Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Facebook najprawdopodobniej dokonał zmiany algorytmu. Smutny tekst

Jak media społecznościowe otępiają? Tak.
Facebook. Oko Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Facebook najprawdopodobniej dokonał zmiany algorytmu. Smutny tekst
Facebook. Oko / Pixabay.com

Kilka dni temu to medium, z którego wielu z nas korzysta, najprawdopodobniej dokonało zmiany algorytmu. Najprawdopodobniej, bo nikt z nas nie ma do tych decyzji dostępu mimo, że nas dotykają.

 

Spadek zasięgów

A teraz fakty. Wpisy które tam adresuje do ludzi poświęcone nauce obniżyły 10 dni temu zasięg o 80%. Myślałem, że to moja wina. Zacząłem rozmawiać z twórcami treści popularnonaukowych. Każdy ma to samo. Każdy z kim rozmawiałem. Zaczęliśmy więc analizować. Wnioski? Doszło zapewne kolejny raz w perspektywie ostatnich lat do zmiany algorytmu, który jeszcze silniej promuje krótkie clickbajtowe treści video.

Moi widzowie nie dowiedzą się więc już o tym, który polski naukowiec znalazł się w top 1000 naukowców świata. Dowiedzą się za to, że pół tonowa asteroida uderzyła w Ziemię. Co jest skrajnym fejkiem. Dowiedzą się też, że USA odwiedziło UFO. Od wczoraj te treści analizujemy. 40 % z nich zawiera skrajną dezinformację. Spośród 100 relacji video poświęconych „merytoryce”, tak naprawdę merytoryce poświęcona jest garstka. Reszta to czysta rozrywka bez grama treści merytorycznej lub clickbajt.

 

Zero odpowiedzi

Napisałem w tej sprawie e-mail do Jakuba Turowskiego Public Policy Director Meta dla naszej części Europy. Nie odpisał nawet słowem. Skierowałem wiadomość na messengerze. Też zero odpowiedzi. Mimo, że przez ostatni rok moje konto na Facebooku dotarło z treściami poświęconymi polskiej nauce do dziesiątek milionów ludzi wielu też pomagając. Meta odzywa się do mnie tylko, gdy ma w tym własny interes i gdy to jej zależy na moim zasięgu w kanałach innych niż Facebook. Meta wzoruje się na TikTok promując rozrywkę? To dla porównania chciałem wskazać, że gdy TikTok błędnie ocenzurował na moim koncie wywiad prof. Jerzego Bralczyka po dziesięciu minutach odezwał się do mnie członek ich zespołu. Błąd został usunięty i usłyszałem słowo - przepraszam! Już w marcu mój rozbudowany tekst o tym wszystkim nie tylko na moich blogu i mediach społecznościowych, ale też w serwisie Onet.pl.

To jest bardzo smutny tekst. Pokazuje, że moja praca w pewnym sensie traci sens. Ten sam wpis udostępniłem na Linkedin. Skoro tam moje konto jest kontem numer jeden na polskim Linkedinie, może choć tamtej wiadomości nie olejecie. Jeśli nie z szacunku do mnie, to z szacunku dla ludzi którzy to czytają i których historie opisuje.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe