Polskie dramaty ostatnich dni roku

Polskie dramaty ostatnich dni roku

Mówi się, że koniec roku to czas podsumowań. Powiem inaczej. Ostatnie dwa dni roku to szereg dat bardzo ważnych w historii Polski:  to rocznice polskich wiktorii, ale też martyrologii.

Czy mieszkańcy Torunia wiedzą i pamiętają, że na 30 grudnia przypadła właśnie 364 rocznica kapitulacji wojsk szwedzkich w tymże Toruniu  po półrocznym oblężeniu tego miasta przez wojska polskie, podczas słynnego „Potopu” (1658).

Prędzej już mieszkańcy Poznania mają świadomość, że właśnie na przedostatni dzień roku przypadła rocznica – ostatnio 104 – oswobodzenia Poznania z wieloletniej okupacji niemieckiej podczas Powstania Wielkopolskiego (1918).

 

Powody do świętowania i chwały mają też obywatele Zamościa, bo również na przedostatni dzień roku przypada krwawa pacyfikacja trzydniowej rewolty komunistycznej. Dokonał ją w tymże 1918 roku przybyły z Lublina oddział majora Leopolda Lisa-Kuli. Dziś major jest patronem ulicy w Warszawie, na Żoliborzu ,między hetmana Stefana Czarnieckiego a abp Szczęsnego Felińskiego (za PRL nazywała się Pochyła, a na początku II Rzeczypospolitej - ...Tania!)

 

Czy mieszkańcy Sanoka i okolic pamiętają jeszcze, że prawie osiem miesięcy po oficjalnym zakończeniu wojny II wojny światowej nie na Wołyniu, ale na Sanocczyźnie, na miejscowość Nowosielce napadli ukraińscy szowiniści z UPA, paląc 152 domy i mordując 17 Polaków ?

 

Skądinąd także na 30 grudnia (1963) przypada data nominacji biskupa Karola Wojtyły na arcybiskupa metropolitę krakowskiego.

 

Ostatni dzień roku również zaznaczył się szczególnie w polskiej historii. Akurat dopiero co przypadła 252 rocznica ataku wojsk rosyjskich na klasztor na Jasnej Górze (1770), broniony przez uczestników Konfederacji Barskiej. Dla Rosjan, tak jak nieco ponad wiek wcześniej Szwedów -nie było żadnej świętości.

 

Również 31 grudnia polskie wojska stoczyły bitwę pod Chocimiem w ramach wojny z Mołdawianami o Pokucie (1530), a powstańcy styczniowi bili się z Rosjanami w bitwie pod Ossową (1863).

 

Właśnie teraz, ostatniego dnia grudnia minęła równo 80 rocznica  „Akcji Nowy Rok”, podczas której KEDYW (Kierownictwo Dywersji) AK Okręgu Warszawskiego zniszczył w okupowanej przez Niemców stolicy wiadukt kolejowy oraz tunel średnicowy.

 

Wreszcie na ten dzień przypada bolesna 78 rocznica zamordowania 150 Polaków przez ukraińskich szowinistów pod Zaleszczykami w miejscowości Uhryńkowce.

 

Dodam jeszcze, że w przedostatni dzień roku 1832 urodził się późniejszy bohaterski kapelan Powstania Styczniowego, stracony (powieszony) przez Rosjan w 1865 roku, ksiądz Stanisław Brzóska.

Zwyczajowo mówiąc pod koniec roku, że to czas na bilans ostatnich 12 miesięcy, pamiętajmy o tych, którzy lata temu niczego nie podsumowywali, tylko walczyli albo ginęli za Polskę.

 

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl     (02.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Powstaje nowa partia. Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał Wiadomości
Powstaje nowa partia. "Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał"

Jak donosi "Wirtualna Polska", Porozumienie i AGROunia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Wielka inwestycja PZPN? Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? "Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów"

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje”

„Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby «katastroficzna» i groźna dla całego świata” – ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe