"To Bóg odpuszcza grzechy". Prawosławni teologowie prostują błędy teologiczne Cyryla

Rada Pedagogiczna Instytutu Teologii Prawosławnej Saint-Serge (św. Sergiusza) w Paryżu zareagowała na szereg teologicznych błędów promowanych w dobie wojny rosyjsko-ukraińskiej przez patriarchę Cyryla I. Choć formalnie imię zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego w komunikacie nie pada, to Rada odpowiada wprost na upubliczniane poglądy patriarchy moskiewskiego.
Patriarcha Cyryl I
Patriarcha Cyryl I / YT print screen/OrthodoxChurch

"Człowiek nie jest stworzony do zabijania drugiego człowieka, ale do tego, by żył, aby mógł w Chrystusie mieć dostęp do życia wiecznego, które jest jego powołaniem. Wojna, która nie tylko zabija ludzi, ale prowadzi do okrucieństw, zabijania nie tylko żołnierzy, ale także niewinnych cywilów wziętych jako zakładników, jest jedną z najgorszych plag, jakie ludzkość może poznać. Jako taka nigdy nie jest ani sprawiedliwa, ani święta" - czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym Rady.

Tylko Bóg odpuszcza grzechy

"Kiedy jedno państwo najeżdża inne, jest agresorem. Kraj ma prawo bronić się przed agresją. Jego obywatele mają nawet taki obowiązek. W tym kontekście autorytet moralny i duchowy jest uprawniony, by wzywać obywateli do wypełniania obowiązku obrony swojego kraju. Przestaje tak jednak być, gdy zaczyna się wyjaśniać, że obrona ojczyzny jest ofiarą, a oddanie życia w obronie ojczyzny, przez tę ofiarę oczyszcza z grzechów" - zauważają prawosławni teolodzy, odwołując się do słów Cyryla, który zapewniał, że rosyjscy żołnierze oddając życie "za ojczyznę" idą wprost do nieba. Rada Pedagogiczna Instytutu Saint-Serge przypomina także, że w tym zakresie prawosławie ma zdanie jeszcze bardziej radykalne niż Kościół zachodni, który podobnego odpustu udzielał krzyżowcom.

"Jezus Chrystus oddał swoje życie za zbawienie świata. Choć oddanie życia dla obrony kraju jest darem godnym pochwały, nie jest to częścią zbawienia świata. (...) Nie możemy tu mówić o odpuszczeniu grzechów: tylko Chrystus umarły i zmartwychwstały gładzi grzechy świata. Podobnie jak wojna, bałwochwalstwo narodu jest plagą, która zaślepia, sprowadzając religię do narodu, a naród czyni religią. Chrystus przyszedł, aby przypomnieć nam, że Człowiek nie pochodzi od narodu, ale od Boga" - podkreślają autorzy komunikatu.

"To Bóg odpuszcza grzechy, a nie akt heroiczny, jakkolwiek nie byłby niezwykły" - czytamy.

"Odpuszczenie grzechów nie polega na mechanicznej kompensacji między grzechami a „chwalebnymi czynami”; jest to tajemnica, która należy tylko do miłosierdzia Boga Stwórcy" - podkreśla Rada Pedagogiczna.

Trudna sytuacja prawna Instytutu

Instytut Saint-Serge zaznacza, że podejmuje się politycznej oceny samej wojny, gdyż nie taka jest jego rola, pragnie jednak wydać opinię w sprawie właściwego pojmowania kwestii samoobrony i działalności obywatelskiej z perspektywy teologii prawosławnej.

Co ważne, Instytut znajduje się pod kanoniczną jurysdykcją Archidiecezji Rosyjskich Kościołów Prawosławnych w Europie Zachodniej, czyli pod zwierzchnictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Na początku XX wieku, zarówno parafia św. Sergiusza, jak i związany z nią Instytut rekrutowały się głównie z rosyjskich imigrantów uciekających z Rosji przed rewolucją. Dzięki szeregowi wybitnych teologów związanych z Instytutem, teologia prawosławna zaczęła być znana na Zachodzie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos Wiadomości
Znana prokurator przekazywała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Prezydent Warszawy zabrał głos

Wiedzę o naruszających prawo kontaktach dyrektora Biura Bezpieczeństwa w warszawskim ratuszu Michała D. i prokurator Ewy W. uzyskano w toku szerokiego śledztwa; sugestie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego są nieuprawnione - czytamy w oświadczeniu Prokuratury Regionalnej w Szczecinie przekazanym PAP - Swoje stanowisko w tej sprawie Rafał Trzaskowski będzie miał okazję przedstawić w realiach procesowych zeznając w charakterze świadka - dodano.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe