Ks. prof. Waldemar Cisło: W Ziemi Świętej może zabraknąć chrześcijan

– Liczba chrześcijan na terenach Ziemi Świętej spadła bardzo dramatycznie i szacowana jest w przedziale od 1 do 2 procent populacji. Ostatnie lata koronawirusa spowodowały zatrzymanie ruchu turystycznego, który jest głównym źródłem utrzymania. Pielgrzymi zatrzymują się w hotelach, korzystają z transportu, kupują pamiątki z Ziemi Świętej. To jest podstawa ich utrzymania i życia tam na miejscu – ubolewał gość TV Trwam.
Skomplikowana sytuacja chrześcijan
Ks. prof. Waldemar Cisło podkreślił, że chrześcijanie robią wiele dobrego dla świata i społeczności, chociażby prowadząc szkoły. Tworzą również różańce i rozmaite produkty, które wykonane są z drewna oliwnego.
– To jest niezmierne ważne i czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak chrześcijanie angażują się w życie społeczne i są cenną cząstką organizmu społecznego. Mamy obawy, że w Ziemi Świętej zabraknie chrześcijan. Oni są cenną cząstką regionu. Prowadzą szkoły. Gdy w Iraku i Syrii były wypędzenia ludności, nie pytano o lepsze warunki, ale o to, czy dzieci nie zostaną bez szkoły – tłumaczył dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Ponadto nawiązując do historii, przypomniał, że Ziemia Święta była zawsze terenem chrześcijańskim.
– Przyjrzyjmy się chociażby temu, że jest odwieczny konflikt między sunnitami i szyitami. Oni traktują siebie niemalże jak wrogów, choć wyznają tę samą religię, natomiast chrześcijanie potrafią żyć z sunnitami i szyitami. Dopóki nie doszło do ekstremizmu, jakim jest Państwo Islamskie, to ci ludzi żyli obok siebie, ale nawet teraz starają się żyć ze sobą i obok siebie. Sytuacja historyczna się tak potoczyła, że chrześcijanie na ziemiach, które odwiecznie były chrześcijańskie, mają teraz gości w postaci wyznawców islamu – mówił duchowny.
– W 70 krajach monitorowanych przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie sytuacja chrześcijan się pogorszyła. Wydawałoby się, iż żyjemy w świecie, w którym dużo mówi się o wolności, prawach człowieka, o wolności religijnej, ale jeśli chodzi o chrześcijan, to dane zawsze niepokoją – wyjaśniał Cisło.
🌟 #Adwent rozpoczynamy wśród chrześcijan z #Betlejem. Chcemy poznać ich 📖 historie, otrzeć im łzy. Z myślą o nich powstała akcja #SOSdlaZiemiŚwiętej. Kupując 🔨 wytworzone przez nich szopki, 📿 różańce, ozdoby 🎄 choinkowe, dajemy im pracę i utrzymanie👉https://t.co/zw8tvDI4om pic.twitter.com/UrOJmGnbYB
— PKWP (@PomocKosciolowi) November 26, 2022