[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Atlantycka ofensywa dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych

W lutym 2007 roku prezydent Rosji Władimir Putin, zabierając głos podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), zaatakował USA, zarzucając Waszyngtonowi łamanie prawa międzynarodowego. Przemówienie to zostało przyjęte nawet z pewną aprobatą przez liderów Europy Zachodniej, ale historia kołem się toczy.
 [Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Atlantycka ofensywa dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych
/ pxfuel.com

Administracja prezydenta Joe Bidena reprezentowana przez wiceprezydent Kamalę Harris na tejże konferencji oficjalnie zgłosiła wniosek o zaliczenie Rosji jako kraju, który popełnił zbrodnie przeciw ludzkości na Ukrainie. W swoim przemówieniu Kamala Harris podała liczne przykłady zbrodni Rosji wobec Ukrainy. Jako barbarzyńskie i nieludzkie określa ona zbrodnie w Buczy. Zdanie zmienił również prezydent Francji Emmanuel Macron, który powiedział: „Wojenna agresja Rosji przeciwko Ukrainie może zakończyć się tylko w drodze negocjacji. […] Chcę klęski Rosji na Ukrainie i chcę, by Ukraina mogła bronić swojej pozycji, ale jestem przekonany, że ostatecznie nie zostanie to zakończone militarnie”. Amerykańska delegacja była największą delegacją w historii udziału Stanów Zjednoczonych w tej konferencji. Obok Kamali Harris bardzo aktywny był także sekretarz stanu – Antony Blinken. Cała delegacja liczyła około 50 ustawodawców z USA z obu partii. Wśród wielu paneli zaistniał także premier Mateusz Morawiecki, jednak trudno było usłyszeć polską narrację na tym najważniejszym politycznym forum. Konkluzje z konferencji poszły w kierunku, który zapoczątkowany został na spotkaniach w Ramstein – budowania wsparcia dla Ukrainy. Tym razem miały one wymiar znacznie szerszy i były adresowane do świata polityki. Na konferencję nie zaproszono rosyjskiej delegacji, a kraj ten reprezentowali przedstawiciele opozycji – Michaił Chodorkowski, Julia Nawalna, Żanna Niemcowa, Garri Kasparow. Jest to czytelny sygnał, że Zachód zaczyna myśleć o planie pokojowym.

Wydaje się, że Niemcy są skłonne do odejścia od polityki wspierania Rosji, ale o tym dowiemy się z rezultatów wizyty kanclerza Olafa Scholza w Waszyngtonie. Niemcy posiadają bowiem niezbędny kapitał do inwestycji na Ukrainie. Wizyta prezydenta Bidena w Warszawie poprzedzona została także skuteczną kampanią ambasady amerykańskiej w polskich mediach. Ambasador Mark Brzeziński przedstawił ciepły wizerunek stosunków polsko-amerykańskich. Prezydent Biden zaskoczył wszystkich, jadąc pociągiem do Kijowa i spotykając się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Można odnieść wrażenie, że spacerując po ulicach Kijowa, uśmiechał się do Putina, mówiąc: „Po roku agresji Rosji Ukraina ciągle oddycha powietrzem wolności”. Podobny przekaz wybrzmiał z Arkad Kubickiego u podnóża Zamku Królewskim w Warszawie i był skierowany do całego świata. Powtórzono niemal jako dogmat, że artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego nie zależy od polityki żadnego innego kraju, a jego gwarantem są Stany Zjednoczone i najsilniejszy sojusz NATO. Wydaje się, że Stany Zjednoczone pracują nad nowym systemem bezpieczeństwa, który będzie przedstawiany na szczycie NATO w Wilnie i w Stanach Zjednoczonych. Warto, aby Polska aktywnie budowała dyplomatyczne więzy współpracy w ramach NATO na linii Północ – Południe. Wymaga to jednak ponadpartyjnej polityki i łączenia wszystkich Polaków. Taka szansa dla Polski zdarza się raz na 300 lat. Budujmy polskie lobby w strategicznych dla nas krajach. Budujmy i adresujmy Pax Polonica – kraju solidarności i umiłowania wolności.

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe