"Rosja może próbować wywołać kryzys wokół Wielkiej Brytanii". Jest stanowisko polskich władz

Rosjanie wydali oświadczenie, w którym oskarżyli Wielką Brytanię o to, że atak dronów na port w Sewastopolu został przeprowadzony „pod przewodnictwem brytyjskich specjalistów”. Brytyjską marynarkę wojenną oskarżono także o wysadzenie rurociągów Nord Stream. Rosja zawiesiła tzw. "umowę zbożową" z Ukrainą. Ukraińskie zboże znowu nie może być eksportowane.
Big Ben. Londyn
Big Ben. Londyn / Pixabay.com

W sobotę rano doszło do ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Informację potwierdził także w mediach społecznościowych sam gubernator Sewastopola Michaił Rażdżew. Według niego drony zostały zlikwidowane przez rosyjską obronę przeciwlotniczą i nie doszło do żadnych uszkodzeń.

Kilka godzin później w mediach zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji, a także nagrań i zdjęć, które wskazują, że atak dronów spowodował jednak spore zniszczenia w krymskim porcie. Ukraińcy przekazali, że w wyniku ataków uszkodzony został jeden lub więcej rosyjskich okrętów, w tym fregata rakietowa Admirał Makarow. To właśnie Admirał Makarow po zatopieniu krążownika Moskwa został okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej.

 

Rosyjski MON oskarża Wielką Brytanię

Około godz. 14 Rosjanie wydali oświadczenie, w którym oskarżyli Wielką Brytanię o to, że atak dronów został przeprowadzony „pod przewodnictwem brytyjskich specjalistów”. Brytyjską marynarkę wojenną oskarżono także o wysadzenie rurociągów Nord Stream.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjski MON wydał oświadczenie po atakach na Sewastopol. Oskarżono Wielką Brytanię

Na odpowiedź Wielkiej Brytanii nie trzeba było długo czekać. Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa opublikowało krótkie oświadczenie.

„Aby odwrócić uwagę od katastrofalnego sposobu postępowania z nielegalną inwazją na Ukrainę, rosyjskie ministerstwo obrony ucieka się do rozpowszechniania fałszywych twierdzeń na epicką skalę” – napisano.

„Ta wymyślona historia mówi więcej o kłótniach toczących się w rządzie rosyjskim niż na Zachodzi” – dodano.

 

Stanowisko polskich władz

- Rosja po raz kolejny eskaluje sytuację w Europie i na świecie. Decyzja o wycofaniu „umowy zbożowej” to celowe działanie, mające na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie. Oznacza to zwiększenie ryzyka głodu i ubóstwa, ale także uderzenie w gospodarkę Ukrainy. Kolejny raz Rosja pokazuje, że będzie wykorzystywać różnego rodzaju metody, by zwiększać chaos i destabilizować świat. Nie bez znaczenia jest również to, że Rosja decyzję o wycofaniu się z „umowy zbożowej” wiąże z oskarżeniami przeciwko Ukrainie oraz Wielkiej Brytanii dotyczącymi rzekomego terroryzmu prowadzonego wspólnie przez Ukrainę i stronę brytyjską. To kolejna już próba fałszowania prawdy o wojnie Rosji przeciwko Ukrainie oraz ukazywania Rosji jako rzekomej ofiary terroryzmu i agresji Zachodu. Mamy także do czynienia z próbą testowania nowych władz brytyjskich. Kreml może próbować wywołać kryzys wokół Wielkiej Brytanii. Doniesienia o atakach hakerskich na Liz Truss, oskarżenia o terroryzm na Morzu Czarnym oraz użycie ich jako pretekstu do zakończenia „umowy zbożowej” to rodzaj presji na W. B. i próby rozbijania jedności Zachodu. W tej sytuacji Zachód musi pokazać swoją jedność i kontynuować działania zmierzające do powstrzymania Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie. Moskwa pokazuje, że chce eskalować sytuację i będzie kontynuowała brutalną wojnę przeciwko UA, a także wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Potrzebny jest jasny sygnał Zachodu. Musimy nadal wspierać Ukrainę oraz powstrzymywać rosyjski atak, a także neutralizować zagrożenia dla krajów Sojuszu. Zjednoczone kraje NATO mogą skutecznie przeciwdziałać Rosji. Takiej presji w dłuższej perspektywie Rosja nie wytrzyma.

- pisze na Twitterze Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ogromna premia dla piłkarzy. Premier podjął ostateczną decyzję Wiadomości
Ogromna premia dla piłkarzy. Premier podjął ostateczną decyzję

Udany występ Polaków na Mundialu jest dobrą okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości polskiej piłki. Jestem przekonany, że bez zwiększenia budżetu na polską piłkę trudno nam będzie rywalizować z najlepszymi, a przecież nasi piłkarze pokazali, że to możliwe – stwierdził na Facebooku szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Przekazał również, że polski rząd nie przekaże żadnych środków na premie dla piłkarzy.

Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's? Wiadomości
Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's?

W 2023 roku na polskim rynku pojawi się nowa sieć restauracji typu fast food. Firmy Restaurant Brands International oraz McWin planują otworzyć kilkaset lokali w Czechach, Rumunii, a także w Polsce.

Jacek Kurski wejdzie do rządu? Znamienne słowa prezesa PiS Wiadomości
Jacek Kurski wejdzie do rządu? Znamienne słowa prezesa PiS

– Ja miałem kilka pomysłów, ale w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński zapytany na antenie Radia Wrocław o przyszłość byłego szefa TVP Jacka Kurskiego.

W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. „Państwo europejskie ma powstać i już” [WIDEO] Wiadomości
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. „Państwo europejskie ma powstać i już” [WIDEO]

W czerwcu Parlament Europejski zaakceptował rezolucję wzywającą Radę Europejską do wyrażenia zgody na rozpoczęcie procesu rewizji traktatów UE. – Państwo europejskie ma powstać i już – mówi Patryk Jaki komentujący te okoliczności.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu, wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Produkcja budzi ogromne emocje brytyjskich mediów, które nie maja wątpliwości, że w Pałacu Buckingham wrze.

Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik „Ilta-Sanomat”, Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe