Naukowcy: Restrykcyjne diety wegańska i wegetariańska odpowiadają za niedorozwój mózgu i problemy psychiczne

Według opublikowanej w 2016 roku przez brytyjskich naukowców pracujących na Uniwersytecie Oxfordzkim, prof. P. Appleby i prof. T. Key analizy porównawczej, dieta wegetariańska oraz wegańska, prócz plusów, jakimi są m.in. zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej czy zmniejszenie ryzyka rozwoju raka żołądka i raka jelita grubego, ma też swoje minusy.
„W badaniu przeprowadzonym w jednym z brytyjskich szpitali, gdzie wśród 6000 kobiet, 5 proc. stanowiły wegetarianki, wykazano, że stosunek płci dzieci urodzonych u wegetarianek był niższy, niż u omnitarianek i wynosił zaledwie 81,5 : 100. Wegetarianki rodziły o 23 proc. mniej chłopców. Naukowcy uważają, że wegetarianizm zwiększa ryzyko spontanicznych poronień płodów męskich w wyniku nadmiernego spożycia fitoestrogenów przez matki” – pisze „Rzeczpospolita” powołując się na badania brytyjskiego uniwersytetu.
Co ze sprawnością intelektualną?
W artykule pochylono się także nad sprawnością intelektualną. Znanych jest wiele badań wykazujących, że diety wegetariańska oraz wegańska skutkują niedoborami cynku, żelaza, witaminy B12, kreatyny, jodu oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
„Naukowcy dowodzą, że brak mięsa w diecie rosnących dzieci pogarsza pamięć operacyjną i zmniejsza iloraz inteligencji o 10 punktów IQ (…) Wiele badań ostatnich lat wskazuje, że wegetarianizm koreluje ze słabym zdrowiem psychicznym. Liczne badania przeprowadzone w Europie i Australii wykazały, że wegetarianie są częściej przygnębieni, niespokojni i częściej mają depresję i neurotyzm niż omnitarianie” – czytamy.
Wyniki współczesnych badań wskazują, że restrykcyjne diety wegańska i wegetariańska odpowiadają za niedorozwój mózgu, obniżoną inteligencję i słabe zdrowie psychiczne...
— Mateusz Magdziarz (@matt_magdziarz) February 28, 2023
Artykułu proszę nie pokazywać @SylwiaSpurek i mędrcom z grupy C40 Cities 😆😜https://t.co/4nu1FoP2t7