Andrzej Duda z wizytą w Berlinie. „Dziękuję za decyzję o wysłaniu do Polski rakiet Patriot”

Na zaproszenie strony niemieckiej prezydent Andrzej Duda składa dziś roboczą wizytę w Berlinie. Tematy rozmów z prezydentem Niemiec to bezpieczeństwo, kryzys humanitarny grożący Ukrainie, potencjalna fala uchodźców, a także relacje dwustronne.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda z wizytą w Berlinie. „Dziękuję za decyzję o wysłaniu do Polski rakiet Patriot”
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier / Jakub Szymczuk – KPRP

Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Niemiec Andrzej Duda zwrócił uwagę, że spotkanie przypadło na czas bardzo trudny w europejskiej i światowej polityce.

Niemcy były i są wielkim państwem europejskim, wielkim mocarstwem europejskim, a także naszym wielkim sąsiadem, z którym Polska jest związana najsilniejszymi nićmi wynikającymi nie tylko ze wspólnej granicy, ale też z ogromnych powiązań gospodarczych, wspólnych interesów oraz ważnych wydarzeń we wspólnej historii, czasem trudnych, ale w istocie ważnych – a na przestrzeni ostatnich 30 lat na pewno dobrej historii

– mówił Andrzej Duda. 

„Jestem tu też po to, by złożyć podziękowanie dla władz niemieckich”

Jestem tu też po to, by złożyć podziękowanie dla władz niemieckich za decyzję o wysłaniu do Polski rakiet Patriot. Polacy przyjęli to jako ważny gest. Wzmocnienie ochrony przeciwlotniczej Polski ma ogromne znaczenie dla budowy naszego bezpieczeństwa

– zaznaczył. Jak dodał prezydent RP, niemiecka propozycja odebrana została „jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO oraz bardzo ważny gest sąsiedzki w relacjach między Polską a Niemcami”.

Rozmowy dotyczyły dwustronnych stosunków, współpracy gospodarczej, m.in. w dziedzinie energetyki, oraz dalszego wsparcia Ukrainy.

Nasze państwa są zdeterminowane, by dalej wspierać Ukrainę w walce z rosyjską inwazją

– zapewnił prezydent Niemiec. 

Polska przyjęła więcej osób z Ukrainy niż jakikolwiek inny kraj w Europie

– zwrócił uwagę Frank-Walter Steinmeier, dodając, że czuje z tego powodu ogromny respekt w stosunku do Polski. 

Po spotkaniu z Frankiem-Walterem Steinmeierem Andrzej Duda – w przededniu 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – odwiedzi Instytut Pileckiego w Berlinie. Obejrzy tu ekspozycję „Solidarność. Pomoc. Wolność”.

– Wystawa dokumentuje ważny element polskiej historii. W ten sposób prezydent odda hołd tym, którzy nie tylko walczyli o wolną Polskę, ale również rozsławili jej imię na całym świecie – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe