Ambasador RP dla niemieckich mediów: Polska i Niemcy powinny przewodzić

Na portalu "Die Welt", opublikowano artykuł, w którym ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś podniósł wartość dwustronnej współpracy między Polską a Niemcami. Uważa, że w przyszłości kraje te mogą mieć wiodącą rolę, jeśli chodzi o wzmacnianie bezpieczeństwa Europy i odbudowę Ukrainy.
Dariusz Pawłoś Ambasador RP dla niemieckich mediów: Polska i Niemcy powinny przewodzić
Dariusz Pawłoś / Screen z kanału YouTube DW Polski

- Od Polski i Niemiec, od ich zdolności do współpracy i porozumienia, ale także od gotowości do stawienia czoła przeszłości zależy, czy (ogłoszony przez kanclerza Olafa Scholza) 'przełom' zapoczątkuje nową epokę i przyczyni się do powstania wspólnoty, w której interesy krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich byłyby respektowane i wspierane przez partnerów - pisze ambasador RP.

Dyplomata ocenia, że wsparcie Ukrainy jest teraz sprawą priorytetową. Należy jej również umożliwić dołączenie do UE.

- Polska jako przykład wzorowej transformacji i integracji z unijnymi strukturami oraz Niemcy jako skuteczny promotor tego procesu mogłyby odegrać kluczową rolę - dodaje Dariusz Pawłoś.

W artykule wspomina również o kwestii reparacji wojennych, mówiąc, że Niemcom brakuje wrażliwości, ponieważ nie rozumieją oni rangi strat, jakie poniosła Polska. Ambasador RP uważa, że udane relacje polsko-niemieckie mogą mieć w przyszłości ogromny wpływ na dobrobyt całego kontynentu. Stwierdza, że przed krajami tymi stoją wielkie wyzwania, które warto realizować. 

Silniejsza współpraca Polski i Niemiec?

Dariusz Pawłoś mówi o kształtowaniu UE i odbudowie Ukrainy, a także o rozwijaniu współpracy gospodarczej na przyszłość. Nie ma wątpliwości, że wspomniane kraje mogą odegrać w tym kluczową rolę. Urzędnik jest zdania, że Polska stanie się "drogowskazem" dla europejskich sojuszników. Dodaje, że w 1989 r. Polacy pokazali, że niemożliwe nie istnieje i dokonali wielkiego przełomu tamtych czasów.

- Potrzebna jest odwaga. Z obecnego kryzysu Europa może wyjść wzmocniona, jeżeli Polska i Niemcy wykażą wolę intensyfikacji współpracy, w oparciu o wspólną wizję wolnych narodów, które na równych prawach budują silną i solidarną Europę - podsumował ambasador Polski w Niemczech.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony Wiadomości
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony

Robert Lewandowski może mieć problem? Chodzi o plany działaczy Barcelony na najbliższe okno transferowe. Z informacji mediów wynika, że klub z Katalonii ma zamiar sprowadzić napastnika.

Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena Wiadomości
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden wypowiedział się na temat zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Atak na osobę mi najbliższą. Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia Wyborczej Wiadomości
"Atak na osobę mi najbliższą". Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia "Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które w piątek zostało opublikowane na stronach internetowych policji.

Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja Wiadomości
Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na godzinę 17.00 z powodu załamania pogody. Pierwotnie miał rozpocząć się o 15.00. W zawodach ma wystąpić czterech Polaków: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską

Książę Harry ponownie ma pretensje do rodziny królewskiej. Tym razem zarzucił jej brak wsparcia w kwestii nękania jego osoby przez brytyjskie tabloidy. Chodzi o batalię z Associated Newspapers - wydawcą m.in. brytyjskiego "Daily Mail" i "Mail on Sunday".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO] Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO]

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w podwarszawskiej miejscowości 33–letniego obywatela Egiptu, który organizawał nielegalne przekraczanie polsko-białoruskiej granicy.

To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO] Wiadomości
To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO]

„Pięknie! Takie billboardy pojawiły się dziś w Bydgoszczy. Nie mogłem przejść obojętnie!” – pisze na Twitterze politolog Łukasz Kulpa, do wpisu dołączając zdjęcie.

Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie

Jak informuje „Gazeta Wrocławska”, w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku 23-letni kierowca dopuścił się ataku na policjantkę. Kobieta zatrzymała się na drodze, by skontrolować podejrzane zachowanie.

Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń

Dawid Kubacki przedwcześnie zakończył bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz jeden z jego rywali nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że będzie starał się wyprzedzić go w klasyfikacji generalnej PŚ.

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji Wiadomości
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji domagają się od szefowej KE interwencji

Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Emerytury
Stażowe