Niemcy nie mają amunicji do swoich czołgów? „Sueddeutsche Zeitung”: Rząd szuka na całym świecie

„Rząd federalny szuka na całym świecie pocisków do czołgów dla Ukrainy. W przypadku Geparda liczy na Katar, który posiada 15 takich systemów wraz z zapasem amunicji” – informuje w piątek portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung” (SZ). Sprzedaży amunicji odmówiła Szwajcaria, a ostatnio także Brazylia.
Bundestag Niemcy nie mają amunicji do swoich czołgów? „Sueddeutsche Zeitung”: Rząd szuka na całym świecie
Bundestag / pixabay.com

18 grudnia, kilka dni po finale piłkarskich mistrzostw świata, niemieccy urzędnicy przybyli do MSZ Kataru z pilną prośbą. Chcieli porozmawiać o systemach obrony powietrznej Gepard i amunicji, które Katar posiada, a które są teraz pilnie potrzebne Ukrainie – opisuje „SZ”.

„W trakcie mundialu Gepardy chroniły stadiony przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi z powietrza” – dodaje „SZ”. 15 z nich, wycofanych ze służby przez Bundeswehrę, zostało sprzedanych do Kataru przez koncern Krauss-Maffei Wegmann (KMW) za zgodą rządu Angeli Merkel (CDU). Odkąd Rosja zaczęła używać na dużą skalę irańskich dronów do niszczenia infrastruktury energetycznej Ukrainy, Gepardy znalazły się szczycie listy potrzeb ukraińskiego wojska – są uważane za jeden z najlepszych systemów uzbrojenia wysłanych do tej pory przez Niemcy.

Ukrainie kończy się amunicja

Jak podkreśla „SZ”, w cieniu niedawnej debaty o bojowych wozach piechoty oraz czołgach Leopard 2 „toczyła się walka dyplomatyczna o jeszcze bardziej palący problem” – Ukrainie w wojnie z Rosją kończy się amunicja. Zdaniem ministra obrony Borisa Pistoriusa (SPD) zapewnienie Ukrainie obrony powietrznej, zwłaszcza amunicji dla niej, jest obecnie decydującą kwestią dla Ukrainy.

Oprócz baterii Patriot Niemcy obiecały dostarczenie kolejnego systemu Iris-T SLM, a także siedem kolejnych Gepardów, co dałoby Ukrainie w sumie 37 systemów. Jednak zasoby dostępnego sprzętu (szczególnie Gepardów) są ograniczone – stąd zainteresowanie Katarem.

Pozostaje też kwestia amunicji, którą spółka zależna Rheinmetall produkowała m.in. w Szwajcarii. Kraj ten nie zgodził się na udostępnienie jej, tłumacząc się neutralnością - pomimo wielokrotnych próśb rządu niemieckiego. Ukraina musiała więc zadowolić się 60 tys. sztuk amunicji otrzymanej z Niemiec, z której wykorzystano już ponad połowę.

„Od tygodni w walce z atakami dronów i rakiet komputer do kierowania ogniem ustawiony jest przeważnie na tryb ekonomiczny, czyli sześć strzałów. W trybie normalnym z dwóch luf karabinów maszynowych można oddać 25 strzałów” – wyjaśnia „SZ”. „Ukraińska załoga Gepardów, szkolona w niemieckich obiektach, jest obecnie uważana za pierwszorzędną. (…) W rzeczywistych operacjach (…) nauczyli się używać trybu ekonomicznego, zamiast „walki” wybierają zazwyczaj tylko tryb „treningowy”, z mniejszą liczbą strzałów. Ale mimo to amunicja w końcu się skończy” – podkreśla „SZ”.

Brazylia, która również kupiła Gepardy z zasobów Bundeswehry do ochrony stadionów podczas mistrzostw świata w 2014 roku, ma duże zapasy amunicji - podobnie jak Szwajcaria. Ale nowy prezydent Brazylii, Luiz Inácio Lula da Silva, ostatnio stanowczo odmówił przekazania jej podczas wizyty kanclerza Olafa Scholza (SPD). Brazylijczycy „nie chcą się mieszać w wojnę – chcą rozpocząć misję pokojową z Chinami” – wyjaśnił nowy prezydent kanclerzowi Scholzowi.

Katar posiada 15 Gepardów i ok. 16 tys. sztuk amunicji, które niemieckie ministerstwo obrony chciałoby odkupić teraz dla potrzeb Ukrainy. „Od finału mistrzostw świata Katar nie potrzebuje już Gepardów. Jednak w świecie arabskim niewiele spraw jest nieskomplikowanych oraz szybkich”- zauważają eksperci ds. zbrojeń. Ministerstwo Obrony Kataru pozostawiło bez odpowiedzi zapytanie „SZ” o chęć sprzedaży.

Aby rozwiązać problem amunicji, Rheinmetall spieszy się z uruchomieniem linii produkcyjnej amunicji kalibru 35 mm w Dolnej Saksonii. Jednak produkcja może ruszyć dopiero w czerwcu, a dostawy - najwcześniej w lipcu.

„Nie tylko Niemcy borykają się z niedoborem, który zagraża Ukrainie, i poświęcają dużo czasu i dyplomacji, aby znaleźć rozwiązanie. Stany Zjednoczone już korzystają z zasobów utworzonych w Izraelu i Korei Południowej na wypadek sytuacji awaryjnych” – podsumowuje „SZ”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej aferze Wiadomości
Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej "aferze"

Doda zabrała głos w głośnej "aferze", jaka rozpętała się po niedawnych słowach Kuby Wojewódzkiego. Gwiazdor TVN pod ostrzałem...

Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego Wiadomości
Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe