tys. ludzi (to i tak w stosunku do całej populacji dużo mniej, niż w innych regionach FR). Przykłady z innych regionów wskazują jednak, że „zakończone” mobilizacje można łatwo wznowić w przypadku nowego zlecenia z resortu obrony. Naprawdę zakończyć mobilizację może tylko ten, kto ją ogłosił. Putin faktycznie zasugerował, że ta „częściowa mobilizacja” dobiega powoli końca. Ale wiele wskazuje na to, że to raczej jej zawieszenie. Z dwóch powodów. Po pierwsze, rozpoczął się właśnie tradycyjny jesienny pobór do wojska w ramach powszechnego obowiązku służby wojskowej – a to już zupełnie dezorganizuje pracę i tak nie dających sobie rady z mobilizacją komisariatów wojskowych. Po drugie, te 200-300 tys. zmobilizowanych teraz żołnierzy warto jednak jako tako przeszkolić i uzbroić przed wysłaniem na front. A to oznacza kilka miesięcy. W trakcie których Ukraińcy mogą wyzwolić kolejne tereny – a już szczególnie prestiżową klęską Rosji byłaby utrata Chersonia. Kampania ataków na infrastrukturę energetyczną i cele cywilne jak Ukraina długa i szeroka wpływu na sytuację frontową nie ma i mieć nie będzie. Ale ma to zmiękczyć stronę ukraińską i zwiększyć szansę na powodzenie nowego planu Putina.

 

Rozejm służyłby Rosji

Planu, którego głównym punktem jest zamrożenie działań wojennych na froncie na parę miesięcy, akurat tyle, żeby przygotować od walki zmobilizowanych żołnierzy i choćby częściowo uzupełnić zasoby amunicji i uzbrojenia. Oczywiście te kilka miesięcy z pewnością wykorzystałaby Ukraina do podobnych działań – choćby kolejne dostawy uzbrojenia z Zachodu. Ale w obecnej sytuacji na rozejmie korzystałaby dużo bardziej Rosja. Po pierwsze, Ukraińcy nie mogliby kontynuować wyzwalania terytoriów i straciliby uzyskaną na początku września inicjatywę. Po drugie, okupanci mieliby czas na umocnienie władzy w anektowanych obwodach. Po trzecie, uwaga międzynarodowej opinii publicznej skupiłaby się na problemach gospodarczych, a wojna zeszłaby na plan dalszy. To zaś – i to jest po czwarte – wpłynęłoby na skalę i tempo pomocy wojskowej dla Ukrainy. Rosną one po spektakularnych wydarzeniach militarnych, jak kontrofensywa pod Charkowem czy brutalne ataki rakiet i dronów rosyjskich na cele cywilne. Gdy na froncie zapanuje cisza, ostygnie też zapał większości zachodnich krajów do wysyłania Ukrainie broni.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe