Skandaliczny wyrok TSUE. Stanowcze słowa polskiego wiceministra

– Wyrok TSUE przyznający organizacjom pozarządowym prawo kwestionowania przed sądem planów urządzania lasu można pozostawić bez reakcji – ocenił w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Jak mówił, orzeczenie odnosi się do przepisów polskiego prawa, które przestały obowiązywać.
 Skandaliczny wyrok TSUE. Stanowcze słowa polskiego wiceministra
/ Trybunał Sprawiedliwości UE / / fot. Wikimedia Commons/Christian Alexander Tietgen/CC BY 4.0

"Wczoraj doszło do skandalicznego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które de facto chce zniszczyć gospodarkę leśną w Polsce, zniszczyć lasy państwowe" – powiedział w piątek na konferencji prasowej Woś. Według niego "orzeczenie jest tak skandaliczne i tak upolitycznione, że ono nie wymaga rekcji państwa polskiego".

Wyrok TSUE

"Jako Solidarna Polska będziemy zawsze stali w obronie Lasów Państwowych, w obronie polskich lasów" – oświadczył. "Nie dopuścimy, żeby sojusz ekoterrorystów z eurokratami doprowadził do tego, żeby decyzyjność w sprawie przeszła spod jurysdykcji polskiej pod europejską" – mówił.

Dodał, że orzeczenie dotyczyło przepisów o ochronie przyrody, które zostały w ubiegłym roku zmienione, i "Trybunał zajął się nieaktualną sprawą", a plany urządzenia lasu "są poddane bardzo szerokim konsultacjom" i udział obywateli w kształtowaniu gospodarki leśnej jest zapewniony, plany można też zaskarżyć do sądu. "Ten wyrok należy potraktować jako ocenę stanu faktycznego, który był w przeszłości, a nie jest teraz" – powiedział Woś.

Według wiceministra klimatu Edwarda Siarki to kolejny wyrok, który "bardzo mocno uderza w podstawy naszego państwa – to dotyczy suwerenności i kompetencji dotyczących gospodarki leśnej – ale przede wszystkim bardzo mocno może uderzać w podstawy gospodarcze naszego państwa". "Branża drzewna Polsce jest jedną z największych, to trzy procent PKB, 500 tysięcy osób pracujących w branży drzewnej" – powiedział Siarka.

Według Siarki "wkraczanie ustawodawstwa unijnego bardzo mocno szkodzi zrównoważonej gospodarce leśnej", a wykonanie wyroku oznaczałoby, że "jednym kliknięciem na komputerze jedna czy druga organizacja ekologiczna wyłączyć plan urządzenia lasu na wiele lat z praktycznego stosowania".

"Wszyscy kochamy przyrodę, walka i spór dotyczą tego, jak mamy to chronić, i czy mamy ulegać ingerencji" – powiedział Tadeusz Cymański.

W wydanym w czwartek wyroku TSUE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi "gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw". Drugi zarzut dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy państwowe we wspólnym oświadczeniu zapowiedziały w czwartek, że "Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jak zaczną konkurować na antenie, to.... Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jak zaczną konkurować na antenie, to...". Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca "Dzień Dobry TVN" Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za "kraj nieprzyjazny". Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech – Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen - książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat Wiadomości
Nie żyje znany aktor. Zmarł nagle w wieku 53 lat

Nie żyje Robert Gallinowski. Aktor znany był między innymi z takich filmów jak "Nadzy wśród wilków" czy "Carlos". Zmarł niespodziewanie w wieku 53 lat.

Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo” Wiadomości
Lewandowski ma poważny problem w reprezentacji? „Trwa walka o przywództwo”

Robert Lewandowski i Kamil Glik rywalizują o przywództwo w reprezentacji Polski? Taki wniosek można wysunąć na podstawie słów Łukasza Olkowicza, który jest autorem głośnej rozmowy o „aferze premiowej” z Łukaszem Skorupskim.

Emerytury
Stażowe