Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli. Pracownicy mają wolne także dzięki Solidarności

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli odbywa się tradycyjnie 6 stycznia. Od 2011 roku jest to dzień wolny od pracy, dzięki licznym inicjatywom obywatelskim, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu członków NSZZ “Solidarność”.
Orszak Trzech Króli w Krakowie, 6.01.2018 Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli. Pracownicy mają wolne także dzięki Solidarności
Orszak Trzech Króli w Krakowie, 6.01.2018 / fot. Joanna Adamik / Archidiecezja krakowska

6 stycznia wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego (łac. Epifania Domini), popularnie zwane świętem Trzech Króli. Święto przypomina o objawieniu się Boga całemu światu. Tego dnia w kościołach święci się kadzidło oraz kredę, którą oznacza się drzwi domów.

Święto Objawienia Pańskiego obok Wielkanocy należy do najstarszych świąt chrześcijańskich. W Kościele zachodnim zwyczaj świętowania Epifanii, czyli Objawienia, przyjął się prawdopodobnie jeszcze przed upowszechnieniem się święta Bożego Narodzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziś przypada Epifania, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego

Dzień 6 stycznia był dniem ustawowo wolnym od pracy do 1960 roku. Wówczas komuniści usunęli je razem ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1989 roku święto Wniebowzięcia ponownie stało się dniem wolnym od pracy, a Polacy rozpoczęli szereg inicjatyw, które miały przywrócić także święto Trzech Króli. 

Stało się to m.in. dzięki inicjatywie byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, który dwukrotnie przygotowywał projekt obywatelski w tej sprawie. Pod pierwszym podpisało się 700 tys. osób, a pod drugim milion obywateli. Podpisów nie udałoby się uzbierać, gdyby nie zaangażowanie związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. 

Polacy chcieli kontynuacji wielowiekowej tradycji obchodów dnia Objawienia Pańskiego, dlatego 24 września 2010 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy — Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która ponownie ustanawiała święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. 

Orszaki Trzech Króli

W 2011 roku, po raz pierwszy po 50-letniej przerwie, wierni mogli przemaszerować ulicami swoich miast i wsi, biorąc udział w orszakach Trzech Króli. Tegoroczny XV Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami kilkuset polskich i zagranicznych miejscowości pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda”. 

Orszaki to uliczne jasełka, które przypominają historię Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, do którego przybyli trzej Mędrcy ze Wschodu, by złożyć Bogu pokłon i ofiarować dary: złoto, kadzidło i mirrę. Uczestnicy orszaków przebrani zazwyczaj za Józefa, Maryję, Mędrców, pasterzy i aniołów maszerują ulicami swoich miejscowości, wspólnie kolędując. 

Imiona Trzech Królów – Kacpra, Melchiora i Baltazara – wierni zapisują kredą na drzwiach swoich domów w postaci trzech liter K+M+B. Wcześniej podczas Mszy Świętej 6 stycznia zarówno kreda, jak i kadzidło zostają poświęcone przez duchownych. Można też spotkać się z zapisem C+M+B (z łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”). 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin? Wiadomości
„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin?

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Chin spotkał się w Rosji z Siergiejem Ławrow – przekazał chiński i dodał, że więzy pomiędzy Chinami a Rosją się zacieśniają.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe