[WIDEO] Tak marszałek Geblewicz zareagował na pytanie, czy aresztowany Krzysztof F. miał styczność z dziećmi jako pełnomocnik

– Z iloma dziećmi miał styczność podczas pracy w Urzędzie Marszałkowskim pedofil Krzysztof? – spytał podczas konferencji prasowej z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem Dariusz Matecki, przewodniczący Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim.
Marszałek Olgierd Geblewicz [WIDEO] Tak marszałek Geblewicz zareagował na pytanie, czy aresztowany Krzysztof F. miał styczność z dziećmi jako pełnomocnik
Marszałek Olgierd Geblewicz / screen video Twitter

Marszałek Geblewicz nie odpowiedział na to pytanie. Zwrócił się do pozostałych mediów z pytaniem, czy mają jeszcze jakieś kwestie do wyjaśnienia.

Odpowie pan? Trudne pytanie, wiemy (…) może być więcej ofiar przede wszystkim. Czy [Krzysztof F. – red.] miał styczność z radą młodzieżową?

– nie ustępował Dariusz Matecki. Odpowiedzi marszałka jednak się nie doczekał.

 

 

Zachodniopomorska Solidarna Polska wzywa do dymisji marszałka województwa

Zachodniopomorska Solidarna Polska wezwała marszałka województwa Olgierda Geblewicza do „honorowego złożenia dymisji z zajmowanego stanowiska” w związku z „informacjami dotyczącymi współpracowników marszałka”.

W komunikacie podpisanym przez szefa zachodniopomorskiej Solidarnej Polski Dariusza Mateckiego przypomina się, że Radio Szczecin podało, iż Krzysztof F., pełnomocnik marszałka ds. uzależnień, został skazany na 4 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności za doprowadzenie małoletniego w wieku 13 lat do innej czynności seksualnej oraz udzielanie małoletniemu substancji odurzających, a także za posiadanie tych substancji.

„W jego domu znaleziono 339 gramów marihuany. W tej sprawie poza oczywistym potępieniem przestępstw Krzysztofa F. pojawiają się pytania: Dlaczego Urząd Marszałkowski nie poinformował opinii publicznej o zatrudnionym tam przez długie lata pedofilu? Czy w ramach pracy w Urzędzie Marszałkowskim Krzysztof F. miał styczność z dziećmi lub młodzieżą, w szczególności wziąwszy pod uwagę fakt, że pełnił on przez pewien czas stanowisko dyrektora Wydziału Współpracy Społecznej?” – napisano w komunikacie.

Informację o skazaniu Krzysztofa F. potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Tomasz Szaj. – Wyrok zapadł 27 lipca 2021 roku – półtora roku temu. 14 grudnia 2021 roku sąd z drobną korektą co do kary utrzymał go w mocy. Wyrok jest prawomocny od ponad roku – podał sędzia Szaj. Jak przekazał, sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności, ponieważ pokrzywdzeni byli małoletni. W chwili przestępstwa chłopiec miał 13 lat, a dziewczynka 16.

– Krzysztof F. został skazany za trzy czyny: dopuszczenie się innej czynności seksualnej z małoletnim, udzielanie narkotyków małoletniej i usiłowanie (udzielenia narkotyków – PAP) temuż małoletniemu oraz posiadanie znacznej ilości substancji odurzających – powiedział sędzia Szaj. Jak dodał, mężczyźnie została wymierzona kara 4 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Do zdarzenia doszło w sierpniu 2020 roku, Krzysztof F. został zatrzymany miesiąc później. Według Radia Szczecin pokrzywdzeni to „dzieci znanej parlamentarzystki”.

Biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego przekazało PAP w czwartek, że Krzysztof F. został odwołany z funkcji w Urzędzie Marszałkowskim natychmiast po zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów we wrześniu 2020 roku. Krzysztof F. był m.in. dyrektorem Wydziału Współpracy Społecznej zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, a także ekspertem wojewódzkim ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii. „Krzysztof F. od dnia 30 września 2020 roku nie pełni funkcji pełnomocnika ani żadnej innej związanej z pracą na rzecz Urzędu Marszałkowskiego. Został odwołany natychmiast po zatrzymaniu i przedstawieniu mu zarzutów” – podało biuro prasowe.

W komunikacie zachodniopomorskiej SP napisano, że sprawa Krzysztofa F. to nie „jedyne kontrowersje związane z zatrudnieniem w Urzędzie Marszałkowskim”, bo w 2020 roku TVP3 Szczecin informowało, że marszałek Geblewicz zatrudnia aż 13 pełnomocników, a większość z nich nie jest pracownikami Urzędu Marszałkowskiego i nie pracuje w konkretnych godzinach. Zaś w innych urzędach marszałkowskich pełnomocników jest mniej lub nie ma żadnego. „Po co Olgierdowi Geblewiczowi tak wielki dwór? Ilu radnych, polityków, ile żon posłów Platformy Obywatelskiej zostało zatrudnionych w Urzędzie Marszałkowskim? Odpowiedzi na te pytania pokazują skalę upartyjnienia tego urzędu” – napisano w komunikacie.

Według zachodniopomorskiej SP „jedną ze skrajnie kontrowersyjnych osób finansowych przez Urząd Marszałkowski jest pełnomocnik marszałka Olgierda Geblewicza ds. kobiet i równego traktowania – Bogna Czałczyńska, która publikowała wpisy uderzające w grupę wyznaniową, jaką stanowią katolicy”, a ponadto w 2020 roku media poinformowały, iż dyrektor podlegającego marszałkowi Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie Cezary Tkaczyk stracił prawo jazdy, zatrzymała je policja podczas akcji „Trzeźwy Poranek” – mężczyzna miał mieć ponad dwie dziesiąte promila alkoholu w wydychanym powietrzu, nie został jednak odwołany.

W komunikacie SP napisano też m.in., że „kontrowersyjną osobą zatrudnioną w Urzędzie Marszałkowskim” jest również „Dagmara Adamiak, która wielokrotnie była przesłuchiwana w sprawie obrazy uczuć religijnych” oraz że w latach 2016–2021 marszałek województwa zachodniopomorskiego „przekazał 1,5 miliona złotych dla organizacji LGBT” w regionie.

Według komunikatu SP „w połowie 2021 roku w Internecie pojawiło się nagranie, na którym widać rajd marszałka Olgierda Geblewicza po drodze ekspresowej S3; zatrzymanie przed kierowcą ciężarówki i bezmyślne wyjście z auta”. „Policja informowała, że postępowanie zostało wszczęte w kierunku narażenia utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu uczestników ruchu drogowego – do dziś czekamy na postawienie zarzutów przez prokuraturę” – napisano.

„Uważamy, że tak nieodpowiedzialna osoba nie powinna pełnić funkcji marszałka województwa” – głosi komunikat. „Jedno przewinienie można zapomnieć, drugie można wybaczyć, ale lawina pomyłek i nieporozumień, w tym kadrowych, która ma miejsce pod skrzydłami Olgierda Geblewicza pokazuje, że nie pozostało nam nic innego jak kolejny już raz wezwać marszałka województwa zachodniopomorskiego do zrobienia jedynej honorowej rzeczy, jaka pozostała – złożenia dymisji z piastowanego stanowiska. Trzeba umieć uderzyć się w pierś i przyznać przed sobą i innymi, że popełniło się skrajne błędy” – napisano w komunikacie szefa zachodniopomorskiej SP. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP Wiadomości
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE Wiadomości
"Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE"

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim - taka jest moja teza, a wykonawcy byli w Parlamencie Europejskim, pełnili funkcje europosłów - powiedział we wtorek europoseł PiS Tomasz Poręba. Myślę, że wcześniej, czy później to zostanie udowodnione - dodał.

Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek Wiadomości
Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; wniósł do niej rekomendowane uprzednio przez senackie komisje14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli.

Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra The Sims z elementami transgender [FOTO] Wiadomości
Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra "The Sims" z elementami transgender [FOTO]

Popularna gra symulacyjna "The Sims" wprowadziła uaktualnienie z elementami, które sprawiają wrażenie promocji postaw transseksualnych. Gra jest popularna wśród młodzieży.

USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce Wiadomości
USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił we wtorek potwierdzenia, że prezydent Joe Biden odbędzie podróż do Polski. Nie odpowiedział też, czy "nie" Bidena dla dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy oznacza też brak zgody na wysłanie samolotów przez sojuszników.

Awaria terminali płatniczych w całej Polsce Wiadomości
Awaria terminali płatniczych w całej Polsce

Jak podaje portal Businessinsider, w poniedziałek wieczorem media społecznościowe zalała fala informacje dot. niemożnością płacenia terminali w sklepach. W wielu miejscach można płacić tylko gotówką. Informację o awarii potwierdza jeden z największych dostawców terminali w Polsce, firma PolCard.

Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz Wiadomości
Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz

Zakończyła się produkcja legendarnego Jumbo Jeta - ostatni Boeing 747 został oddany do użytku i będzie używany przez przewoźnika Atlas Air. "Oznacza to koniec ery, w której pierwszy w historii Jumbo Jet rządził w przestworzach" - informuje we wtorek agencja Reutera. Producenci zapowiadają, że 747 będzie jeszcze latać przez całe dziesięciolecia.

Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak Wiadomości
Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak

31 stycznia Tygodnik „Wprost” przyznał nagrodę Człowieka Roku. Zaszczytny tytuł otrzymał minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak. Honorowym tytułem Człowieka Roku zostali uhonorowani prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oraz Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. 

Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO? Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO?

Po skandalicznej wypowiedzi europosła Radosława Sikorskiego w radiu Zet, że Polska rozważała udział w rozbiorze Ukrainy, wydawało się przez parę godzin, że Platforma się od niej odetnie, a jej autora spotkają partyjne sankcje.

Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł Wiadomości
Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł

Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy zamyka mój kontrowersyjny spór z Radosławem Sikorskim, czynię to z satysfakcją - poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe