„Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych” Przypominamy „ciekawy” list od TSUE

„Może Polską zajmuje się inny TSUE?” – zastanawiał się w ubiegłym roku na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, publikując pismo od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym to w/w organ informuje, że „Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych i nie może unieważniać ani zmieniać ich rozstrzygnięć”. W kontekście dzisiejszej decyzji KE dot. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, list jest na pewno warty przypomnienia.
Jacek Saryusz-Wolski | Trybunał Sprawiedliwości UE „Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych” Przypominamy „ciekawy” list od TSUE
Jacek Saryusz-Wolski | Trybunał Sprawiedliwości UE / Wikipedia - Luxofluxo / CC BY-SA 4.0 | St Gery Dialogue / CC BY-SA 2.0

W ubiegłym roku europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski opublikował na Twitterze ciekawe pismo od TSUE z 14 listopada 2018, w którym Trybunał określił swoje kompetencje. 

„Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych”

W odpowiedzi na Pana pismo z przykrością pragniemy poinformować, iż nadanie mu biegu jest niemożliwe. Jednocześnie prosimy o zapoznanie się z kilkoma informacjami na temat zadań i właściwości Trybunału Sprawiedliwości

– czytamy w piśmie od TSUE. Dokument informuje, że „Trybunał czuwa nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów”.

Wykładnia i stosowanie przepisów prawa krajowego nie podlega jego właściwości. Ponadto Trybunał nie może rozpatrywać skarg związanych z naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez władze państw Sygnatariuszy: Trybunału Sprawiedliwości nie należy mylić z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (BP 431 R6 -67 075 Strasbourg Cedex)

– czytamy. 

Trybunał nie jest wyższą instancją w stosunku do sądów krajowych i nie może unieważniać ani zmieniać ich rozstrzygnięć

– poinformowano.

... także kwestie związane z prawem unijnym

W piśmie czytamy również, iż osoby prywatne nie mogą wnosić skarg przeciwko Instytucjom Unii do Trybunału, lecz jedynie do Sądu, a w postępowaniu takim konieczne jest by osobę prywatną reprezentował adwokat lub radca prawny, będący członkiem odpowiedniej korporacji zawodowej jednego z Państw Członkowskich. 

Poinformowano również, iż „rozstrzyganie sporów z udziałem Państw Członkowskich bądź ich organów, jak również sporów między osobami prywatnymi, podlega wyłącznej właściwości sądów krajowych”. 

Dotyczy to także przypadków, gdy w grę wchodzą kwestie związane z prawem unijnym. Każdy sąd Państwa Członkowskiego ma natomiast możliwość zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, w celu rozstrzygnięcia kwestii związanych z prawem unijnym. Uprawnienie to nie przysługuje stronom sporu

– podsumowuje TSUE. 

Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE

Komisja Europejska zdecydowała w środę o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o spór o prymat prawa UE nad prawem państw członkowskich.

Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r.

CZYTAJ WIĘCEJ: KE kieruje do TSUE skargę przeciwko Polsce

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Emerytury
Stażowe