„Prace mają być zdynamizowane”. Minister Buda o postępach ws. ustawy wiatrakowej

Czy Prawo i Sprawiedliwość przyjmie tzw. ustawę wiatrakową, która dotyczy liberalizacji zasady 10H? O odblokowaniu energetyki wiatrowej wypowiedział się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Minister poinformował, że projektem ustawy wiatrakowej Sejm mógłby się zająć na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu (30 listopada – 1 grudnia, a kolejne na 13 – 15 grudnia).
minister Waldemar Buda  „Prace mają być zdynamizowane”. Minister Buda o postępach ws. ustawy wiatrakowej
minister Waldemar Buda / PAP/Roman Zawistowski

Rząd od kilku miesięcy zajmuje się projektem ustawy liberalizującej tzw. ustawę odległościową z 2016 roku. Obecnie obowiązująca zasada 10H w dużym stopniu ogranicza budowę nowych farm wiatrowych. Określa ona minimalną odległość między budynkiem mieszkalnym a elektrownią wiatrową jako dziesięciokrotność wysokości instalacji.

– Przyjęliśmy ten projekt przez Radę Ministrów. Słyszałem również o tym, że prace mają być zdynamizowane nad tym projektem. Słyszałem albo o najbliższym, albo o kolejnym posiedzeniu. Ma trafić do komisji projekt, ma być poddany też ocenie – stwierdził niedawno minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z Polskim Radiem 24.

– To budujące, bo to rzeczywiście jest jedna z przeszkód dzisiaj do finalizacji tego procesu o płatność w ramach KPO. W gronie naszego środowiska zdaje się, że te uzgodnienia są już bardzo bliskie – dodał szef resortu, odnosząc się do konieczności spełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Nowelizacja ustawy

Nowelizacja ustawy odległościowej zakłada liberalizację zasady 10H do 500 metrów. Taki zapis ma pozwolić na zwiększenie dostępności terenów pod nowe inwestycje wiatrowe oraz kontynuację projektów rozpoczętych przed 2016 rokiem. Odległość 500 metrów została zaakceptowana przez stronę rządową oraz samorządy w ramach konsultacji społecznych, ponieważ przyjęcie większych odległości mogłoby w praktyce niewiele zmienić.

Energia z wiatru zalicza się do tzw. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), jest bezemisyjna i może przyczynić się do zażegnania trwającego kryzysu, składając się na polski miks energetyczny. Ponadto farmy wiatrowe mają zapewnić samorządom dodatkowe fundusze oraz przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy.

Ustawa wiatrakowa

Ustawa wiatrakowa, inaczej 10H, to jeden z 37 kamieni milowych, które nasz kraj ma zrealizować, by spełnić wymogi, jakie potrzebne są do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

– Będziemy popierać propozycje dotyczące partycypacji inwestora w rozwoju sieci lokalnej i możliwość nabycia przez mieszkańców energii w formie prosumenta wirtualnego w zw. z projektem ustawy wiatrakowej – powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Po ustawie o wsparciu odbiorców gazu w Sejmie 10 h. Pojawiły się pomysły partycypacji inwestora w rozwoju sieci lokalnej i możliwość nabycia przez mieszkańców energii w formie prosumenta wirtualnego. Będziemy popierać te propozycje. Energia z wiatru musi wspierać rozwój lokalny – dodała szefowa MKiŚ.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w programie Putina Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w programie Putina

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam Wiadomości
Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam

"Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. "Dobrze wiadomo, kogo potępiam" - stwierdził.

Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk… Wiadomości
Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk…

Jak wynika z nowego sondażu CBOS, liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie jest prezydent Andrzej Duda. Drugie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Okazuje się, że najwięcej ankietowanych nie ma zaufania do Donalda Tuska.

Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL Wiadomości
Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL

– Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007–2015 – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Nie mogę tego dłużej legitymizować”. Aktywista odszedł z młodzieżówki Lewicy. Awantura na Twitterze Wiadomości
„Nie mogę tego dłużej legitymizować”. Aktywista odszedł z młodzieżówki Lewicy. Awantura na Twitterze

„27.11.22. Dzisiaj dobiega końca moja obecność w Młodej Lewicy” – napisał na Twitterze Adam Boch.

Łukaszenka się boi? Kazał wymienić swoich kucharzy i strażników Wiadomości
Łukaszenka się boi? Kazał wymienić swoich kucharzy i strażników

Niedawno media obiegła informacja o śmierci 64-letniego ministra spraw zagranicznych Białorusi Władimira Makieja. Wiadomość ta zaniepokoiła białoruskiego dyktatora na tyle, że podjął zaskakującą decyzję.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe