„Prace mają być zdynamizowane”. Minister Buda o postępach ws. ustawy wiatrakowej

Rząd od kilku miesięcy zajmuje się projektem ustawy liberalizującej tzw. ustawę odległościową z 2016 roku. Obecnie obowiązująca zasada 10H w dużym stopniu ogranicza budowę nowych farm wiatrowych. Określa ona minimalną odległość między budynkiem mieszkalnym a elektrownią wiatrową jako dziesięciokrotność wysokości instalacji.
– Przyjęliśmy ten projekt przez Radę Ministrów. Słyszałem również o tym, że prace mają być zdynamizowane nad tym projektem. Słyszałem albo o najbliższym, albo o kolejnym posiedzeniu. Ma trafić do komisji projekt, ma być poddany też ocenie – stwierdził niedawno minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z Polskim Radiem 24.
– To budujące, bo to rzeczywiście jest jedna z przeszkód dzisiaj do finalizacji tego procesu o płatność w ramach KPO. W gronie naszego środowiska zdaje się, że te uzgodnienia są już bardzo bliskie – dodał szef resortu, odnosząc się do konieczności spełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Nowelizacja ustawy
Nowelizacja ustawy odległościowej zakłada liberalizację zasady 10H do 500 metrów. Taki zapis ma pozwolić na zwiększenie dostępności terenów pod nowe inwestycje wiatrowe oraz kontynuację projektów rozpoczętych przed 2016 rokiem. Odległość 500 metrów została zaakceptowana przez stronę rządową oraz samorządy w ramach konsultacji społecznych, ponieważ przyjęcie większych odległości mogłoby w praktyce niewiele zmienić.
Energia z wiatru zalicza się do tzw. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), jest bezemisyjna i może przyczynić się do zażegnania trwającego kryzysu, składając się na polski miks energetyczny. Ponadto farmy wiatrowe mają zapewnić samorządom dodatkowe fundusze oraz przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy.
Ustawa wiatrakowa
Ustawa wiatrakowa, inaczej 10H, to jeden z 37 kamieni milowych, które nasz kraj ma zrealizować, by spełnić wymogi, jakie potrzebne są do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.
– Będziemy popierać propozycje dotyczące partycypacji inwestora w rozwoju sieci lokalnej i możliwość nabycia przez mieszkańców energii w formie prosumenta wirtualnego w zw. z projektem ustawy wiatrakowej – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
– Po ustawie o wsparciu odbiorców gazu w Sejmie 10 h. Pojawiły się pomysły partycypacji inwestora w rozwoju sieci lokalnej i możliwość nabycia przez mieszkańców energii w formie prosumenta wirtualnego. Będziemy popierać te propozycje. Energia z wiatru musi wspierać rozwój lokalny – dodała szefowa MKiŚ.