[Nasz Patronat] 150 uczestników IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice

Około 150 uczestników, z kilkunastu szkół z ośmiu powiatów, w wieku od ośmiu do osiemnastu lat, w dniu 13 stycznia 2023 roku, upamiętniło 78 rocznicę wyprowadzenia przez niemieckiego okupanta „marszu śmierci” z Oświęcimia do Gliwic.
Uczestnik IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju [Nasz Patronat] 150 uczestników IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice
Uczestnik IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju / materiały organizatorów

Rangę wydarzeniom IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju przez swoje uczestnictwo nadali dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział Katowice dr Andrzej Sznajder, starosta bieruńsko – lędziński Bernard Bednorz wraz z wicestarostą Konradem Mateją, burmistrz Bierunia Krystian Grzesica wraz z bieruńskimi radnymi, przewodnicząca Rady Miasta Mikołów Katarzyna Syryjczyk, sołtys Borowej Wsi Kazimierz Pruszydło, wójt Gierałtowic Leszek Żogała, mikołowska naczelnik oświaty Jarosława Bizoń. Ponadto dyrektor konsorcjum Fiat Chrysler Automobile Tomasz Gębka wraz z całą kadrą kierowniczą, dyrektorzy Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko z Chorzowa Harald Kajzer, Dwujęzycznego I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego  Adam Sarkowicz, Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach Piotr Oćwieja, Szkoły Podstawowej nr 6 w Borowej Wsi Magdalena Gładzik z około dwudziestoma nauczycielami. Dodając szeroką reprezentacje lokalnych społeczności, drużyny harcerskie i przedstawicieli stowarzyszeń, policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach i powiatów oświęcimskiego, bieruńskiego, tyskiego, mikołowskiego i gliwickiego oraz Zastępu Specjalistycznego im. Jana Machy ZHP oraz Pomocy Maltańskiej – Maltańskiej Służby Medycznej, pod dowództwem kapelana Śląskiej Chorągwi ZHP ks. Piotra Larysza, możemy podsumować liczbę odbiorców uczestniczących w IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, nawiązującego również do 78 rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu, organizowanemu przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa i Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice. Koordynatorami są Adam Lichota i Aleksandra Zdaniewicz. Całą trasę biegu na odcinku Oświęcim – Gliwice, począwszy od godziny 7 do 17.30, pokonała reprezentacja uczniów chorzowskiego Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego z Chorzowa w składzie Tymoteusz Lichota, Mateusz Suchy, Jan Brudnowski, Artur Folwaczny, Wiktor Kołodziej, Mikołaj Kolenda, Piotr Stojowski oraz Maciej i Jakub Pinkawa.

 

To dopiero początek!

A to dopiero pierwsza część projektu!!! Drugą część stanowić będzie arcyciekawe spotkanie z żywymi świadkami historii z tamtego okresu oraz prelekcja Pani Jolanty Sowińskiej – Gogacz pracownika edukacyjnego Muzem Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi (1942 – 1945), o związkach łódzkiego obozu z dziećmi ze Śląska i Zagłębia. Na tę część zapraszamy do auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Marian Batko w Chorzowie przy ul. Powstańców 6a, w dniu 7 lutego. Projekt realizowany pod honorowymi patronatami Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka, starosty bieruńsko – lędzińskiego Bernarda Bednorza, burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicy, Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali, Prezydenta Miasta Gliwic Adama Neumanna, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich w Łodzi (1942 – 1945).


 

POLECANE
Niepokojące doniesienia ze Szkocji. Władze apelują do mieszkańców Wiadomości
Niepokojące doniesienia ze Szkocji. Władze apelują do mieszkańców

Spółka wodno-kanalizacyjna Scottish Water zaapelowała do Szkotów, aby brali krótsze prysznice i używali konewek a nie węży do podlewania ogródków - podała w czwartek stacja Sky News. W Szkocji panuje najgorsza susza od 1964 r.

Ingerencja w wybory i Akcja Demokracja. NASK: Nie wiedzieliśmy z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory i Akcja Demokracja. NASK: Nie wiedzieliśmy

Jak pisze Wirtualna Polska: "za publikowanymi w internecie reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów stoi pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja". NASK twierdzi, że nie wiedział, iż "za spotami ma stać fundacja Akcja Demokracja" – informuje Onet.

Tragiczny wypadek na S2. Najnowsze informacje prokuratury pilne
Tragiczny wypadek na S2. Najnowsze informacje prokuratury

W nocy ze środy na czwartek na Mazowszu, na trasie S2 pełny pasażerów bus uderzył w stojącą na poboczu ciężarówkę. Jak poinformowała prokuratura, mogło dojść do zaśnięcia kierowcy i w ostatniej chwili - przed zderzeniem czołowym - ocknięcia się i wykonania przez niego manewru obronnego.

Ingerencja w wybory. Szef Akcji Demokracja mówił w TVP o dezinformacji w kontekście wyborów z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Szef Akcji Demokracja mówił w TVP o "dezinformacji" w kontekście wyborów

Prezes Akcji Demokracja Jakub Kocjan na TVP World ostrzegał przed wyborczą dezinformacją. Tymczasem – jak pisze Wirtualna Polska – "za publikowanymi w internecie reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów stoi pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja".

Rozmowy pokojowe w Turcji bez Zełenskiego polityka
Rozmowy pokojowe w Turcji bez Zełenskiego

Jak poinformowała agencja AFP, Wołodymyr Zełenski nie weźmie udziału w negocjacjach pokojowych w Turcji. Podczas konferencji prasowej potwierdził ją sam prezydent Ukrainy.

Ingerencja w wybory. Akcja Demokracja wydała kuriozalne oświadczenie z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Akcja Demokracja wydała kuriozalne oświadczenie

Anonimowe profile na Facebooku "Wiesz Jak Nie Jest" i "Stół Dorosłych" wydały od 10 kwietnia ok. 420 tys. zł na reklamy wspierające Rafała Trzaskowskiego i krytykujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Akcja Demokracja stwierdziła w oświadczeniu, że jedynie "pomagała dostawcy usług informatycznych".

Odnalezienie 11-letniej dziewczynki. Policja ujawnia kulisy akcji z ostatniej chwili
Odnalezienie 11-letniej dziewczynki. Policja ujawnia kulisy akcji

W czwartek, 15 maja o godzinie 4.00 policji udało się ustalić tożsamość mężczyzny związanego z zaginieciem 11-letniej Patrycji. Został on zatrzymany w jednym z zakładów pracy na terenie województwa śląskiego. Godzinę później policjanci odnaleźli Patrycję w jednym z mieszkań w Żorach.

Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Katowice Airport ogłasza rekordową siatkę połączeń na lato 2025 – debiuty Billund, Madryt i Budapeszt oraz powroty Tirany i Burgas.

Trump podaje warunek poważnych rozmów pokojowych z Rosją. Bez niego nic się nie stanie z ostatniej chwili
Trump podaje warunek poważnych rozmów pokojowych z Rosją. "Bez niego nic się nie stanie"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oświadczył w czwartek, że nie dojdzie do postępów w sprawie Ukrainy, dopóki nie spotka się on z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Niezwykłe odkrycie polskich nurków. 170-letnie znalezisko ma słodki smak Wiadomości
Niezwykłe odkrycie polskich nurków. 170-letnie znalezisko ma słodki smak

W połowie lipca 2024 roku nurkowie z grupy Baltictech z Trójmiasta poinformowali o odkryciu 16-metrowego żaglowca z drewna, wypełnionego setką butelek szampana, wina, wody mineralnej, a także porcelany. Teraz eksperci dokonali degustacji niezwykłego znaleziska.

REKLAMA

[Nasz Patronat] 150 uczestników IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice

Około 150 uczestników, z kilkunastu szkół z ośmiu powiatów, w wieku od ośmiu do osiemnastu lat, w dniu 13 stycznia 2023 roku, upamiętniło 78 rocznicę wyprowadzenia przez niemieckiego okupanta „marszu śmierci” z Oświęcimia do Gliwic.
Uczestnik IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju [Nasz Patronat] 150 uczestników IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice
Uczestnik IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju / materiały organizatorów

Rangę wydarzeniom IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju przez swoje uczestnictwo nadali dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział Katowice dr Andrzej Sznajder, starosta bieruńsko – lędziński Bernard Bednorz wraz z wicestarostą Konradem Mateją, burmistrz Bierunia Krystian Grzesica wraz z bieruńskimi radnymi, przewodnicząca Rady Miasta Mikołów Katarzyna Syryjczyk, sołtys Borowej Wsi Kazimierz Pruszydło, wójt Gierałtowic Leszek Żogała, mikołowska naczelnik oświaty Jarosława Bizoń. Ponadto dyrektor konsorcjum Fiat Chrysler Automobile Tomasz Gębka wraz z całą kadrą kierowniczą, dyrektorzy Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko z Chorzowa Harald Kajzer, Dwujęzycznego I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego  Adam Sarkowicz, Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach Piotr Oćwieja, Szkoły Podstawowej nr 6 w Borowej Wsi Magdalena Gładzik z około dwudziestoma nauczycielami. Dodając szeroką reprezentacje lokalnych społeczności, drużyny harcerskie i przedstawicieli stowarzyszeń, policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach i powiatów oświęcimskiego, bieruńskiego, tyskiego, mikołowskiego i gliwickiego oraz Zastępu Specjalistycznego im. Jana Machy ZHP oraz Pomocy Maltańskiej – Maltańskiej Służby Medycznej, pod dowództwem kapelana Śląskiej Chorągwi ZHP ks. Piotra Larysza, możemy podsumować liczbę odbiorców uczestniczących w IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, nawiązującego również do 78 rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu, organizowanemu przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa i Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice. Koordynatorami są Adam Lichota i Aleksandra Zdaniewicz. Całą trasę biegu na odcinku Oświęcim – Gliwice, począwszy od godziny 7 do 17.30, pokonała reprezentacja uczniów chorzowskiego Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego z Chorzowa w składzie Tymoteusz Lichota, Mateusz Suchy, Jan Brudnowski, Artur Folwaczny, Wiktor Kołodziej, Mikołaj Kolenda, Piotr Stojowski oraz Maciej i Jakub Pinkawa.

 

To dopiero początek!

A to dopiero pierwsza część projektu!!! Drugą część stanowić będzie arcyciekawe spotkanie z żywymi świadkami historii z tamtego okresu oraz prelekcja Pani Jolanty Sowińskiej – Gogacz pracownika edukacyjnego Muzem Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi (1942 – 1945), o związkach łódzkiego obozu z dziećmi ze Śląska i Zagłębia. Na tę część zapraszamy do auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Marian Batko w Chorzowie przy ul. Powstańców 6a, w dniu 7 lutego. Projekt realizowany pod honorowymi patronatami Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka, starosty bieruńsko – lędzińskiego Bernarda Bednorza, burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicy, Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali, Prezydenta Miasta Gliwic Adama Neumanna, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich w Łodzi (1942 – 1945).



 

Polecane
Emerytury
Stażowe