[Nasz Patronat] 150 uczestników IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice

Około 150 uczestników, z kilkunastu szkół z ośmiu powiatów, w wieku od ośmiu do osiemnastu lat, w dniu 13 stycznia 2023 roku, upamiętniło 78 rocznicę wyprowadzenia przez niemieckiego okupanta „marszu śmierci” z Oświęcimia do Gliwic.
Uczestnik IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju [Nasz Patronat] 150 uczestników IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice
Uczestnik IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju / materiały organizatorów

Rangę wydarzeniom IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju przez swoje uczestnictwo nadali dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział Katowice dr Andrzej Sznajder, starosta bieruńsko – lędziński Bernard Bednorz wraz z wicestarostą Konradem Mateją, burmistrz Bierunia Krystian Grzesica wraz z bieruńskimi radnymi, przewodnicząca Rady Miasta Mikołów Katarzyna Syryjczyk, sołtys Borowej Wsi Kazimierz Pruszydło, wójt Gierałtowic Leszek Żogała, mikołowska naczelnik oświaty Jarosława Bizoń. Ponadto dyrektor konsorcjum Fiat Chrysler Automobile Tomasz Gębka wraz z całą kadrą kierowniczą, dyrektorzy Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko z Chorzowa Harald Kajzer, Dwujęzycznego I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego  Adam Sarkowicz, Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach Piotr Oćwieja, Szkoły Podstawowej nr 6 w Borowej Wsi Magdalena Gładzik z około dwudziestoma nauczycielami. Dodając szeroką reprezentacje lokalnych społeczności, drużyny harcerskie i przedstawicieli stowarzyszeń, policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach i powiatów oświęcimskiego, bieruńskiego, tyskiego, mikołowskiego i gliwickiego oraz Zastępu Specjalistycznego im. Jana Machy ZHP oraz Pomocy Maltańskiej – Maltańskiej Służby Medycznej, pod dowództwem kapelana Śląskiej Chorągwi ZHP ks. Piotra Larysza, możemy podsumować liczbę odbiorców uczestniczących w IV Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, nawiązującego również do 78 rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu, organizowanemu przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa i Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice. Koordynatorami są Adam Lichota i Aleksandra Zdaniewicz. Całą trasę biegu na odcinku Oświęcim – Gliwice, począwszy od godziny 7 do 17.30, pokonała reprezentacja uczniów chorzowskiego Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego z Chorzowa w składzie Tymoteusz Lichota, Mateusz Suchy, Jan Brudnowski, Artur Folwaczny, Wiktor Kołodziej, Mikołaj Kolenda, Piotr Stojowski oraz Maciej i Jakub Pinkawa.

 

To dopiero początek!

A to dopiero pierwsza część projektu!!! Drugą część stanowić będzie arcyciekawe spotkanie z żywymi świadkami historii z tamtego okresu oraz prelekcja Pani Jolanty Sowińskiej – Gogacz pracownika edukacyjnego Muzem Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi (1942 – 1945), o związkach łódzkiego obozu z dziećmi ze Śląska i Zagłębia. Na tę część zapraszamy do auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Marian Batko w Chorzowie przy ul. Powstańców 6a, w dniu 7 lutego. Projekt realizowany pod honorowymi patronatami Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka, starosty bieruńsko – lędzińskiego Bernarda Bednorza, burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicy, Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali, Prezydenta Miasta Gliwic Adama Neumanna, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu. Niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich w Łodzi (1942 – 1945).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał Wiadomości
Powstaje nowa partia. "Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał"

Jak donosi "Wirtualna Polska", Porozumienie i AGROunia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Wielka inwestycja PZPN? Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? "Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów"

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje”

„Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby «katastroficzna» i groźna dla całego świata” – ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe