Marek Lewandowski w Radiu Wnet: Dążymy do tego, by wycofać państwo z dialogu między nami a pracodawcami

– Największe napięcia powstają pomiędzy pracownikami a pracodawcami. To, do czego dążymy przede wszystkim, to żeby jak najwięcej spraw sprowadzić do dialogu z pracodawcami, do dialogu z przedsiębiorcami, a jak najbardziej wycofać z tego dialogu państwo – mówił dziś na antenie Radia Wnet rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ
Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / fot. screen youtube/Radio Wnet

Marek Lewandowski był dziś gościem red. Krzysztofa Skowrońskiego w audycji „Poranek Radia Wnet”. Panowie rozmawiali m.in. o zbliżających się wyborach parlamentarnych i związkowych oraz o samej Solidarności w tym przedwyborczym czasie. 

– Mówimy o największej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej grupie społecznej, która szczególnie w czasach wyborów, a te wybory są w Polsce już faktem, jest organizacją, czy grupą osób, na którą politycy patrzą w sposób szczególny i w sposób szczególny przypominają sobie o postulatach ludzi, którzy swoją pracę sprzedają na rynku pracy, mają różne oczekiwania i różne swoje problemy do rozwiązania – wyjaśniał Marek Lewandowski.

To, do czego dążymy przede wszystkim, to żeby jak najwięcej spraw sprowadzić do dialogu z pracodawcami, jak najwięcej sprowadzić do dialogu z przedsiębiorcami, a jak najbardziej wycofać z tego dialogu państwo. To w nowoczesnym języku nazywa się układ zbiorowy, ale tak naprawdę to jest zejście do samego fundamentu społecznej nauki Kościoła, która właśnie mówi, że najważniejsze rzeczy dzieją się pomiędzy pracownikami a pracodawcami, tam powstają największe napięcia i tam te napięcia powinny być rozwiązywane. Dlatego Solidarność od lat przede wszystkim stara się, żeby tak pracodawcy mogli się zorganizować, żeby byli dla nas stroną do prowadzenia rozmów. Żeby jak najwięcej tego państwa, które zapędziło się w wojenkach między sobą, potworzyły się różne bańki polityczne, które się wzajemnie zwalczają, żeby jak najmniej miały wpływu na to, co jest między nami a pracodawcami. Myślę, że rok wyborczy, też rok wyborczy w Solidarności, to jest bardzo dobry czas na dyskusję o takim porządku społecznym, który będzie pozwalał nam budować wspólnotę przede wszystkim z pracodawcami

– przekonywał Marek Lewandowski.

– To, co się działo w ciągu ostatnich siedmiu lat, to jest ogromny postęp w wielu dziedzinach – przypominał rzecznik KK NSZZ „S”, wspominając m.in. o handlu w niedziele. 

Solidarność od blisko dziesięciu lat próbowała rozmawiać z pracodawcami o prawdziwych problemach, które mają w handlu miejsce – o czasie pracy, braku prawa do wypoczynku, wielu nadużyć. To były ważne problemy, o których pracodawcy nie chcieli rozmawiać. Gdyby chcieli, ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nigdy nie musiałaby powstać, bo w dialogu z pracodawcami byśmy sobie te problemy mogli rozwiązać. Ale ponieważ nie było żadnego zainteresowania ze strony pracodawców, prowadzenia dialogu w tym temacie, mamy dzisiaj ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, która działa nieźle i pracownicy handlu są z tej ustawy bardzo zadowoleni 

– powiedział Marek Lewandowski.

„Rozmawiajcie z nami”

Marek Lewandowski uważa, że w wielu dziedzinach przedstawiciele pracowników mogliby dogadać się z pracodawcami lepiej, gdyby funkcjonował dialog między nimi. – Rozmawiajcie z nami – apelował do pracodawców. – Macie swoje postulaty dotyczące VAT-u, lepszych przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania biznesu. My też jako związek zawodowy mamy dużo rzeczy, które byśmy od was chcieli, a w demokracji stanowimy dużą siłę. Solidarność razem z sympatykami i rodzinami to jest blisko 2 miliony wyborców.

Całą rozmowę można obejrzeć tu:


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP Wiadomości
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE Wiadomości
"Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE"

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim - taka jest moja teza, a wykonawcy byli w Parlamencie Europejskim, pełnili funkcje europosłów - powiedział we wtorek europoseł PiS Tomasz Poręba. Myślę, że wcześniej, czy później to zostanie udowodnione - dodał.

Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek Wiadomości
Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; wniósł do niej rekomendowane uprzednio przez senackie komisje14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli.

Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra The Sims z elementami transgender [FOTO] Wiadomości
Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra "The Sims" z elementami transgender [FOTO]

Popularna gra symulacyjna "The Sims" wprowadziła uaktualnienie z elementami, które sprawiają wrażenie promocji postaw transseksualnych. Gra jest popularna wśród młodzieży.

USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce Wiadomości
USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił we wtorek potwierdzenia, że prezydent Joe Biden odbędzie podróż do Polski. Nie odpowiedział też, czy "nie" Bidena dla dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy oznacza też brak zgody na wysłanie samolotów przez sojuszników.

Awaria terminali płatniczych w całej Polsce Wiadomości
Awaria terminali płatniczych w całej Polsce

Jak podaje portal Businessinsider, w poniedziałek wieczorem media społecznościowe zalała fala informacje dot. niemożnością płacenia terminali w sklepach. W wielu miejscach można płacić tylko gotówką. Informację o awarii potwierdza jeden z największych dostawców terminali w Polsce, firma PolCard.

Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz Wiadomości
Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz

Zakończyła się produkcja legendarnego Jumbo Jeta - ostatni Boeing 747 został oddany do użytku i będzie używany przez przewoźnika Atlas Air. "Oznacza to koniec ery, w której pierwszy w historii Jumbo Jet rządził w przestworzach" - informuje we wtorek agencja Reutera. Producenci zapowiadają, że 747 będzie jeszcze latać przez całe dziesięciolecia.

Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak Wiadomości
Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak

31 stycznia Tygodnik „Wprost” przyznał nagrodę Człowieka Roku. Zaszczytny tytuł otrzymał minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak. Honorowym tytułem Człowieka Roku zostali uhonorowani prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oraz Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. 

Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO? Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO?

Po skandalicznej wypowiedzi europosła Radosława Sikorskiego w radiu Zet, że Polska rozważała udział w rozbiorze Ukrainy, wydawało się przez parę godzin, że Platforma się od niej odetnie, a jej autora spotkają partyjne sankcje.

Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł Wiadomości
Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł

Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy zamyka mój kontrowersyjny spór z Radosławem Sikorskim, czynię to z satysfakcją - poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe