"Tylko moc modlitwy sprawia, że naród ukraiński żyje". Benedykt XVI spotkał się z abp. Szewczukiem

9 listopada papież-senior Benedykt XVI przyjął arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka w klasztorze Mater Ecclesiae. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego złożył Benedyktowi XVI i arcybiskupowi Georgowi Gänsweinowi raport o trudnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie - poinformowała agencja prasowa ACI Stampa.
Benedykt XVI, abp Światosław Szewczuk
Benedykt XVI, abp Światosław Szewczuk / wikimedia commons/public_domain/U.S. Department of Defense; CC BY-SA 3.0 pl/Longin Wawrynkiewicz, Kancelaria Senatu RP

Spotkanie

Podczas spotkania naprzeciwko siebie siedzieli Benedykt XVI, ze swoim osobistym sekretarzem arcybiskupem Georgiem Gänsweinem u boku, i abp Szewczuk. Ukraiński hierarcha relacjonował przebieg wojny na Ukrainie i przedstawił papieżowi-seniorowi sytuację humanitarną w kraju, podkreślił także, że konflikt ten ma charakter ideologiczny oraz kolonialny i porównał go do reżimu nazistowskiego. Arcybiskup podziękował również Benedyktowi XVI za list, który papież-senior wysłał do niego na początku wojny.

Benedykt XVI podkreślił ze swej strony, że uważnie śledzi sytuację związaną z wojną i wyraził wielki smutek z powodu cierpień narodu ukraińskiego, zapewnił także, że nie ustaje w modlitwie w intencji pokoju.

- Tylko moc modlitwy sprawia, że naród ukraiński żyje, dlatego proszę Was, abyście nadal modlili się o pokój na Ukrainie - mówił abp Szewczuk.

Nominacja

Przypomnijmy, że 14 stycznia 2009 roku Benedykt XVI mianował Światosława Szewczuka biskupem, przydzielając mu funkcję biskupa pomocniczego w eparchii Santa Maria del Patrocinio w Buenos Aires. Tam właśnie abp Szewczuk poznał ówczesnego kard. Jorge Bergoglio, obecnego papieża Franciszka. Dwa lata później - 25 marca 2011 roku - Benedykt XVI potwierdził wybór abp. Szewczuka na zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. 

Arcybiskup Szewczuk w Rzymie

Ukraiński duchowny przebywa w Rzymie z tygodniową wizytą. W poniedziałek spotkał się z papieżem Franciszkiem, któremu ofiarował fragment pocisku, który zniszczył greckokatolicki kościół w Irpieniu. 12 listopada hierarcha złoży wizytę kardynałowi Parolinowi, sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej, a 14 bm. odbędzie się oficjalne spotkanie z wybranymi ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej.

tom (KAI) / Rzym, red. adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Strażacy wyjęli spod gruzów żywą kobietę

Z gruzowiska wydobyta została żywa osoba. To starsza kobieta. Została przewieziona do szpitala – powiedział w niedzielę PAP burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, który jest na miejscu eksplozji domu. Zaznaczył, że pod gruzami mogą być jeszcze dwie osoby.

Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek Wiadomości
Sensacja w TVN. Chodzi o Małgorzatę Rozenek

Wydawałoby się, że ostatnie miesiące to niełatwy czas dla Małgorzaty Rozenek. Jeszcze kilka dni temu media rozpisywały się o "możliwej utracie pracy przez celebrytkę w Dzień Dobry TVN". Tymczasem możemy mówić o sensacji.

Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza Wiadomości
Eksplozja w domu w Ustroniu. Trwa akcja ratownicza

Do eksplozji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło w niedzielę przed południem w Ustroniu – poinformował PAP rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej mł. bryg. Michał Pokrzywa. Według strażaków pod gruzami mogą znajdować się dwie osoby.

Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie Wiadomości
Dramatyczne informacje ws. stanu zdrowia legendy futbolu. Wydano oświadczenie

We wtorek pojawiły się informacje, że legenda futbolu - Pele został przyjęty do szpitala w Sao Paulo ze względu na infekcję dróg oddechowych. Brazylijskie media podały wcześniej, że piłkarz otrzymał opiekę paliatywną po tym, jak chemioterapia przestała przynosić oczekiwane rezultaty. Tymczasem pojawiło się oświadczenie.

Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina Wiadomości
Szef Pentagonu: Nie damy się wciągnąć w wojnę Putina

Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka... Łukaszenka znów straszy Wiadomości
"Jeśli chcą walczyć do ostatniego Polaka..." Łukaszenka znów straszy

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w Mińsku z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Padły szokujące słowa po raz kolejny uderzające m.in. w Polskę.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton złamali protokół

Książę William i Kate Middleton odbyli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjazd planowany był z dużym wyprzedzeniem. Brytyjskie media nie mają wątpliwości: książęca para podczas podróży wielokrotnie złamała protokół.

Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front Wiadomości
Gen. Skrzypczak: W Rosji cały czas trwa mobilizacja a nowi żołnierze wysyłani są na front

Nowi żołnierze wysyłani są na front; Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Putin zaskoczony? Jego cele się zmieniły Wiadomości
Putin zaskoczony? "Jego cele się zmieniły"

Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedział w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe