„To czynnik, który może wyjaśniać, dlaczego w takiej sytuacji Tusk broni Sikorskiego”

Prof. Piotr Grochmalski na antenie Radia Gdańsk zabrał głos nt. skandalicznej postawy Donalda Tuska, który zbagatelizował wypowiedź Radosława Sikorskiego nt. rozbioru Ukrainy.
Radosław Sikorski | Donald Tusk „To czynnik, który może wyjaśniać, dlaczego w takiej sytuacji Tusk broni Sikorskiego”
Radosław Sikorski | Donald Tusk / screen YT - Radio Zet / PAP/Przemysław Piątkowski

W poniedziałkowej rozmowie na antenie Radia ZET były szef MSZ Radosław Sikorski wygłosił szokującą opinię, która – podobnie jak w przypadku feralnego tweeta polityka nt. zniszczenia gazociągów Nord Stream – została wykorzystana przez rosyjską propagandę. Mało tego, rzeczniczka prasowa Kremla Maria Zacharowa uznała wypowiedź Sikorskiego za potwierdzenie podejrzeń, jakie miała Rosja w tej sprawie, co więcej, nazwała go „orędownikiem prawa międzynarodowego”.

– Pan wierzy, że rząd PiS-u przez moment myślał o rozbiorze Ukrainy? – spytał Sikorskiego red. Bogdan Rymanowski w Radiu ZET. 

– Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, wtedy gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. I gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, różnie mogłoby być – odparł Sikorski.

Czytaj więcej: Nie trzeba było długo czekać. Sikorski bohaterem rosyjskiej propagandy

Pytany o tę wypowiedź przewodniczący PO Donald Tusk zbagatelizował jej znaczenie, ba, stwierdził, że Sikorski walczył z Rosjanami w Afganistanie, więc trudno go podejrzewać o sprzyjanie temu krajowi.

Prof. Grochmalski: Sprawa Smoleńska głęboko tkwi w podświadomości Tuska

W rozmowie z red. Piotrem Kubiakiem prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie odniósł się do insynuacji Sikorskiego i reakcji Donalda Tuska.

Swego czasu napisałem analizę dotyczącą tak zwanej teczki smoleńskiej. Teczka katyńska, która może nie do końca istnieć w świadomości społecznej, ma numer jeden w sowieckich archiwach. Sekretarz generalny sowieckiej partii, kończąc urzędowanie, zawsze przekazywał tajne dokumenty. Wśród nich teczka katyńska była dla sowieckiej strony najważniejsza. Jestem przekonany, że z oczywistych powodów istnieje tak zwana teczka smoleńska, która też jest kluczowa z punktu widzenia oddziaływania i skutków

– powiedział profesor i wskazał na przesłanki potwierdzające jego tezę.

Sam Donald Tusk powiedział, że czasami, jak idzie ulicą, ma refleksję, że co najmniej piąta osoba, którą mija, widzi w nim mordercę czy człowieka, który wraz z Putinem doprowadził do śmierci prezydenta albo przyczynił się do tej śmierci. To fragment jego książki, gdzie on pisze o tego typu sytuacji i pokazuje, że sprawa Smoleńska głęboko tkwi w jego podświadomości. Podczas żadnej z rocznic katastrofy smoleńskiej nie wspomniał o tym wydarzeniu, w zasadzie było wyraźnie widać, że unika tego jak ognia, a raptem wyraża się w ten sposób. Mówię o tym, bo to czynnik, który może wyjaśniać, dlaczego w takiej sytuacji Tusk broni Sikorskiego, kiedy to, co on powiedział, jest dokładnie tym, czego oczekiwała strona rosyjska od momentu, kiedy w wojnie informacyjnej temat, o którym powiedział Sikorski, stał się tematem numer jeden na poziomie głównych postaci

– podkreślił prof. Grochmalski. Przypomniał, że już kiedyś pojawiły się podobne insynuacje. 

Pamiętajmy, że ten wątek został wprowadzony przez propagandę rosyjską już podczas wydarzeń na Białorusi. Tamtejsza ekipa wynajęła z Moskwy superspeców od wojny informacyjnej, którzy nadali narrację, że wszystko, co się dzieje, jest konsekwencją NATO-wskich i polskich planów doprowadzenia do rozbioru Białorusi. Tego typu narracja znów została wykorzystana przy okazji wojny na Ukrainie 

– podsumował ekspert. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe