„Mały Wagnerowiec”. W Petersburgu rozpoczęła działalność młodzieżowa przybudówka Grupy Wagnera

W rosyjskim Petersburgu pod auspicjami Prywatnej Firmy Wojskowej Centrum Wagnera rozpoczęła działalność jego młodzieżowa przybudówka – poinformował w piątek niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.
 „Mały Wagnerowiec”. W Petersburgu rozpoczęła działalność młodzieżowa przybudówka Grupy Wagnera
/ fot. gur.gov.ua / CC BY 4.0

Klub nosi rosyjską nazwę "Wagneronok", co można przetłumaczyć jako "Mały Wagnerowiec" lub "Wagnerątko".

Na spotkania z dziećmi i młodzieżą przychodzą parlamentarzyści i funkcjonariusze formacji mundurowych, a organizatorzy proponują "zabawę" na symulatorze wojskowego drona. Celem założycieli klubu jest wpojenie uczniom i studentom "miłość do ojczyzny" - informuje portal Ważnyje Istorii, powołując się na internetowe pismo Bumaga, którego dziennikarz odwiedził klub pod koniec lutego. W spotkaniu uczestniczyło 20 uczniów i uczennic szkoły podstawowej. Organizatorką imprezy była 15-letnia Ksenia, a dzieci zostały zwolnione z zajęć szkolnych.

„Mały Wagnerowiec”

Oficer sił specjalnych Wiktor Szmarkowski opowiedział im o metodach rekrutacji i hipnozie. "Wielu moich kolegów służyło i służy w Prywatnej Firmie Wojskowej Wagner. Od wielu lat zajmuję się ruchem wojskowo-patriotycznym i wychowaniem młodzieży, prowadząc jej szkolenie. Musiałem szukać młodych chłopaków spełniających pewne kryteria: znajomość kilku języków, dobre przygotowanie fizyczne i rodziców, którzy również są związani ze sferą wojskową. Zdarzało się, że werbowałem takich ludzi jak ty" - mówił żołnierz.

Mężczyzna zaznaczył również, że "emituje fale delta", a jego mózg jest w stanie wytrzymać każde uderzenie "z powodu nagromadzenia płynu w pewnych obszarach". Nazwał siebie "dzieckiem bomby atomowej" - donosi portal Ważnyje Istorii.

Klub prowadzony jest przez Aleksandra Tronina, byłego członka młodzieżowego parlamentu Petersburga, który pracował ostatnio jako asystent jednego z deputowanych do Dumy Państwowej - niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Aby dołączyć do klubu młodzieżowego, należy nawiązać kontakt przez portal społecznościowy, a następnie przynieść do klubu dowód tożsamości, dwa zdjęcia i CV. Potem należy czekać na decyzję o przyjęciu. Według portalu Bumaga kandydaci do wstąpienia do klubu są sprawdzani przez służby bezpieczeństwa Centrum Wagnera. Klub liczy już około 60 członków.

Pierwsze spotkanie Centrum Wagnera odbyło się 29 stycznia. Wziął w nim udział lider partii Sprawiedliwa Rosja Siergiej Mironow. Powiedział wówczas, że Centrum Wagnera, które powstało w listopadzie 2022 roku, to wielkie przedsięwzięcie Jewgienija Prigożyna.

Grupa Wagnera to założona przez bliskiego Putinowi biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatna firma wojskowa. Działała m.in. w Syrii i w państwach Afryki. Podczas wojny na Ukrainie dała się poznać z okrucieństwa nie tylko wobec Ukraińców, lecz również w stosunku do żołnierzy rosyjskich, których rekrutuje m.in. w koloniach karnych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Emerytury
Stażowe