Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą?

W tej sprawie podawane informacje są sprzeczne, ale wszystko wskazuje na to, że 150 kilometrów od Moskwy zniszczeniu uległ odrzutowy bezzałogowiec TU-141, który mógł przenosić 100-kilogramową bombę lotniczą.
Zdjęcie ilustracyjne - Tu-141 Strizh Zostało mu 150 km do Moskwy. Rosjanie w ostatniej chwili zestrzelili ukraiński odrzutowy bezzałogowiec ze 100-kilogramową bombą?
Zdjęcie ilustracyjne - Tu-141 Strizh / fot. Alan Wilson / Flickr / CC BY-SA 2.0

Dron niezidentyfikowanego pochodzenia eksplodował niecałe 150 kilometrów od Moskwy. (…) Ustalono, że o piątej rano w lesie w pobliżu miasta dron eksplodował w powietrzu na wysokości 50 metrów

– napisał w poniedziałek na Telegramie gubernator Kaługi Władisław Szapsza.

Dodał, że nie doszło do uszkodzenia lokalnej infrastruktury i nie ma ofiar. W grudniu Szapsza zatwierdził regionalny zakaz używania dronów przez podmioty nieuprawnione. W ramach przepisu wymagana jest procedura powiadamiania o wykorzystaniu przestrzeni powietrznej.

Do zdarzenia doszło w okolicach Kaługi, która znajduje się około 150 km na południowy zachód od stolicy Rosji i około 300 kilometrów od granicy z Ukrainą.

To, czy był to rzeczywiście Tu-141, czy inny dron, jest mniej istotne niż fakt, że Ukraina stara się nałożyć wysokie koszty na Rosję, najwyraźniej wystrzeliwując drony głęboko w rosyjską przestrzeń powietrzną, aby zaatakować cele, które mają być bezpieczne.

(…)

Ten atak pokazuje również, że jeśli to rzeczywiście był ukraiński dron, to zapewnienie pełnego pokrycia obrony powietrznej może okazać się problematyczne, jeśli ukraińskie ataki dronów nasilą się w odpowiedzi na rosyjskie działania wojskowe

– mówi amerykańskiej wersji „Newsweeka” Samuel Bendett, analityk ds. Rosji w Center for Naval Analyses i adiunkt w Center for a New American Security.

 

W rosyjskich mediach

Sprawa jest szeroko opisywana również w rosyjskich, lokalnych i ogólnokrajowych mediach.

Według wstępnych ustaleń ekspertów w pobliżu Kaługi eksplodował radziecki dron Tu-141 Striż.

Został zaprojektowany jako dron uderzeniowy, ale Siły Zbrojne Ukrainy przerabiają go na kamikadze. Cały sprzęt jest z niego usuwany, na jego miejscu instalowane są materiały wybuchowe i podpociski. W drona wbudowany jest dodatkowy zbiornik paliwa, który pozwala mu przelecieć nawet tysiąc kilometrów

– pisze „Maskowskij Komsomolec”.

 

Ukraiński dron z bombą lotniczą

Miał jeszcze 150 km do Moskwy. Nad obwodem kałuskim zestrzelono ukraiński bezzałogowiec odrzutowy Tu-141 ze 100 kg bombą lotniczą. Przeleciał nad Rosją 300 km [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– pisze redaktor prowadzący Dziennika Zbrojnego Mariusz Cielma.

 

Tu-141

Tu-141 to bezzałogowy, odrzutowy samolot rozpoznawczy opracowywany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa w ZSRR w latach sześćdziesiątych. Nieliczne egzemplarze zostały przywrócone do służby w siłach zbrojnych Ukrainy. Jego maksymalna prędkość to 1100 km/h, a maksymalny zasięg 1000 km.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył Wiadomości
Groźny wypadek w Warszawie. Tramwaj przytrzasnął mężczyznę i ruszył

W Warszawie przy Dworcu Wileńskim miał miejsce groźny wypadek. Drzwi tramwaju przytrzasnęły dłoń 50-latka. Następnie pojazd ruszył.

Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Kubackiego. Błyskawiczna reakcja Graneruda

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie Wiadomości
19-latka zaatakowała nożem obywatelkę Ukrainy. Grozi jej nawet dożywocie

19-letnia mieszkanka Szufnarowej rzuciła się z nożem na 39-letnią obywatelkę Ukrainy. Do incydentu doszło w Zawadzie na Podkarpaciu. Dziewczyna trafiła na trzy miesiące do aresztu, teraz grozi jej nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jak doszło do tragedii?

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej aferze Wiadomości
Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej "aferze"

Doda zabrała głos w głośnej "aferze", jaka rozpętała się po niedawnych słowach Kuby Wojewódzkiego. Gwiazdor TVN pod ostrzałem...

Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego Wiadomości
Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe